Psí zubní pasta?
Ano, vidíte dobře! Péče o zuby a ústní dutinu vašeho psího parťáka je stejně důležitá jako péče o jeho srst, drápky nebo uši. Pejskové jsou velice náchylní k tvorbě a usazování zubního plaku a následné tvorbě zubního kamene. Ten může časem způsobit obtíže a vést k celkové nepohodě psa, nebo dokonce k tomu, že pejsek kvůli nepříjemným pocitům nebo bolesti úplně přestane jíst. A to nechceme!
Psí zubní pasta různých druhů a příchutí je už běžně k sehnání ve zverimexech nebo specializovaných obchodech. Tyhle produkty jsou ale často poměrně drahé nebo plné zbytečných látek… Což nás klasicky inspirovalo k tomu zapátrat, jestli je možné psí zubní pastu, která bude pro našeho čtyřnohého kamaráda naprosto bezpečná, vyrobit doma z jednoduchých a dostupných ingrediencí, a za zlomek ceny. A povedlo se!
Proč bychom měli čistit zuby psům?
Tak za prvé, čistit zuby psům musíme my, protože oni si je sami nevyčistí. :) Za druhé, psi mají hodně poměrně velkých zubů na jednom poměrně malém místě. Zuby jsou v psí tlamě tak nějak nahečmané, takže se na nich a mezi nimi mnohem snáze zachycují zbytky potravy. To naše psí mazlíčky činí velmi náchylné k různým infekcím. A nás, milující páníčky, to zase činí zodpovědné k pomoci a snaze všem problémům předejít.
Pokud totiž není o ústní dutinu psa dobře postaráno, může se (celkem snadno) stát, že pejska začne trápit dentální onemocnění, jako je zánět dásní nebo zánět podpůrných tkání zubu. Že se něco takového pejskovi děje, můžete poznat například podle toho, že…
- psovi neuvěřitelně "smrdí z tlamy" (odpusťte, jinak to vyjádřit neumíme :))
- pes nadměrně sliní
- pejsek má viditelně špatnou náladu, nekamarádí se
- nic ho nebaví, mnohem více odpočívá a zároveň nemůže spát
- přestává mu chutnat, nechce to, co mu do teď jelo, nebo vůbec nežere
- dásně psa jsou zarudlé, oteklé
- na zubech je ošklivý povlak (různých barev – žlutý, hnědý, šedý)
Pokud něco z toho u svého pejska objevíte před tím, než mu zuby začnete sami čistit, určitě nejprve navštivte veterináře. Pokud jsou zuby pejska v pořádku, radíme s pravidelným čištěním přesto co nejdřív začít, ať problémům předejdete.
Jak zuby čistit?
Tady radíme: zeptejte se zvířecího doktora. :) Obecně ale platí, že by se psí zuby měly čistit pečlivými krouživými pohyby, pod úhlem 45° a s důrazem hlavně na zadní část tlamy, kde se potrava ráda zachycuje.
A teď už k té pastě!
Pasta na psí zuby
Našemu psovi Arnoštovi moc chutná jednoduchá pasta z kokosového oleje a skořice, s troškou jedlé sody, probiotiky a kapkou esenciálního oleje. Tahle kombinace je výborná pro štěňata i psí důchodce. Každopádně se ale může stát, že vašemu pejskovi pasta chutnat nebude. Nevzdávejte to a hledejte dál. Před experimentováním s ingrediencemi, ale raději vždy poproste o radu internet nebo veterináře, některé suroviny, které nám, lidem, nijak neškodí, nejsou pro psy vůbec vhodné.
A proč jsme zvolili právě tyhle ingredience?
Kokosový olej je běžnou ingrediencí i v "našich" zubních pastách. Účinkuje antibakteriálně a působí jako prevence proti tvorbě nového zubního plaku. Navíc pěkně voní a (nejen) pejskům moc chutná.
Skořice bojuje proti infekci, zánětům, a psí dech díky ní dostane úplné jiný rozměr. :) Je taky přirozeně sladká a sladké pejsci moc rádi.
Probiotika do ústní dutiny dodají prospěšné a tolik potřebné "dobré" bakterie. Pokud ale pastu nebudete skladovat v lednici, nepoužívejte je. Probiotické bakterie v teple umřou, takže by pak bylo zbytečné je do pasty přidávat.
O jedlé sodě a zubech toho bylo napsáno už mnoho. Ať ji na svoje zuby používáte nebo ne, do té psí ji radíme přidat. Soda je abrazivní, takže pomůže s odstraňováním plaku, omezí nepříjemný dech, a hlavně uleví od bolesti, pokud pejska už něco trápí.
Esenciální oleje jako je máta nebo tymián nejen osvěží psí dech, ale také působí antivirově a antibakteriálně. Pokud chcete používat jiné esenciální oleje, určitě si ale ověřte, zda jsou pro zvířata bezpečné, a zda je domácí mazlíčci dobře snáší. Některé oblíbené esenciální oleje, jako je například tea tree, citrón nebo hřebíček (a další), jsou pro psy dokonce toxické. Doporučujeme již zmiňovaný tymián, oregano nebo mátu, ale i tak v opravdu malém množství.
Co je na to potřeba?
- 6 lžic kokosového oleje
- 2 lžičky jedlé sody
- 1 lžička mleté skořice
- 2 tobolky probiotik (rozdělané a vysypané)
- 2 lžičky stévie (nemusí být)
- 1-2 kapky esenciálního oleje vhodného pro psy
Jak na to?
Nemůže to být jednodušší! Rozpusťte kokosový olej, přidejte ostatní ingredience, dobře rozmíchejte a přemístěte do vhodné nádoby. Probiotika a esenciální olej přidejte, až když je olej chladnější. Kartáčkem vhodným pro pejsky pak pastu jednoduše naberte a pusťte se do čištění!
Co jsme taky vyčetli…
Na čištění psích zubů vždy používejte jen pastu přímo pro ně určenou nebo vytvořenou (a tedy bezpečnou). Nikdy nepoužívejte zubní pastu pro lidi.
Choďte na pravidelné prohlídky k veterináři. Nebojte se zeptat na techniku čištění nebo na vhodné ingredience do pasty.
Zuby psovi čistěte ideálně každý (druhý) den nebo alespoň dvakrát týdně. Platí, že čím starší pes je, tím větší riziko mu hrozí.
Mnohem jednodušší je čistit psovi zuby večer, po procházce, venčení nebo cvičení, když je unavený. Ráno po probuzení, když je pes plný energie, bude pes pravděpodobně protestovat.
Udělejte si z čištění zábavu, pejska chvalte a dopřejte mu pak odměnu.
Psí pasta na zuby, ať už domácí nebo koupená, se nevyplachuje. Pes ji spolyká.
U jedlé sody a esenciálních olejů se přísně držte hesla "méně je více".
Do pasty můžete podle chuti vašeho psa přidat zmiňovanou stévii (nikdy ne xylitol!), čerstvé bylinky, vývar či špetku himalájské soli a vhodného koření, třeba kurkumy.
Čistíte svému pejskovi zuby?
Zdroje:
https://draxe.com/essential-oils/essential-oils-for-pets/
https://holisticpetradio.ca/2019/01/18/should-you-give-your-dog-coconut-oil/
https://holisticpetradio.ca/2019/02/01/pet-dental-health-month-introduction/
https://www.animalwised.com/how-to-make-homemade-toothpaste-for-dogs-2580.html