Flower Power - výroba jarního rozkvetlého mýdla procesem za studena Flower Power

60 min
Pro pokročilé
Flower Power - výroba jarního rozkvetlého mýdla procesem za studena Flower Power
Pozvěte si domů jaro výrobou rozkvetlého barevného mýdla procesem za studena se skvělou Vierkou z PURR IS ON. Recept je doplněn videem a skvělým postupem - mrkněte na něj!Více informací
Suroviny pro tento receptKokosový olejOlivový olejPalmový tukMandlový olejBambucké másloRicinový olejKokosové mléko sušenéHedvábíOvesné hedvábíSodium LactateVitamín EEsenciální olejMica prášek
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Pokud jste začínající mýdlář/mýdlářka, dříve než se pustíte do výroby tohoto mýdla, doporučuji nejprve zkusit pár jednodušších receptů, abyste získali zkušenost. Je to vzrušující a radostná cesta, při které se budete těšit z postupného zlepšování a vždy budete mít mýdélko, kterým můžete někoho potěšit.

Krásný recept pro první mýdélka naleznete zde - Děláme první mýdlo se Zdeničkou.

Při výrobě vždy dbejte na bezpečnost a hygienu. Hydroxid sodný, pokud se s ním zachází nesprávně, může být velmi nebezpečný.

Toto mýdlo bylo inspirováno krásnými kyticemi mého kamaráda floristy.

Jdeme na něj!

Jelikož květinky bylo třeba dělat předem, celý projekt byl třídenní

První den

Výroba květinek a výroba “abstraktního mýdla”. Na květinky jsem potřebovala jen cca 100 gramů, taková malá várka se mi osobně těžko dělá, navíc jsem chtěla mít více barev pro barevné abstraktní mýdlo.

Druhý den

Výroba mýdla ke květinkám (zelené).

Třetí den

Krájení a úprava mýdel.

Recept (ingredience) byl u květinek a obou mýdel stejný. Jediná odchylka byla, že do květinek jsem nepřidala směs esenciálních olejů. Snažila jsem se, aby mi směs tuhla co nejpomaleji, tak jsem esenciální oleje přidala až v poslední chvíli před děláním "abstraktního" mýdla.

Recept (oleje, voda, hydroxid sodný) záměrně neuvádím v gramech, ale jako návod tak, abyste si jej mohli upravit podle velikosti vaší formy. Rozhodně však vždy použijte jednu z mýdlových kalkulaček. Já používám http://soapcalc.net.

Aditiva doporučuji dávkovat podle doporučení výrobce. Mé dávkování je uvedeno v závorce u výrobku.

Barvy použijte podle libosti, ale doporučuji "předmíchat" si je, abyste předešli potřebě rozmíchávat mixérem, což zbytečně zrychluje stopu a dá vám méně času na výrobu. Já osobně předmíchávám oxidy, ultramaríny, micy i aktivní uhlí v oleji, který odeberu z navážených olejů (většinou olivový). Dobře je rozmíchám, aby tam nebyly žádné hrudky.

Co se týče esenciálních (případě vonných) olejů, je nutné pečlivě dodržet maximální povolené dávky. V případě, že si budete kombinovat esenciální oleje, doporučuji použít jednu z kalkulaček, které jsou na netu dostupné. Já jsem použila směs esenciálních olejů, kterou jsem si vypočítala na https://www.eocalc.com.

Flower Power - výroba rozkvětlého mydla procesem za studena

Klik na obrázek pro zhlédnutí videa

Co je k tomu potřeba?

Oleje

- Extra virgin olivový 25%

- Kokosový 22%

- Palmový 25%

- Mandlový 12%

- Bambucké máslo 10%

- Ricinový 6%

Super fat 7

Water as of oil weight 32

Water : Lye ratio 2.34:1

Prosím, vždy k výpočtu používejte "soap calculator". Já používám http://soapcalc.net

Aditiva

- Kokosové mléko (sušeno 8 gramů na litr olejů, tekuté cca 40% z vypočtené vody v receptu)

- Syrové hedvábí (2-3 špetky na litr olejů)

- Colloidal oatmeal/ovesné hedvábí (6 gramů na litr olejů)

- Sodium Lactate (6-7 gramů na litr olejů)

- Vitamín E (3-5 gramů na litr olejů)

- Esenciální oleje: Levandule, Pomeranč, Geranium, Litsea Cubeba, Patchouli, Benzoin Resin

Pro přepočet EO používám https://www.eocalc.com

-Barvy: Oxidy, Mica, Ultramarín, Oxid titaničitý a Aktivní uhlí

Metoda: CPOP

Pár poznámek k samotné výrobě

Květinky (a jiné ozdoby) lze dělat i dříve, než den předem. Případně jako součást jiného projektu, nechat vyzrát a použít jindy. Já se však snažím, aby ozdoby zrály spolu s mýdlem, takže vždy je dělám "na čerstvo".

Květinky jsem dělala do formiček. Pokud umíte šikovně zacházet s cukrářským nářadím, můžete si udělat mnohem krásnější květiny. Já tuto dovednost zatím neovládám, ale mám v plánu se to naučit.

Po nalití květinkových forem byla už moje směs mnohem hustší, než jsem měla naplánované. To se stává často, není třeba panikařit, je třeba měnit plán. Aby překládané barvy co nejlépe sedly a vzduchových bublin bylo co nejméně, udírala jsem formu o stůl mnohem víc, než běžně. Neodolala jsem pokušení použít "whisk swirl" (který je fantastický při řidší směsi) a celou noc jsem se bála, že jsem to pokazila, že jsem to měla raději nechat jen "poskládané přes sebe". Avšak výsledek mě překvapil. Rozhodně to není typický "whisk swirl" efekt, ale barvy se velmi pěkně rozložily.

Na vybírání květinek (nebo jiných tvarů) z malých formiček je třeba si nechat čas a nedělat to, až když vám houstne směs ve formě. Občas se totiž stane, že je třeba je trošku upravit.

Na zelenou část pod květinky jsem použila "hanger swirl". Ve videu je vidět, jak jsem rozložila barvy a krátký swirl. Je to velmi jednoduchá a efektní technika. Pokud nemáte nástroj, lze jej velmi jednoduše vyrobit. Dejte si však pozor na materiál, hliník velmi špatně reaguje se syrovým mýdlem. Já osobně jsem si ho vyrobila z bužírky (obalený drát). Pokud s touto technikou máte zkušenost, tak víte, že je to snadné. Pokud se ovšem chystáte zkusit to poprvé, doporučuji zkusit si pohyb, který budete dělat předem v prázdné formě. Abyste potom, když tam bude mýdlo, udělali s jistotou a rozvahou to, co jste si naplánovali.

Metoda CPOP / Cold Process Oven Process – Vyhřejete si troubu na minimální teplotu (já dávám 50°C). Vypnete teplotu, vložíte do ní hotové mýdlo a necháte několik hodin (já nechávám přes noc) ve vypnuté troubě s rozsvíceným světlem. Tato metoda umožní rovnoměrně iniciovat gelovou fázi.

Tuto metodu mám velmi ráda, často ji používám, ale pozor, ne vždy je vhodná.

Máte-li jakékoli dotazy, ráda zodpovím. A budu se moc těšit na vaše květinková mýdla!

Radujte se při výrobě!

My Vierce mnohokrát děkujeme za velmi přínosný a překrásný návod a budeme se těšit na další mýdlaření!

Suroviny
Kokosové mléko sušené
Hedvábí
Mica prášek
Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše