Není vosk jako vosk – emulgační vosk včelím nenahradíš

Není vosk jako vosk – emulgační vosk včelím nenahradíš
Moc se vám nelíbí, že v receptech na přírodní kosmetiku se objevují strašidelně znějící emulgátory čili emulgační vosky? Ptáte se, proč tam místo emulgačního vosku nešoupneme třeba včelí? Vosk jako vosk. Nebo ne?Více informací
Suroviny pro tento receptEmulgační vosky
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Můžu v receptu nahradit emulgační vosk voskem včelím?

To je dotaz, který často dostáváme, a na který bohužel (nebo bohudík?) musíme odpovídat záporně. Emulgační vosk je nenahraditelný. Výměna emulgačního vosku za vosk včelí nebo jiný přírodní vosk je asi jako nahrazení vaječného žloutku v těstě na linecké za hořčici, protože jsou obě suroviny žluté a mazlavé. Hořčice v lineckém fungovat nebude. Stejně jako vosk včelí místo vosku emulgačního.

Opravdová emulze

Pokud výrobu domácí kosmetiky už nějaký ten pátek sledujete, možná teď budete namítat, že jste na internetu viděli krémy se včelím voskem, které vypadaly víc něž dobře. Ano… Ale ne. :) Nejedná se pak o opravdovou emulzi, tedy hladkou jednolitou směs vzniklou ze dvou kapalin, které se samy od sebe nekamarádí, což je ve většině kosmetických produktů olej a voda nebo hydrolát. Klasická "opravdová" emulze se bez emulgátoru vyrobit nedá.

Pokud vám četba anglických textů nedělá problém, skvělý článek porovnávací opravdové emulze a "emulze" vyrobené pomocí včelího vosku zdůvodňující, proč včelí vosk opravdu nelze zaměnit za vosk emulgační, napsala a zdokumentovala Formula Botanica.

Co to je emulgační vosk

Jak jste asi pochopili, emulgační vosk je nenahraditelnou surovinou pro výrobu pleťových krémů a mlék, které jsou (většinou) směsí olejů a vody. Emulgační vosk tu účinkuje jako lepidlo, které udrží všechny složky produktu u sebe. Pokud by se emulgátor nepoužil, za nějaký čas by se složky krému oddělily a zbyl by vlastně dvoufázový produkt – podobně jako dvoufázové odličovací přípravky nebo různé dresinky na saláty, u kterých bez protřepání vidíme jasně oddělenou vrstvu olejovou a vrstvu vodovou.

U odličovačů a dresinků to ničemu nevadí, ale protřepávat (nebo spíše prošlehávat) krém před každým jeho použitím nezní zrovna lákavě, co říkáte?

Jak emulgační vosk funguje

Emulze je dle Wikipedie „heterogenní směs dvou kapalin, které se vzájemně samovolně nesměšují. Obvykle jde o kapaliny s různou hustotou a polaritou. Emulze je tvořena disperzním prostředím a dispergovanou (rozptýlenou) látkou. Dispergovaná látka je v disperzním prostředí obvykle ve formě malých kapiček.“

Všichni z hodin chemie na základní škole víme, že voda a olej se nekamarádí. Emulgační vosk to ale změní – vodu a olej pevně spojí a vytvoří mezi nimi krásný vztah, emulzi, a to chceme.

Kromě toho, že emulgační vosk spojí běžně nemísitelné složky, navíc produkt zahustí a zajistí, že se výsledný přípravek dostane snáze do pokožky (už jistě víte, že když se mažete olejem nebo máslem, pokožka by vždy měla být navlhčená, aby olej zvládl proniknout do struktur pleti a nezůstával jen na povrchu, emulze jakožto smísený olej s vodou tohle logicky zvládne přepychově bez nutnosti něco vlhčit nebo někam něco přidávat).

Do hloubky (ale pochopitelně)

Emulgátory fungují na molekulární úrovni, kdy k sobě, díky svým vlastnostem, v jeden moment přitahují jak vodu, tak olej. Emulgační vosky si můžeme představit jako "složeninu" různých ingrediencí s různými schopnostmi. Jedná část emulgačního vosku k sobě pak vábí olej a druhá část do sebe jako houba nasává vodu. Vodu a olej emulgátor tedy vlastně chytí, sváže k sobě a už nerozdělí.

A to nejlepší?

Na to, abyste zvládli vyrobit pleťový krém nebo mléko, rozhodně nemusíte být chemikem nebo vědět, jak to přesně funguje. Stačí, že víte, že je na výrobu třeba nějaký ten emulgátor použít, že bez něj to zkrátka a dobře nepůjde, takže se nevyplatí jej nahrazovat nebo vynechávat.

Výběr emulgačního vosku

Emulgační vosk není jen jeden. Je jich celá řada, liší se typem i druhem ingrediencí, které v sobě schovávají. Všechny tyto ingredience schovávající se z emulgátoru jsou běžně odvozeny z rostlin – kokosu, palem, oliv a tak podobně.

Je také třeba myslet na to, že NE všechny emulgátory, jsou "kompletní" emulgační vosky. Některé emulgátory jsou zahušťovadla, jiné třeba co-emulgátory (zajistí část emulgačního procesu, ale je třeba k nim něco přidat, aby emulze vznikla a vydržela). Proto je před tvorbou (a nákupem) vždy dobré vědět, co chci, aby surovina uměla a být si jistý, že to opravdu umí.

Nejpoužívanější emulgační vosky pro výrobu přírodní domácí kosmetiky

Emulgační vosk NF (INCI: Cetearyl Alcohol a Polysorbate 60)

Emulgační vosk NF by vám doma rozhodně neměl chybět. Je to jistě jeden z nejpoužívanějších emulgačních vosků všech tvůrců domácí kosmetiky a pro svoje jednoduché, spolehlivé použití a velmi dobrou cenu je tedy TÍM emulgátorem, se kterým radíme začít, pokud se chystáte začít s domácím mícháním. Emulgační vosk NF nabízí nejen emulgační, ale i zahušťovací a změkčovací vlastnosti, a hodí se skvěle jak do pleťových krémů, tak do přípravků na vlasy. Pokožku vypíná a vyhlazuje, a vlasům zase poskytuje trvalou hebkost a lesk. Je výborný do krémů, vyhlazuje pokožku, v přípravcích na vlasy poskytuje trvalou hebkost a lesk. Díky svým zahušťovacím vlastnostem je výborný na použití při výrobě mlék a krémů s vyšším obsahem oleje, není k němu nutné přidávat žádný jiný emulgátor a dobře "nese" a stabilizuje esenciální oleje a vůně.

BTMS (INCI: Cetearyl alkohol > 50 a behentrimonium methosulfate 20-30)

Láká-li vás zejména vlasová kosmetika, sáhněte po BTMS. Tenhle emulgační vosk vytváří krásné jemné emulze, snižuje pH a je absolutně nedráždivý. Hodí se do šampónů, kondicionérů či vlasových masek, ale i do lehkých tělových krémů, které rozhodně nebudou zatěžovat pokožku. Pleť i vlasy jsou díky BTMS dokonale hedvábné, jemné a hebké. BTMS vyhlazuje vlasové vlákno a zabraňuje jeho vysoušení. Protože snižuje statický efekt, velmi výrazně usnadňuje rozčesávání vlasů, i těch velmi dlouhých, kudrnatých a neposlušných.

Olivem 1000 (INCI: Cetearyl Olivate a Sorbitan Olivate)

Olivem 1000 je považován za "přírodnější" možnost, co se emulgátorů týče. Je malinko dražší a práce s ním může být trochu náročnější než s výše zmíněným, nicméně je to stále velmi spolehlivý emulgační vosk typu olej ve vodě (více vody než oleje v produktu) vhodný pro začátečníky. Olivem 1000 vytváří nesmírně jemné, hebké až nadýchané emulze. Jeho největší předností je v pokožce dlouhodobé udržení vysoké míry vlhkosti v pokožce. Pleť je s ním jemná a viditelně hydratovaná.

Olivem 900 (INCI: Sorbitan Olivate)

Sourozenec výše zmíněného z rodiny Olivemů. Olivem 900 umí vykouzlit krásné hutné a velmi bohaté produkty typu voda v oleji (více oleje než vody) nebo zcela bezvodé krémy. Výsledný přípravek se krásně roztírá a zanechává na pleti ochranný film. Hodí se tedy pro výrobu výživných krémů na ruce a nohy, hutných tělových krémů, ochranných krémů pro malé děti nebo do přípravků pro velmi suchou kůži. To ale není všechno! Olivem 900 je s oblibou používán také při výrobě dekorativní kosmetiky, je skvělý pro tvorbu rtěnek, krémových make-upů nebo do řasenek.

Tohle rozhodně není kompletní list emulgačních vosků. Tyhle čtyři jsou ale skvělým základem, se kterým spolehlivě zvládnete spoustu věcí (ve společnosti cetearyl alkoholu či cetyl alkoholu jsou v podstatě nepřekonatelné). Jejich použití je jednoduché a variabilní, protože různými poměry emulgačních vosků a dalších surovin v receptu vykouzlíte celou paletu rozdílných textur a přípravků.

Rozhodně ale nezůstávejte pouze u nich! Prozkoumejte i výše zmíněné co-emulgátory nebo jiné emulgační vosky. Je to radost!

Emulgujete? :)

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše