Buďme ohleduplní
Je čas vzít zodpovědnost za zdraví svoje i celé společnosti do vlastních rukou… a začít si je pořádně mýt! Mýdlo, teplá voda a 20 vteřin našeho času snad nikdy nebyly mocnější a důležitější než teď. A co dělat v situacích, kdy je umyvadlo s teplou vodou a mýdlem v nedohlednu? Použít jednoduchou, ale velice účinnou desinfekci na ruce, která se v těchto dnech jistě stane vaší nejlepší přítelkyní.
Sprej nebo gel? Umíme oboje!
V Ekokoze vám kryjeme záda, ať už preferujete dezinfekci v podobě gelu nebo spreje a vonící po bylinkách nebo plodech, které máte rádi. Společně zvládneme vyrobit všechno! Výběr necháme na vás, i co se týče vůně a gelující složky. Co je ale důležité, je procento alkoholu.
Pod 60% alkoholu nebereme
Pokud se svou desinfekcí chcete bojovat proti virům, jako je COVID-19, věnujte zvýšenou pozornost obsahu alkoholu ve své dezinfekci.
Světová zdravotnická organizace (WHO) a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a jiné organizace stanovily, že v dezinfekcích, které mají účinkovat proti coronaviru a jiným virům, musí být minimální koncentrace alkoholu 60% a více.
Pokud tedy ve svojí dezinfekci budete používat vodku, která má většinou obsah alkoholu maximálně do 50%, nebo jiný "běžný" spotřební destilát, logicky v dezinfekci nebude alkoholu dostatečné doporučené množství.
Na výrobu domácích dezinfekcí tedy používejte vysokoprocentní alkohol a vždy si raději spočítejte procento koncentrace. U nás v Ekokoze najdete vhodný alkohol pod názvem Základ na výrobu parfému. Jedná se o denaturovaný alkohol – tedy líh, ke kterému byla přidána extrémně hořká přísada Bitrex, aby se zabránilo jeho konzumaci. Díky Bitrexu, který je schválený Ecocertem pro používání v bio produktech, je alkohol absolutně nepoživatelný. (Na jeho vůni a vzhledu to ale nepoznáte, takže do parfému ideální. Pokud vám tenhle produkt zbude, udělejte si radost ještě svojí vlastní voňavkou!) Obsah ethanolu je tu minimálně 96%, takže na výrobu dezinfekce jako dělané!
Pokud se rozhodnete užít jiný alkohol, sáhněte buď po ispopropyl alkoholu nebo ethanolu, které najdete pod různými názvy. Třeba technický líh, destilovaný líh, potravinářský líh, vysokoprocentní alkohol a tak podobně… Vždy ale mrkejte na obsah alkoholu.
Aby ruce a nos netrpěly
Nejjednodušší dezinfekci teoreticky vyrobíte pouze smícháním vysokoprocentního alkoholu a vody. Jenže to je docela nuda, že. :) A navíc… v těchto dnech budete dezinfekci pravděpodobně používat několikrát denně a všichni víme, že alkohol vysušuje a nevoní nijak líbivě. Do dezinfekce proto radíme přidat vylepšováky, které vám její používání nesmírně zpříjemní.
Esenciální oleje
Těmi mohou být třeba esenciální oleje, které nejen že produkt krásně ovoní a potěší váš nos, ale dezinfekci obohatí o další mocné účinky. Skvělou volbou do dezinfekce bude esenciální olej z tea tree, který je považovaný za jeden z nejúčinnějších olejů v boji proti bakteriím a virům, osvěžující a dezinfekční citronový esenciální olej či antiseptická a antibakteriální citronella. Výborně uděláte i s eukalyptem klasickým, eukalyptem citrónovým či eukalyptem mentolovým, které vás mistrně ochrání nejen před bacily, ale i před dotěrným hmyzem. Parádně poslouží i máta peprná, rozmarýn, tymián či cedr. Všechny si skvěle rozumí s tolik oblíbenou levandulí, která také sama o sobě působí antimikrobiálně a desinfekčně, a je vhodnou vůní i pro malé děti.
Pokud vás lákají spíše teplejší vůně, sáhněte po silných a velmi účinných esenciálních olejích ze skořice nebo hřebíčku, které se parádně doplňují třeba s grepem nebo pomerančem (u citrusových olejů ale pozor v létě, zvyšují citlivost pokožky vůči slunečním paprskům).
Květové vody
Budete-li si míchat dezinfekční sprej na ruce, určitě se vám budou hodit i hydroláty či květové vody. Ty v sobě jemně mísí účinky rostlin a tolik potřebné čisté vody. Pro citlivou a podrážděnou pokožku je skvělou volbou citrusově vonící verbenová voda, pro pokožku se sklonem k akné a k ekzémům zase voda cistusová. Sílu esenciálních olejů můžete podpořit i hydroláty vyrobenými ze stejné byliny a sáhnout po hydrolátu tea tree, grepové vodě, levandulové vodě, hydrolátu z máty peprné nebo vodě mentolové.
Pohlazení pro pokožku
Gelová dezinfekce spatří světlo světa, pokud se alkohol rozhodnete mísit s aloe vera gelem nebo rostlinným glycerinem. Obě tyto ingredience zajistí příjemnou gelovou texturu, ale hlavně potěší pokožku rukou, kterou dokonale zvlhčí, zjemní, změkčí, hydratují a regenerují. Je na vás, zda použijete jen glycerin, jen aloe vera gel nebo složky zkombinujete. Vaše ruce vám nesmírně poděkují, přidáte-li ještě kapku vitamínu E, který pleť chrání proti jejímu poškození, a zároveň podporuje její obnovu a hojení.
… A neodpustíme si to ještě jednou – jestliže chcete, aby vás desinfekce ochránila právě před coronavirem, ujistěte se, že výsledná formulace obsahuje 60% + alkoholu.
Ekokozí dezinfekční gel na ruce
Co je na to potřeba?
- Aloe vera gel a/nebo rostlinný glycerin
- Vhodné esenciální oleje
- Vitamín E (nemusí být)
Jak na to?
Zvolenou lahvičku naplňte ze dvou třetin základem na výrobu parfému (nebo jiným vysokoprocentním alkoholem). Přidejte asi 30-40 kapek zvolených esenciálních olejů (na lahvičku o objemu 100ml, budete-li plnit jinak velký obal, množství upravte). Doplňte aloe vera gelem a/nebo glycerinem. Pak lahvičku zavřete a dobře protřepejte. A je to!
…pokud lahvičku naplníte opravdu ze 2/3 ekokozím denaturovaným lihem, koncentrace alkoholu bude vyšší než 60%, tady počítat netřeba. :)
Dezinfekční sprej podle Tey Olivové
Jestliže gel není nic pro vás a raději svůj produkt rozprašujete pomocí spreje, vyzkoušejte návod podle naší šikovné Tearunky.
„Dezinfekce, jak ji dělám já:
Na 150ml
- 100ml lihu
- 50ml květové vody (hydrolát) - levandule lekářská
- 25 kapek esenciálního oleje – tady jde o kombinaci olejíčků, které mají dezinfekční účinky jako je teatree, eukalyptus, levandule, tymián nebo jalovec a potom těch, které dodávají vám příjemnou vůni
Já použila 5 kapek tea tree, a po 10 citronellu a cedr.
Vždy před použitím lahvičku protřepu a stačí jedno stisknutí, a mám ruce čisté i voňavé.“
My jen doplníme, že pokud nemáte 100% líh, je třeba malinko poupravit množství. Budete-li používat ekokozí denaturovaný alkohol, použijte 110ml základu na parfém a 40ml zvolené květové vody tak, aby koncentrace ethanolu ve výsledném produktu byla opravdu vyšší než 60%.
Skleněné lahvičky "lékovky" najdete tady a rozprašovač zase tady.
Pokud po použití sprejové dezinfekce ucítíte nepříjemné pocity na rukou, přidejte do ní glycerin nebo aloe vera, které pomohou pokožku hydratovat. Ruce také nezapomínejte pravidelně mazat a promašťovat krémem nebo oblíbenou mastí.
Další tvoření, nespočet výtečných receptů a mnoho tipů pro šetrnější domácnost Tey Olivové najdete na jejím Instagramu. A my Tee moc děkujeme za důvěru a možnost sdílení!
NA CO JE TŘEBA PAMATOVAT!
Tyto dezinfekce nejsou dostatečnou náhradou za důkladné umývání rukou mýdlem a teplou vodou. Užívejte je jen jako doplněk v situacích, kdy je mýdlo a voda v nedohlednu. Při nadměrném používání můžete zaznamenat vysušení nebo zčervenání rukou.
Pravidlo mytí rukou po dobu minimálně 20 vteřin dodržujte i při používání dezinfekce! Po nanesení ruce důkladně mněte alespoň půl minuty a dokud nebudou úplně suché.
Přestože výrobek obsahuje ingredience, které jsou obecně považovány za přirozeně antivirové, nebyl laboratorně testován na účinnost proti coronaviru.
Při dodržení postupů a rad budou dezinfekce obsahovat doporučenou koncentraci alkoholu 60% +, která byla CDC a WHO stanovena jako nutná pro zničení coronaviru.