Domácí přírodní deodoranty - se sodou i bez sody

Dnes si popovídáme o… tělesném zápachu! Není to zrovna nejpříjemnější téma pro konverzaci, ale dost pravděpodobně jste se s ním už někdy setkali a snažili se proti němu bojovat, že? Jak na něj co nejšetrněji k přírodě i sobě samým?Více informací
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Proč přírodní deodorant

Vyváženou zdravou stravou a dostatečným pitným režimem toho můžeme v našem těle ovlivnit mnoho, i to jak silně jsme cítit. V některých případech je ale potřeba tomu ještě trochu pomoci. Jasně, běžné antiperspiranty jsou skvělé. Do doby, než si uvědomíme, co v nich je. Skrz pokožku v podpaží se totiž do těla prostřednictvím deodorantů dostává hliník a další zlé látky. A to nechceme.

 

Co máme tedy dělat?

Buď se potit a nehezky „vonět“, nebo se spokojit s neprospěšným hliníkem? To tady není jiná možnost?

Naštěstí ano! Deodorant z přírodních surovin, který zvládnete vytvořit sami doma. Výroba Vám sice zabere o trošku víc času než zaběhnutí do drogerie, ale domácí produkt vydrží podstatně déle a je mnooohem zdravější!

Někdo dokonce spoléhá jenom na čistý kokosový olej nebo jedlou sodu a používají je místo deodorantu. Jestli se Vám tedy do výroby nechce, možná zkuste i tuhle jednoduchou variantu. Samotná jedlá soda ale může být pro někoho dráždivá a někdy způsobí vyrážku, proto vždy před prvním „pořádným“ použitím testujte na malém kousku kůže. A pokud se Vám nelíbí ani tahle možnost, koukněte na nabídku hotových přírodních deodorantů, určitě vyberete! Třeba 100 přírodní deodorant Onnenton se smrkovou smůlou, který neobsahuje sodu je vhodný i pro citlivou podrážděnou kůži nebo po holení. Nebo zkuste tenhle přírodní krémový s palmarosou, levandulí a čajovníkem.

Detox podpaží

Co prosím? Ano, pokud jste byli dosud zvyklí používat běžné deodoranty, před používáním těch přírodních je vhodné podpaží vyčistit a zbavit nánosů zlých látek z antiperspirantů. To neuvěřitelně urychlí zvykání si na přírodní deodorant a mnohonásobně zvýší jeho účinnost.

Jak na to

Smíchejte lžíci bentonitu (přečtěte si o něm víc v článku o zázračných jílech) s lžičkou jablečného octa a lžičkou nebo dvěma vody a vytvořte kašičku. Tu naneste v tenké vrstvě do podpaží a nechte 5-20 minut působit. Provádíte-li detox poprvé, začněte na 5 minutách a čas postupně navyšujte. Je možné, že podpaží trochu zčervená, nelekejte se, po chvilce zarudnutí ustoupí. Pokud Vám ale směs na kůži způsobuje bolest, hned ji smyjte. Po uplynutí času jíl opláchněte ve sprše nebo jednoduše setřete vlhkým hadříkem. Tohle provádějte tak dlouho, jak bude potřeba (dokud Vám přírodní deodorant bude způsobovat nepříjemné pocity), nejprve dvakrát až třikrát týdně, poté klidně každý den.

Esenciální oleje (a jiné látky) vhodné do deodorantu

Esenciální oleje nejen že nahradí syntetické vůně a udrží Vás svěží a voňavé po celý den, ale navíc působí antibakteriálně.

Při výrobě deodorantu nejsou vhodné všechny druhy esenciálních olejů, vyhněte se tady skořici, oreganu nebo hřebíčku. Naopak je ale výborné použít:

  • Cypriš stálezelený: posiluje imunitu, působí antisepticky, stahuje cévy (lokálně) a je široce používaný při potížích s nadměrným pocením, skvěle se doplňuje s geraniem, šalvějí a levandulí
  • Šalvěj: antimykotická, proti pocení, snižuje krevní tlak, harmonizuje, zlepšuje náladu, uklidňuje
  • Bergamot: uklidňující, má skvělé čistící vlastnosti, svěží, ovocný, antibakteriální
  • Palmarosa: antibakteriální, antiseptická, protiplísňová, uklidňuje, tonizuje, osvěžuje, přírodní deodorant, optimalizuje funkce tukových žláz
  • Levandule: působí antisepticky, regeneruje buňky pokožky, zmírňuje svalové napětí po námaze, uklidňuje, přírodní deodorant
  • Kafr: antibakteriální, antiseptický, harmonizuje, posiluje, tlumí bolest, prokrvuje pokožku, deodorant
  • Tea tree: antibakteriální, antivirový, antimykotický, povzbuzující, osvěžující
  • Bisabolol: aktivní látka, která se vyskytuje v několika rostlinách, včetně heřmánku, je silný, uklidňující a hojivý, vysoce účinný i při nízkých dávkách, vhodný na podrážděnou kůži, působí protizánětlivě, antimykoticky a antibakteriálně
  • Extrakt z grepových jader: antibakteriální a protiplísňové spektrum, brání rozvoji bakterií, kvasinek, plísní v kosmetice
  • Bacti-pur: aktivní deodorant, antibakteriální, velmi dobře snášen pokožkou, zabraňuje tvorbě tělesného pachu, reguluje tvorbu kožního mazu

Výroba domácího deodorantu

Protože každému vyhovují jiné produkty, nemáme pro Vás jen jeden recepis, ale hned tři! U všech si podle sebe a svojí fantazie zvolte vůni a kombinaci esenciálních olejů nebo deodorant nechte úplně bez vůně. Jak je libo!

Tuhý přírodní deodorant bez jedlé sody

Másla, olej a včelí vosk pomalu rozpusťte ve vodní lázni (do hrnce nalijte vodu a dejte na plotnu, do hrnce šoupněte mísu nebo třeba starou zavařovačku a je to), občas se směsí míchněte, pomůžete včelímu vosku. Vypněte plotnu a směs nechte chvilku vychladnout. Přidejte tapioku nebo škrob, křemelinu, vitamin E a esenciální oleje. Pořádně vymíchejte, ať se vše hezky spojí. Směs šoupněte do obalu na deodorant a nechte ztuhnout.

Domácí deodorant s bambuckým máslem

Ve vodní lázni rozpusťte bambucké máslo a kokosový olej. Sundejte z plotny, přidejte jedlou sodu a tapioku či kukuřičný škrob a pořádně zamíchejte. Přidejte esenciální oleje a přelijte do skleničky nebo jiného obalu. Pokud chcete deodorant, co vypadá opravdu jako deodorant, nechte směs trochu vystydnout a pak ji vtlačte do obalu na deodorant. Deodorant není nutné skladovat v lednici, pokud není opravdu teplo. V létě ho tedy šoupněte někam do chladu. Při použití Vás zároveň krásně osvěží.

Poznámečka: Deodorantu možná bude trvat několik hodin, než úplně ztuhne (může za to soda). Toho se vůbec neděste, vše je v pořádku. Pokud na něj spěcháte, vložte ho na pár minut do lednice a tvrdnutí urychlíte.

Kokosový jednoduchý deodorant

Když se Vám nechce pouštět do vodní lázně nebo doma nemáte bambucké máslo, tahle jednoduchá a rychlá varianta bude ta pravá.

V misce smíchejte tapioku (nebo škrob) s jedlou sodou. Přidejte kokosový olej a šlehejte, dokud se všechno hezky nespojí. Pokud chcete, přidejte esenciální oleje. Skladujte ve skleničce.

Na co myslet

Méně je více

Nejdůležitější věc! U přírodního deodorantu je třeba pamatovat na to, že složení je mnohem koncentrovanější, než jak je tomu u běžných deodorantů, ve kterých je často i voda a jiné látky, které sníží jejich intenzitu. Přírodních používejte tedy méně.

Nepřehánějme to ani s množstvím esenciálních olejů. Esenciálního oleje stačí pár kapek. Pokud bychom to s nimi přehnali, mohly by působit dráždivě.

Je-li Vaše pokožka citlivější, uberte i na množství sody (nebo ji vynechte úplně) a její množství nahraďte tapiokou.

Skvrny na oblečení

Tenhle bod se prolíná s předchozím. Pokud Vám přírodní deodorant nechává skvrny na oblečení, pravděpodobně ho nanášíte víc, než by bylo potřeba. Stačí opravdu malinko. Jestli už ale ubrat nemůžete a triko je pořád zašpiněné, zkuste nechat deodorant v lednici a po aplikaci počkat tři, čtyři minutky, než se obléknete.

Vyrážka

Jedlá soda může pro někoho být agresivní a způsobit vyrážku. Pokud je to Váš případ, bude lepší, když přestanete přírodní deodorant používat a zkusíte upravit složení přípravku. Pomoci může snížení sody v receptu na polovinu. Je taky možné ji úplně vynechat. Dost možná taky špatně reagujete na některý z esenciálních olejů, otestujte i to. K vyrážkám také často přispívá dlouhé používání běžných deodorantů, které podpaží „zaneřádily“ chemikáliemi. S tím pomůže detox.

Holení

Jedlá soda na podrážděné kůži po holení možná bude trochu štípat, proto určitě alespoň 20 minut po depilaci počkejte, než deodorant nanesete.

Už jste zkoušeli přírodní deodorant? Nebo se na něj teprve chystáte?

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše