Co budete potřebovat?
- Esenciální olej Santalové dřevo
- Lahvičku na kondicionér, případně i pipetu a špejli
Jak to vyrobit?
Nedjříve si připravte lahvičku, ve které plánujete kondicionér uchovávat – moje má 50 ml a následující hodnoty ingrediencí odvozuji od její velikosti, berte toto tedy na vědomí a případně množství přizpůsobte svým potřebám.
Prosijte 1 kávovou lžičku prášku z medu a 2 kávové lžičky sušeného kokosového mléka; přes trychtýř nebo složený papír přehoďte do vaší lahvičky.
Následuje velké pipetování. Čistou pipetou naberte 5 ml tekutého hedvábí a přeneste tekutinu do lahvičky, přidejte také 5 ml arganového oleje. Pipetu vám mohou nahradit odměřovací lžíce, které mám osobně velmi ráda, s pipetami ale ráda vzpomínám na časy, kdy jsme je na gymplu kradli z chemické laborky a jedli s nimi svačinu včetně jejích pevných částí. :)
2-3x kápněte ze skleničky s esenciálním olejem santalového dřeva. Pokud na dřevité aroma nejste, můžete esenciální olej vynechat či jej nahradit jiným, ale má v kondicionéru svůj účel. I když uznávám, že mírně přebije sladkou kokosovou vůni, kterou celému mixu propůjčuje sušené kokosové mléko.
Nakonec stačí doplnit obsah lahvičky gelem aloe vera. Pokud máte po ruce špejli, celý mix opatrně promíchejte, než zašroubujete víčko a uděláte ze sebe kondicionérového barmana. Po minutě třesení by měl být kondicionér krásně homogenní; jeho výsledná struktura je totožná s kondicionéry, na které jsme všechny zvyklé.
Hotovo! Váš nový kondicionér používejte tak, jak jste zvyklé; stačí nanést po šampónování do délek vlasů, pár chvil počkat a smýt. Nebo jej zkuste použít jako masku – naneste do mokrých vlasů, zabalte pod igelitovou čepici a za 15-20 minut smyjte.
Proč to funguje?
Hlavní složka, gel z aloe vera, je prostě bomba, ať už jej použijete v krémech, nebo ve vlasové kosmetice. Vlasy nezatíží, ale posílí, vyživí a dodá lesku; i když na ten lesk tu máme jinou hvězdu – tekuté hedvábí.
Tekuté hedvábí, respektive hedvábné proteiny, pomáhají zacelit zničené vlasové buňky, čímž dodávají vlasům na síle, ale napomáhají i rozčesávání vlasů. Zacelené a tím pádem uhlazenější vlasy znamenají i vyšší lesk. Kromě toho je tekuté hedvábí i bojovníkem proti vysoušení vlasů.
Na zachování vláhy je ovšem expertem arganový olej – dodává výživu a vlasy chrání proti vnějším vlivům, zmírnit by měl také následky případného fénování, žehlení a podobných lidských vymožeností. Pokud máte vlasy hodně vysušené, nebojte se poměr arganového oleje mírně zvýšit – přidávejte ale opravdu po troškách. Z lehkého kondicionéru by se vám mohla stát ďábelská věc, která vám dodá vzhled, jako byste si chodily mýt hlavu do friťáků z mekáče.
Vitamín E a tuky obsažené v kokosovém mléce dodají vlasům šťávu; unavené konce dostanou vláhu i lesk navíc. A prášek z medu je taktéž borec, co se ochraně proti vysoušení týče; řadí se mezi nejlepší přírodní zvlhčovače vůbec.
Esenciální olej Santalové dřevo se považuje za jednoho z nejlepších bojovníků proti roztřepeným konečkům. Pokud vám dřevité aroma nesedí, vyzkoušejte třeba heřmánek nebo šalvěj. Každopádně – věděly jste, že santalové dřevo je silně afrodisiakální? Stačí vám pohodit hlavou, a svět vám leží u nohou. :)
Osobně jsem z kondicionéru naprosto nadšená. Aroma není silné, ale je velmi příjemné, vlasy nejsou zatížené, rozčesávají se dobře. Ačkoliv kondicionér obsahuje tolik výživných složek, stejně tak i samotný olej, vlasy nepůsobí mastně, ale na první pohled jsou zdravé a vyživené.