Domácí parfém pro něho i pro ni - olejový, s alkoholem či bez

Domácí parfém pro něho i pro ni - olejový, s alkoholem či bez
Také si lámete hlavu, co letos koupíte své drahé polovičce k Valentýnu, prvnímu máji nebo k narozeninám? Co takhle nekupovat nic, ale raději strávit příjemnou chvilku nad výrobou našeho domácího parfému na míru? Esenciálních olejíčků a jejich voňavých kombinací je spousta, stačí si vybrat!Více informací
Suroviny pro tento receptZáklad na výrobu parfémuEsenciální oleje a siliceAugeoSolubolObaly na parfémTestovací proužky na parfém
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Tyhle parfémy navíc nejsou vůbec toxické, při jejich výrobě jsme si vědomi všech ingrediencí a není nic romantičtějšího, než dát svému miláčkovi parfém, který jste pro něho sami namíchali. Kromě toho budou vaši milovaní vonět přesně podle vašich představ!

Základ, srdce a hlava parfému

Když vyrábíme parfém za pomoci esenciálních olejů, musíme mít na paměti, že jsou tři roviny parfému – základ, srdce a hlava.

Základ parfému - nízké tóny

Na základ neboli nízké tóny používáme spíše těžší oleje, a to zpravidla dohromady tak 12-20 kapek. Vybíráme například z těchto olejů:

- ylang ylang - jasmín - patchouli - skořice - santalové dřevo - borovice - cedr - myrha - vanilka

Srdce parfému - střední tóny

Do srdce neboli středních tónů parfému kápneme přibližně 25-30 kapek esenciálních olejíčků, vybírat můžeme z těchto esenciálních olejů:

- levandule - růže - heřmánek modrý - rozmarýn - vavřín

Hlava parfému - vrchní tóny

Tady přikápneme 12-15 kapek vrchních tónů, a to takových olejíčků, jako je například:

- pomeranč - mandarinka - grep - citrón - neroli - bergamot - eukalyptus - máta - šalvěj - tea tree

Olejové parfémy

Pokud dáváte přednost vůním olejovým, které neobsahují alkohol, máme pro vás skvělý tip. Jojobový olej je pro namíchání olejového parfému ideální.

Příznivcům olejových parfémů se bude určitě hodit i tento článek o nosných olejích, kde najdete další možné varianty.

Další zajímavý a užitečný článeček o využití jiných olejů najdete tady - oleje jsou totiž superpraktické, a navíc jsou také balzámem pro tělo i duši. Jak se pro ně člověk jednou nadchne, není cesty zpět. Pokud je to i váš případ, kuk do našeho ekokozího e-shopu. Je jich tam habakuk!

Co je na to potřeba?

- 20 ml nosného oleje

- 60 kapek libovolně smísených vybraných esenciálních olejů

- Lahvička s kapátkem (ideálně tato tmavá)

Jak na to?

Na 20 ml vybraného nosného oleje (například jojobového oleje, který jako nosič působí naprosto skvěle) přidejte alespoň 60 kapek vybraných esenciálních olejíčků, popřípadě můžete s koncentrací experimentovat. Je to zcela individuální, pokud máte rádi intenzivnější vůně, dejte kapek raději více a naopak.

Další bezalkoholové varianty

Pokud však nemáte pocit, že olejové vůně nejsou to pravé ořechové, ale alkoholový parfém nechcete, vyzkoušejte tyto ekologicky šetrné látky.

Solubol je bezalkoholový solubilizátor pro snadné míchání esenciálních olejů ve vodě. Mícháme v poměru 4:1 – 4 díly solubolu na 1 díl esenciálních olejů.

Další možností je potom ekologicky šetrné rozpouštědlo jménem augeo, kde mícháme v poměru 3:1 - 3 díly augea na 1 díl esenciálních olejů.

Alkoholové vůně

Při výrobě alkoholových vůní se opravdu můžete cítit jako parfuméři – jedná se totiž o směs vámi vybraných esenciálních olejů a alkoholu, který má při výrobě parfému několik nedocenitelných vlastností, a proto je tak hojně využíván při klasické velkovýrobě parfémů. Zaprvé vám parfémy perfektně zakonzervuje a prodlouží tak jejich trvanlivost. Zadruhé je to hotová alchymie!

Alkohol totiž s esenciálními oleji zajímavě reaguje. Hotová směs parfému a esenciálních olejů se musí minimálně dva týdny nechat zrát, a za tu dobu se vůně docela radikálně změní. To, co se na začátku nemuselo zdát jako zrovna úžasná kombinace vůní, se může rozvinout v nádherné aroma. Ale pozor, fungovat to může i naopak. Proto se výroba alkoholových vůní hodí spíše z dlouhodobějšího hlediska. Pravděpodobně budete muset chvíli experimentovat, než přijdete na ty ideální kombinace.

Příprava alkoholového parfému se tedy od ostatních dosti liší, ale mějte na paměti, že úplně všechny parfémy jsou výraznější, necháme-li je chvíli odstát – alespoň dva dny. Trpělivost přináší růže, však to všichni známe!

Ať to nějak vypadá

Než se pustíme do přípravy, musíme mít na náš parfém samozřejmě připravený ten perfektní kabátek, aby to nejen krásně vonělo, ale i hezky vypadalo.

