Pár ingrediencí, pár minut času a spousta hřejivých voňavých chvil. To jsou tyhle parádní vosky do aromalampy, které hrají barvami i třpytkami, takže po rozpuštění doslova rozzáří váš domov.
V mnoha domácnostech klasické aromalampy na čajové svíčky vystřídaly aroma difuzéry, voňavé svíčky či bytové spreje. Na vonných voscích je ale něco příjemně útulného a možná trochu sentimentálního. Plápolající plamínek pomalu a plynule rozehřívající vosk, ze kterého se jemně linou příjemné vůně, totiž pohladí po srdci i po duši a navodí pocit bezpečí. Vosky nás prostě těší a používáme je proto pravidelně.
Navíc, pokud jste už vyrazili na cestu výroby svíček, asi víte, že tu a tam trocha rozehřátého vosku zbude. A to je přesně ten moment, kdy stojí za to vytáhnout formičku a vytvořit si vosk vonný. Vonné vosky jsou také mnohem svolnější, co se různého vyšperkovávání týče. Na rozdíl od svíček, kde je kvůli hoření potřeba hlídat správné poměry vosku a vůní, a zdobit je spíše méně než více, s vonnými vosky se dá snadno experimentovat a použít i celou pestrou paletu mica prášků, barevných oxidů nebo třeba třpytek či rozložitelných glitterů, které se při výrobě svíček použít nedají. Stejně tak si lze pohrát s bylinkami, ozdobnými kvítky či minerálními kamínky. Zkrátka – výroba vonného vosku si nežádá dodržování pravidel jako odlívání svíček a dovolí vám se vyřádit.
A jestli jste se do svíček ještě nepustili, vytvoření si vlastního vonného vosku může být výtečným způsobem, jak si to všechno osahat – zjistit, jak rychle se vosk rozpouští, jak se s ním pracuje, zda vašemu nosu vyhovuje vybraná vůně a kolik je jí potřeba pro provonění domova.
Tak se do toho rovnou pustíme!
Vosk
Sójový, řepkový, kokosový i směsi. Všechny rostlinné vosky fungují výtečně (na jejich srovnání se podívejte tady). Lišit se ale budou. Sójový vosk se rozpustí dřív, "sní" víc vůně, a vosky jsou s ním krásně jemné a hladké. Řepkový vosk a směsi, jako je kokosovo-sójový či řepkovo-kokosový nádherně nesou vůně a pracuje s nimi přepychově. Palmový vosk vykouzlí nevšední zimní námrazu, a barvy jsou v něm jasné a intenzivní. K palmovému, stejně jako ke včelímu, tedy voskům tvrdším, je dobré přidat ještě lžíci kokosového nebo babassu oleje – snáze se roztečou a půjdou z aromalampy lépe dostat, až vás omrzí. Do výše zmíněných rostlinných vosků kapku oleje, máte-li, doporučujeme taky, ale nutné to rozhodně není.
Barvy, třpytky, glittery
Asi už jste pochopili, že na vonné vosky lze použít všechno! Výrazných a sytých barev dosáhnete se svíčkovými barvami, zemitých a intenzivních tónů s oxidy, mica prášky zajistí nádherný lesk, třpyt a nádherně blýskavý tón a glittery přesně to, co od glitterů čekáte. Skvělé je taky všechno zkombinovat a zkoušet, co se vám bude zamlouvat nejvíc.
Vůně
Pořádného provonění dosáhnete užitím kosmetických vůní, které na Ekokoze najdete v obvyklých i méně obvyklých nosu lahodících kombinacích – jsou mezi nimi vůně ovocné, květinové, kořeněné, čisté i pyžmové a mnoho dalších. Toužíte-li po zážitku aromaterapeutickém a zdraví utužujícím, sáhněte po esenciálních olejích či přírodních silicích, které voní jemněji, umí vyčistit vzduch i energie, a navíc se honosí spoustou blahodárných schopností. Výběr je jenom na vás!
A kolik toho namíchat?
Základním a prověřeným poměrem, co domov provoní tak akorát, je přibližně 94% vosku a 6% vůně. Dle svých nosů, a taky podle druhu vosků (pamatujte, že sójový vosk snese mnohem víc, třeba 10% vůně), ale samozřejmě můžete poměr upravit. Barvičky bývají dost intenzivní i při malém množství. Nebojte se si hrát, vonné vosky v podstatě nejdou zkazit, tak toho využijte!
Jak to třeba může vypadat v praxi?
Co je na to potřeba?
- 42 gramů vosku (na fotkách použit řepkový)
- 3-4 gramy vůně (esenciálního oleje / kosmetické vůně / silice)
- 3-4 gramy kokosového nebo babassu oleje (nemusí být)
- Na špičku nože barvy (svíčkových, mica prášků, oxidů nebo jiných barev…)
- Silikonová formička na čokoládu nebo na mýdla
Jak na to?
Ve vodní lázni v džezvě (nebo žáruvzdorné nádobě, ze které se vám bude směs dobře nalévat do formy) rozpusťte vosk. Když se rozpouští, přidejte k němu barvu – používáte-li svíčkovou, kousek odřízněte. Dobře promíchejte.
Když je vše tekuté a spojené, sejměte z plotýnky, chvíli vyčkejte, aby vosk nebyl příliš horký, přidejte vybranou vůni a dobře promíchejte, bez toho, abyste vosk zbytečně našlehávali (tím se do něj dostane vzduch, který může vytvořit nevzhledné bublinky).
Pak už vosk jen nalijte do připravených silikonových formiček a nechte vychladnout. Ztvrdlé vonné vosky vyloupněte z formičky, skladujte ve stínu a chladu ve vzduchotěsných nádobkách, a dle libosti používejte do aromalamp.