Mám tě ráda jako sůl!
Sůl je prostě veledůležitá. Bez ní by těžko byl kolem jídla a kulinářství takový rozruch. Nejde ovšem pouze o kulinářství, pozor, pozor! Soli se dají využít i v kosmetice, péči o zdraví, domácích lázních či domácnosti obecně. A my se dnes zaměříme právě na epsomskou sůl.
Epsomská sůl není tak úplně obyčejná sůl. Její chemický název je síran hořečnatý a v kuchyni ji s největší pravděpodobností nevyužijete. Je totiž dosti hořká a vnitřně se užívá spíše jako projímadlo, které má zajistit očistu organismu. Osolit si s ní polévku bychom tedy zrovna nedoporučovali!
Její další využití je však široké, vydalo by takřka na knihu, tak si to spolu alespoň trochu rozebereme, ať víme, co všechno tenhle přírodní poklad umí.
Krása
Sprej na vlasy jako od moře
Určitě jste si všimli, že u moře mají vlasy tendenci se krásně vlnit, takže se vám po návratu z dovolené stýská nejen po mořských vlnkách, ale i po vlnkách ve vašich vlasech. S tímto solným sprejem s epsomskou solí docílíte podobného efektu, a navíc svým vlasům dodáte krásný objem.
Co je na to potřeba?
- 2 polévkové lžíce epsomské soli
- 1 hrníček horké (ale ne vroucí) vody
- 1/2 polévkové lžíce himalájské, popřípadě mořské soli
- 1 čajová lžička aloe vera gelu
- 1/2 čajové lžičky přírodního kondicionéru – například mandlového oleje
- Pár kapek oblíbeného esenciálního oleje na provonění (nemusí být)
- Lahvička s rozprašovačem o objemu přibližně 300ml, ideálně skleněná (zkuste například našroubovat nějaký rozprašovač na láhev od umeoctu či jiného podobného produktu)
Jak na to?
Teplou vodu nalijeme do lahvičky, přidáme epsomskou sůl, mořskou či himalájskou sůl, aloe vera gel, kondicionér a esenciální olejíček a v průběhu dvou až tří minut řádně hrkáme, dokud se sůl kloudně nerozpustí. A náš sprejík je na světě! Stačí ho nastříkat na vlhké vlasy, lehce vysušit a čekat na vlny. Pokud chcete objem, a ne vlny, stříkejte na suché vlasy, ale k jejich kořínkům. Sprej by měl vydržet tři až čtyři měsíce.
Pokud jej budete používat pravidelně, třeba několikrát do týdne, myslete na pořádnou hydrataci a výživu vlasů, sůl jim může vzít vláhu. Jednou týdně si tedy dopřejte nějakou výživnou masku nebo vlasy potěšte dávkou kokosáku či jiného blahodárného oleje.
Vlasová maska na objem
Už je jasné, že epsomská sůl je na objem jednička, takže vás určitě nepřekvapí, že si z ní můžeme udělat i úžasnou vlasovou masku. Smícháme kondicionér, který obvykle používáme, s epsomskou solí v poměru 1:1, vmasírujeme do vlasů, necháme působit 20 minut a řádně opláchneme. Vlasy necháme uschnout či vysušíme a můžeme se těšit ze lví hřívy.
Domácnost & jiné praktické rady
A tříska je venku!
Těžko se tomu věří a zdá se to snad trochu jako kouzelnický trik, ale epsomská sůl opravdu dokáže dostat z kůže třísku. Stačí zalít 1/2 hrníčku epsomské soli horkou vodou, rozmíchat, dokud se krystalky úplně nerozpustí, a ve chvíli, kdy bude voda snesitelně horká, do ní ponoříme prst či tu část kůže, kde je tříska. Necháme působit přibližně deset minut, pak za pomoci vydesinfikované jehly třísku vyndáme. Půjde to mnohem lépe než obvykle, navíc tím trochu potlačíme i bolest.
Urychlovač růstu zeleniny pro zahrádkáře
A je tu další (ne)kouzelnický trik – epsomská sůl dokáže urychlit růst zeleniny! Stačí posypat 1 polévkovou lžíci epsomské soli do okolí rostlinky, ale pouze pokud již dorostla výšky vyšší než 30 cm. Pomáhá růst hlavně rajčatům!
Rozzáří kachličky
Pokud si chcete už trochu zašlé kachličky a spáry mezi nimi pořádně vyčistit, ale nechce se vám sáhnout po silných a pro naše zdraví ne úplně ideálních chemických přípravcích, sáhněte raději po epsomské soli! Smíchejte ji s přípravkem na mytí nádobí a za pomoci houbičky a starého kartáčku na zuby (na spáry) kachličky a spáry řádně vyleštěte.