Moc pěkně bude vypadat například tato malá skleněná buclatá lahvička, pokud se chcete pustit do výroby ve velkém, pak pro vás bude ideální tato větší skleněná lahvička s rozprašovačem. Máme tu ale i nějaké ty specialitky – co takhle praktické minibalení do kabelky, popřípadě toto o trochu větší balení. A skvělým vynálezem je i tento kovový chránič na parfém. A nemusíte se bát – když vyrobíte vůně více, než jaký obsah má vybraná lahvička, můžete zbytek schovat do zásoby, například přelít do takovéto šmrncovní skleněné lahvinky, ale nutno dodat, že se na uchovávání parfému doporučuje spíše tmavá láhev. Ta totiž tóny vašeho parfému udrží nejdéle. To platí samozřejmě i pro ostatní parfémy – pokud budete mít možnost, dejte je do tmavého skla, to totiž napomáhá k delšímu uchování jejich vůně a kvality.

Co je na to potřeba?

- 120 ml vysokoprocentního alkoholu - na Ekokoze najdete vysokoprocentní alkohol Základ na výrobu parfému, který využijete i na domácí dezinfekci na ruce

- 70 až 90 kapek vybraných esenciálních olejů

Co se alkoholu týče, nemusíme nutně používat čistý líh. Fungovat bude i obyčejná vodka či jiný alkohol bez zápachu (čím více procent, tím lépe!).

Voňavá varianta PRO NI

- 120 ml základu na výrobu parfému

- 12 až 20 kapek nízkých tónů - například jasmín, ylang ylang, santalové dřevo

- 25 až 30 kapek středních tónů - například růže, levandule

- 12 až 15 kapek vysokých tónů - například pomeranč, neroli, bergamot

Voňavá varianta PRO NĚHO

- 120 ml základu na výrobu parfému

- 12 až 20 kapek nízkých tónů - například cedr, santalové dřevo, borovice

- 25 až 30 kapek středních tónů - například rozmarýn, vavřín, bazalka

- 12 až 15 kapek vysokých tónů - například bergamot, eukalyptus, tea tree

Jak na to?

Smíchejte v tmavé lahvičce všechny olejíčky tak, abyste dosáhli požadované vůně. Směs nechte několik dní uležet, a až potom přidejte alkohol a protřepejte. Nakonec parfém uložte na chladné a tmavé místo, ideálně tak na měsíc. Vůně se krásně usadí a zintenzivní.

Protože každý má opravdu individuální vkus, je těžké určit nějakou ideální kombinaci vůní pro ženu a pro muže – někomu sedí vždycky více a někomu méně. Výše jsme alespoň vybrali sladší a květinovější tóny pro ženy, a zemitější a dřevité pro muže. Ale zkuste si to sami – chce to jen špetku odvahy, fantazie a pořádnou hrst nadšení!

Když už není čas…

Alkoholové vůně musí několik dní zrát, a na to už někdy zkrátka není čas. Když se i tak nechceme vzdát představy, že své lásce vlastnoručně vyrobíme parfém, řešení je nasnadě. Zkuste tento jednoduchý recept na domácí parfém za využití základu pro výrobu parfému a různých kosmetických vůní či silic, a parfém na míru bude hotový během pár minut!

 

Malá rada na závěr

Některé esenciální oleje jsou trochu barevné, proto si při nanášení parfému určitě dejte pozor, abyste si jimi neušpinili světlé oblečení. Nejlepší je nanést si parfém pečlivě na pulzní zóny, čili zápěstí, krk a malé místečko za uchem. Ale určitě si nezapomeňte před začátkem používání parfému vyzkoušet na kousku kůže (ideálně vnitřní strana zápěstí, kde je kůže citlivá) jestli vám dobře sedí, a jestli vám nepodráždí kůži. Když vám pokožka v místě, kde si nanesete parfém, nezarudne, pak by mělo být vše v pořádku.

Tak, a odteď už můžete bez obav vonět na sto honů!

Co tak ještě můžeme přihodit do valentýnského balíčku?

Aby byl dárek pro naše milované tip ťop, můžeme do zamilovaného balíčku přihodit ještě další užitečnou domácí ekokosmetiku. Například domácí roll-on deodorant nebo praktický tuhý deodorant. A pánové ocení především tuto skvělou vodu po holení.

Další voňavé články

Pokud jste se uvelebili na voňavé vlně a nechce se vám z ní ještě dolů, mrkněte na naše další voňavé článečky. Tento voňavý rozprašovač na polštář si můžete také vyrobit přesně podle vlastních představ, a tady je pár tipů, jak vykouzlit doma atmosféru pomocí vůní – stačí místo podzimních vůní namíchat nějaké romantické a láskyplné, například růži, jasmín, ylang ylang či třešeň.

A zajímá vás, jak si parfém vyrobit pěkně od základu, bez použití esenciálních olejů, ale poctivě, s opravdovými surovinami? Mrkněte na perfektní článek od Moda.sk o výrobě organických voňavek, ve kterém najdete návod na kořeněný parfém s pomerančem!

Tak jakou magickou kombinaci olejů vyzkoušíte do své voňavky vy?

Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, FacebookuInstagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář!

Suroviny
Základ na výrobu parfému
Solubol
Testovací proužky na parfém
Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše