Až se vrátíte vymrzlí ze zimní procházky, šoupněte si jednu, dvě (nebo tři) do horké vody, sáhněte po pěkné knize a zahalte se do sametové koupele. Pak se zachumlejte do hřejivé deky, a užijte si hedvábně jemnou pokožku, jasnou mysl a klid v duši.
Tyhle šumivky jsou tak parádní, že jakmile je vyzkoušíte, pravděpodobně se o ně nebudete chtít s nikým dělit. :) Vyrábíte-li je tedy jako vánoční dárek, dejte na nás a rovnou umíchejte dvojitou dávku. Jsou jako dělané do zimních dní, jejich barva i pěna, kterou vytváří, připomínají čerstvě napadenou hustou sněhovou pokrývku, a voní jiskrně a klidně jako mrazem políbená příroda.
Co jsou šumivé bomby do koupele a jak fungují, jsme vám vyprávěli už v jednom z předchozích šumivkových článků. Kouzlo je ve smíchání kyselé kyseliny citrónové a zásadité jedlé sody. K tomu se přihodí pár ingrediencí, co má v lásce pokožka, jako je epsomská sůl nebo pečující máslo, a za přidání co nejmenšího množství tekutin, se umíchá směs, co po stlačení drží pohromadě.
Tyhle šumivky jsou ale krapet jiné! Celá edice ze Zimního lesa si pohrává s krémovou bílou barvou, jemnými a bohatými texturami, a jiskrnými vůněmi. A na to jsme mysleli i při míchání šumivek. Protože jsou soda, kyselina citrónová i epsomsků sůl bílé, barvu jsme řešit nemuseli. Co jsme ale chtěli podpořit a vychytat byla bohatá pěna, sametová voda po rozpuštění šumivek a hedvábný pocit na pokožce po koupeli. A tady přichází do hry Sodium Cocoyl Isethionate, neboli SCI, sušené kokosové mléko a ovesný koloidní prášek.
SCI, jakkoli strašidelně její název zní, je sůl odvozená z kokosového oleje a kyseliny isothiové, která se postará o tu nejbohatší, nejkrémovější a prostě nejlepší pěnu ve vaně, jakou jste se šumivkou kdy zažili. Nevytvoří klasický perličkový či bublinkový efekt, který umí klasické šumivé bomby, ale hustou, sametovou vrstvu jemné delikátní, a víc než opravdové pěny. Je to nádhera. Kokosové (nebo jiné) sušené mléko zajistí nejen uklidňující krémovou barvu vody, ale taky vyživí, změkčí a regeneruje pokožku, a odstraní odumřelé buňky. Ovesný koloidní prášek pleť hydratuje, zklidní, a navíc na ní vytvoří ochrannou vrstvu, která brání jejímu poškození.
Vůně těchhle šumivek je asi ta nejkrásnější zimní vůně, co jsme kdy umíchali, opravdu. Ačkoli zní možná malinko zvláštně, dokonale vystihuje vánoční a novoroční náladu, i mrazivé dny a noci. Je to vyvážená kombinace svěží borovice, jiskrného cypřiše, chladivého eukalyptu a hřejivé uklidňující vanilky. Jakmile si jednou přičichnete, už nikdy nebudete mít dost.
Šumivky ze Zimního lesa jsou elegantní a jednoduché, přesně jak jsme chtěli. Jejich povrch jsme proto jen jemně poprášili fialovými třpytkami, které dodají sváteční a zimní punc. Se zdobením se ale můžete vyřádit, jak chcete. Barevné mica prášky, kosmetické pigmenty nebo naše nové zcela rozložitelné třpytky můžete dle libosti přimíchat do směsi, či hotové bomby pocákat nebo pokreslit, jak na to - zjistíte tady.
Pokud jste už šumivkoví pardálové, ani výroba těchto bílých krasavic vás nerozhodí. Vyrábíte-li šumivky poprvé, určitě si tady dejte záležet na pečlivé natlačení směsi do formiček – formulace je kvůli vyššímu obsahu suchých ingrediencí (mléka a koloidního ovsa) a absenci olejů a másel malinko drobivější. Není to ale rozhodně nic, co by vás mělo od výroby odradit, o hodně byste se připravili!
A teď už jdeme míchat!
– 240 gramů jedlé sody
– 120 gramů kyseliny citrónové
– 65 gramů Sodium Cocoyl Isethionatu (SCI)
– 55 gramů epsomské soli
– 30 gramů sušeného kokosového mléka
– 10 gramů ovesného hedvábí
– 6 gramů Polysorbatu 20
– 18 kapek esenciálního oleje Borovice
– 12 kapek esenciálního oleje Eukalyptus
– 8 kapek esenciálního oleje Cypřiš
– 8 kapek vanilkové kosmetické vůně
– Vilínová voda v lahvičce s rozprašovačem
– Vysokoprocentní alkohol v lahvičce s rozprašovačem
– Formičky nebo jiné náčiní, dle tvaru, který mají šumivky mít
Ve velké míse smíchejte suché ingredience – jedlou sodu, kyselinu citrónovou, epsomskou sůl, SCI, ovesný prášek a sušené mléko. Dejte si záležet, ať ve směsi nejsou žádné hrudky. Odměřte si Polysorbate a přikapejte do něj esenciální oleje, a vše pak přilijte do připravené sypké směsi. Nejprve promíchejte silikonovou stěrkou, aby se vám koncentrované esenciální oleje neusadili na kůži. Po chvíli míchání do mísy s klidem šoupněte ruce (přesto ale v ideálních stavu v rukavicích :), a se směsí si pohrajte, jako byste dělali drobenku. Tahle směs je kvůli absenci oleje a másel trošku sušší, toho se ale nelekejte.
Jakmile je všechno pěkně promícháno, je čas na přidání tekutin – vilínové vody a alkoholu. Tady ale pozor! Pokud přidáme tekutin moc, směs vyšumí ještě v míse nebo ve formičkách. A to nechceme, šumět máme až ve vaně. Proto si pomůžeme rozprašovačem nebo sprejovkou, díky kterým se tekutina rovnoměrně rozptýlí. Vilínovou vodu a vysokoprocentní alkohol používáme, protože reagují mnohem méně, než obyčejná voda. Navíc díky nim bomby rychleji uschnou a ztvrdnou.
Připravenou směs rozprostřete po celé ploše mísy a stříkněte vilínovou vodu, rychle promíchejte rukama, znovu stříkněte, promíchejte a tak dál. Mělo by stačit asi 5-8 stříknutí vilínovou vodou. Když je směs relativně poddajná (pořád bude sypká, ale při stlačení bude držet tvar), vyměňte vilínovou vodu za alkohol a zamíchejte ještě pár stříknutí alkoholem. Že je hotovo poznáte podle toho, že směs po stlačení pěkně drží tvar a přežije i jemné poklepání prsty.
Chcete-li třpytky nebo jiné ozdůbky na povrchu šumivek, do připravených formiček nejprve nasypejte tenkou vrstvičku zvoleného zdobení, a pak šumivkovou směs svižně natlačte do vybraných formiček a dobře "uhňácejte". Bomby pak rovnou vyklepávejte nebo je nechte ve formách schnout. Čím déle budete se směsí pracovat, tím sušší bude. Pokud se tedy začne drolit a bomby nebudou držet tvar, nebojte se přimíchat ještě pár stříknutí tekutiny.
Když jste spokojení s tvary a bomby měly chvíli oddechu na proschnutí, s libostí si pohrajte s dalším zdobením. Až budou suché, pečlivě je uskladněte do vzduchotěsné krabičky nebo pytlíku, aby se k nim nedostala vlhkost a neodpařovaly se vonné esence. Takto by měly vydržet minimálně rok.
Až budete mít náladu užít si nádhernou koupel, jednoduše si napusťte vanu horkou vodou a šumivku (nebo více) vhoďte do lázně.
Místo SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) můžete použít SLSa (Sodium lauryl sulfoacetate).
Kokosové mléko klidně vyměňte za jiné sušené kosmetické mléko, skvělé bude kozí, oslí, ovčí nebo kobylí (chcete-li obdarovat vegany, nechte v receptu rostlinné kokosové mléko).
Ovesný prášek lze vyměnit za jiné práškové poklady, jako je sušený jogurtový prášek, urea, hedvábný prášek nebo panthenol. Případně ovesný prášek nahraďte sušeným mlékem či epsomskou solí.
Polysorbate 20 nahradí dobře Polysorbate 80. Nemáte-li ani jeden, lze vynechat, ale je třeba počítat s horší dispergací esenciálních olejů a jejich menší stálostí.
Esenciální oleje volte libovolně podle svého nosu nebo domácí zásoby vůní.
Vilínovou vodu můžete nahradit vodou destilovanou, případně jinou květovou vodou. Směs bude ale rychleji reagovat a šumivky ve vaně méně šumět. Je to vážně rozdíl!
Vysokoprocentní alkohol lze také nahradit destilovanou vodou, ale moc to nedoporučujeme. Vysokoprocentní alkohol navíc využijete pro spoustu jiných výrobků a činností.
Že nemáte formičky na šumivky nebo kleště? Tak to vás vůbec nemusí trápit! Tyhle šumivky jsme vyráběli pomocí odměřovacích hrnků, šlo to krásně a šumivky vyšly moc pěkné. Nebojte se povolit uzdu fantazii a hledat nekonvenční řešení. :)
Třpytky volte dle gusta. Můžete je přisypat rovnou do "těsta" nebo s nimi zdobit hotové šumivky.
Kdo si taky rád šumí ve vaně?
Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.