Zdraví
Proti svědění a štípancům
Epsomská sůl úžasně působí i na utišení svědivé pokožky či pokud vás štípl nějaký ten hmyzák. Stačí rozmíchat jednu polévkovou lžíci této soli v jednom hrníčku vody a nechat vychladit. Ideálně tekutinu dáme do nějaké lahvičky s rozprašovačem a postižené místo s ním postříkáme. Přikápnout můžeme i levandulový olejíček, který má na štípance také zklidňující vliv.
Spálení od slunce
Příprava tohoto spreje, kterým si můžeme ošetřit spáleniny od slunce, je prakticky stejná jako v předchozím receptu, jen s tím rozdílem, že ve vodě namísto jedné polévkové lžíce epsomské soli rozpustíme rovnou dvě. I levanduli ale přikápneme, a to rovnou čtyři kapičky. Chladíme v lednici a před každým použitím řádně protřepeme. Od nepříjemné bolesti si tak aspoň trochu ulevíme!
Wellness, relax, lázně!
Detoxikační koupele
To zřejmě není úplně překvapující – když se řekne sůl, automaticky se nám někdy doplní i slova “do koupele”. Sůl a koupel, to k sobě prostě patří. Na tyhle detoxikační epsomské koupele však nedáme dopustit, zkuste si směs doma vyrobit, není to nic složitého. Pro jarní detox se hodí úžasně, pomohou z těla odstranit toxiny a zároveň absorbovat minerály a živiny.
V tomhle receptu zase najdete kombinaci dvou mocných solí – epsomské a mořské, popřípadě himalájské. K tomu přidáte esenciální olejíček dle libosti a máte perfektní očistnou koupel jako vyšitou!
Šumivá sůl
Balzámem (nejen) na bolavé svaly potom bude zcela jistě tato šumivá koupelová sůl. Takže až se příště vrátíte z jógy, běhu, posilovny nebo třeba ze zahrady naprosto vyčerpaní a znavení, hupsněte do takto připravené vany a bude vám fajn!
Šumivá kulička
Epsomskou sůl určitě využijete i při výrobě šumivek do koupele a hodit se vám budou určitě i tyto silikonové formičky.
Peeling na nohy
Nohy jsou pravděpodobně tou nejvíc namáhanou částí našeho těla. Celý den na nich pobíháme sem a tam a přiznejme si, občas je potrápíme i nesednoucími (ale tak krásnými!) botičkami. Určitě si tedy zaslouží nějakou extra péči. Peeling z epsomské soli je zaručeně potěší, ale hlavně naše nohy po dlouhém dni zklidní a zjemní.
Stačí smíchat 1 hrníček epsomské soli s nějakým nosným olejem – například hroznovým – tak, aby vznikla peelingová kašovitá hmota. Přikápnout můžeme i oblíbený esenciální olejíček, nejlépe nějaký relaxační, na to je skvělý muškát neboli geranium. A pak už si můžeme užívat příjemnou peelingovou masáž…
MALÝ TIP: Pokud máte možnost, řekněte si o peelingovou masáž nohou své drahé polovičce – to je pak teprve pošušnání! :)
Není sůl jako sůl
Nemusí to být jenom epsomská sůl, je mnoho dalších druhů, které byste určitě měli vyzkoušet.
Například taková himalájská růžová sůl – ať už sáhnete po té jedlé, kterou si výborně ochutíte jídlo, nebo si do vany nasypete koupelovou, zaručeně nebudete litovat. Její růžové až červené zabarvení je způsobeno stopovým množstvím iontů železa. V oblasti svého původu je známá jako “bílé zlato” a obsahuje přes osmdesát přírodních složek a minerálů, které mají na naše tělo vynikající vliv.
Kamennou bílou sůl Sindaloon zase využijete k detoxikaci organismu a doplnění minerálů v těle. Rovněž se používá i k podpoře očisty těla v době půstu.
Minerální vulkanickou černou sůl zase skvěle využijete do salátů, salátových zálivek, pomazánek, na chlebíčky či pečivo obecně nebo na dosolení syrové zeleniny. Je typická hlavně svou vůní a chutí po sirnatých minerálech – zjednodušeně řečeno chutná i voní po vajíčkách. A černá není, název trochu klame – její barva je pouze růžovošedá.
Sůl z mrtvého moře nebo Rochovu sůl si zase můžete přisypat do teplé vodní lázně. Nabije vás energií a krásně vaše tělo osvěží, Rochovu sůl můžete dokonce použít i při odstraňování zrohovatělých částí na kůži chodidel či prstů.
A nešlápnete vedle ani s klasickou mořskou solí. Hodí se v kuchyni do všemožných pokrmů, do vany pro příjemný relaxační večer, nebo v kosmetice, smíchaná například s olejíčkem jako tělový peeling.
Tak jaká sůl je favoritem číslo jedna pro vás?
Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář!