Co nás čeká?
Dnes se pustíme do míchání domácího zázraku, který můžete použít doslova na všechno, přes boule a odřeniny, po říznutí a drobné ranky. My mu prostě říkáme mast na bolístky. Určitě ji přibalte dětem do batůžku, až pojedou na tábor nebo na výlet. Příště vyrobíme hojivou mast, co uleví od horkosti a podráždění kůže po dlouhém pobytu na sluníčku, a nakonec uklidňující mastičku, která zamezí svědění a pálení, pokud vás něco kousne nebo poštípe.
Mimochodem, už jste zkoušeli výrobu domácích opalovacích krémů nebo olejů a přírodního repelentu a spreje proti hmyzu?
To je vůně!
Míchání domácích mastiček je navíc opravdu voňavá a příjemná záležitost. Na výrobu zpravidla potřebujete jen pár základních ingrediencí a chvilku času. Vytvořit si vlastní masti navíc s klidem zvládnete, i jestli s domácí výrobou ještě nemáte vůbec žádné zkušenosti!
Domácí mast na bolístky
To je mastička, která by podle nás měla být povinnou výbavou, a to nejen pokud máte doma malé caparty. Využijete ji totiž na boule a odřeniny, ale i na říznutí nebo drobné ranky či modřiny a pohmožděniny. A buďme k sobě upřímní, s těmi se jednou za čas setkáme všichni, ať už jsme malí nebo velcí, hospodyňky či kutilové.
Tenhle zázrak navíc nádherně voní, a jeho výroba je opravdu jednoduchá a rychlá. Mast v pořádku vydrží celý rok, proto se nebojte jí připravit rovnou větší množství. Uvidíte, že se bude hodit! Nejen v létě.
Co je na to potřeba?
Bio panenský kokosový olej – ten vám asi nemusím sáhodlouze představovat, už toho o něm bylo napsáno mnoho. Je zkrátka skvělý. Najdeme v něm vysoký obsah antioxidantů a vitamínů A, C a E. Do pleti se výborně vstřebává a proniká přímo do její buněčné struktury, pročež je tak nápomocný právě při hojení různých poranění. Poradí si i s jizvami, ekzémem nebo flíčky po akné. Navíc chrání bolístky před případnými bakteriemi, které by mohly zpomalit hojení.
Extra panenský olivový olej – patří mezi naše favority, a to nejen v kuchyni. Podobně jako olej kokosový, i ten olivový proniká hluboko do pokožky a dodá jí potřebnou hydrataci i spoustu vitamínů a antioxidantů. Pleť navíc zanechává hebkou a vláčnou, a vytváří na ní ochrannou vrstvu. Působí antisepticky, hojí a zmírňuje záněty. Jeho velkou výhodou je i to, že nevyvolává alergie, takže se skvěle hodí i na ošetření citlivé dětské pokožky.
Květ měsíčku – Měsíček lékařský je jedna z kytek s velkým K. To, jak urychluje hojení, je skoro neuvěřitelné. Určitě by si v moderním léčitelství zasloužil více pozornosti. :) Pro svůj výrazný protizánětlivý účinek slouží hlavně k přípravě mastí nebo tinktur. Urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran se zánětlivým okolím, a užívá se i proti plísním a při bércových vředech.
Sušená levandule– tradiční, krásně vonící bylinka, kterou asi všichni známe. Květ levandule je pro své zklidňující účinky často přidáván do směsí bylinek užívaných proti bolestem. Pomáhá při hojení nepěkných ran a zranění. V masti na bolístky tedy nemůže chybět.
Heřmánek – má výrazné protizánětlivé účinky, uklidňuje, dezinfikuje a je prostředkem k léčení nemocí kůže a sliznic, zejména zánětů. Proto se často přidává do mastí s hojivými účinky, do pleťových prostředků, olejových lázní a mýdel. Používá se na rány, spáleniny a zánětlivá onemocnění. Je zkrátka nenahraditelnou léčivkou.
Včelí vosk – to je zázrak, už jeho samotný vznik si zaslouží obdiv. Vzniká totiž přestavbou medu a pylu ještě v těle včely medonosné. Včelí vosk pokožku zjemňuje, zvláčňuje a chrání. Má skvělé antioxidační vlastnosti a je bohatý na vitamín A. V naší masti na bolístky včelí vosk najdete také proto, že udrží ostatní ingredience pohromadě a zajistí správnou konzistenci.
Tea tree olejíček – je skvělým bojovníkem nejen proti nejrůznějším bakteriím a virům, ale i proti plísním. Proto se používá hlavně do přípravků, které jsou určeny na problematickou pleť. Poradí si s infekcemi a záněty. Jeho vůně navíc osvěžuje a povzbuzuje.
Levandulový esenciální olej – jeden z nejuniverzálnějších esenciálních olejíčků, který se může bez problémů používat přímo na pleť. Patří mezi naše velké oblíbence! Působí antisepticky, regeneruje buňky pokožky, uklidňuje a podporuje hojení. A v neposlední řadě naprosto nádherně voní!
Na výrobu asi 250ml masti si připravte
- 1/2 hrnku (120ml) panenského kokosového oleje
- 1/2 hrnku (120ml) extra panenského olivového oleje
- 1/3 hrnku (40g) sušené levandule
- 1/3 hrnku (40g) květu měsíčku
- 1/3 hrnku (40g) heřmánku
- 3 lžičky včelího vosku
- 10 kapek tea tree olejíčku
- 5 kapek levandulového esenciálního oleje
- 1 lžíce medu
Jak na to?
Ve vodní lázni rozpusťte kokosový olej a přimíchejte k němu olivový olej. Do zahřátých olejů nasypte sušenou levanduli, měsíčkový květ a heřmánek. Přikryjte pokličkou a nechte asi půl hodinky na mírném ohni vařit. Poté olej přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko tak, aby v něm nezůstaly žádné bylinky.
Do vytvořeného bylinkového oleje přidejte včelí vosk a vše opět zahřejte ve vodní lázni, aby se vosk rozpustil. Když je vosk tekutý, pořádně směs promíchejte a misku sejměte z plotny. Nechte chvilku vychladnout, a potom do směsi přidejte med a esenciální oleje, zamíchejte a nalijte ji do vhodné skleničky, dózičky nebo kelímku, třeba do téhle krásné plechové nádobky. Jakmile začne mast stydnout, začne tuhnout.
Je třeba ji jednou za minutku nebo dvě promíchat, aby se med neusadil na dně.
A je to! Jak se vám líbí?
Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu. Ať vám neutečou další skvělé návody a recepty! A rozhodně se podívejte na náš nový ekokozí receptář!