„Trošku se stydím, ale více jsem na sebe hrdý. Po dlouhém zvažování jsem se pustil do výroby mýdla, a protože vaše stránky mi v tom dost pomohli, rád bych vám na oplátku napsal jak to dopadlo.
Jsem naprosto normální chlap ve středním věku a čistotě svého těla dávám takovou akorát chlapskou pozornost. Bohužel jsem byl donucený věnovat mýdlům větší pozornost než doteď, a to zejména díky tomu, že mi zničeho nic vyskákaly na hřbetu ruky hnusné, růžové pupínky. Po marných snahách mých i lékařských, se mi vyrážku nepodařilo z ruky dostat. A tak jsem začal pátrat na vlastní pěst. Když jsem zjistil, co kupované mýdlo obsahuje, rozhodl jsem se ho nepoužívat, ale mýt se pouze vodou jsem nechtěl. A tak se ve mě zrodil nápad a pustil jsem se do výroby svého vlastního domácího mýdla. Koupil jsem si sadu na výrobu mýdla a pustil se do vaření.
- 565 gramů kokosového tuku
- 340 gramů palmového tuku
- 900 gramů olivového oleje
- 236 gramů hydroxidu sodného
- 1 gram extraktu z grepových jader
- 681 gramů destilované vody
Vzal jsem hrnec, postavil jsem ho na váhu a odvážil jsem kokosový, palmový a olivový olej. Tuto směs olejů jsem dal na mírný plamen, aby se mi kostky tuku rozpustili.
Do odměrky jsem si nalil destilovanou vodu a začal přisypávat hydroxid sodný, jsou to takové malinké kuličky, dobře se mi s ním pracovalo. Takže sypeme hydroxid a mícháme. Stačí chvilku, za chviliču je rozpuštěný. Reakce hydroxidu s vodou je trochu štiplavá, tak bych asi doporučil páru nedýchat. Docela mě překvapilo, že reakce výrazně zvýšila teplotu vody.
Napustil jsem si hrnec se studenou vodou a odměrku s rozpuštěným hydroxidem jsem vložil do té vody, aby se mi hydroxid ochladil.
Hrnec s rozpuštěnými tuky jsem dal do druhé studené lázně a přidal extrakt z grepových jader. Hodil jsem ho jen tak do hrnce, ale to důrazně nedoporučuju, protože pak jsem půl hodiny honil kousky nerozpuštěného extraktu. Takže se této chybě vyvarujte a extrakt si nejdříve rozpusťte ve lžičce oleje, a až pak ho nalijte do hrnce k rozpuštěným olejům. Pak jsem chodil od jednoho k druhému a měřil teplotu. Až měly oleje i hydroxid 27°C, vzal jsem ponorný mixér a vložil ho do hrnce s rozpuštěnými oleji. Zapl jsem na nejmenší rychlost a pomaličku jsem začal rozpuštěný hydroxid nalévate do hrnce. Ponorným mixérem je dobré důkladně pohybovat, aby se hydroxid v olejích dobře rozpustil. Po chvilce začala hmota tuhnout a krémovatět, míchal jsem pár minut. Když byla hmota tuhá tak, že se na hladině udržela kapka, přestal jsem míchat a hmotu jsem nalil do formy na mýdlo.
Použil jsem dvě, jednu originální formu na mýdlo a druhou takovou krabičku z pevného papíru, kterou jsem vyložil pečicím papírem. Mýdlo jsem vyškrábal do formiček, formy důkladně přikryl pod polštář a deku, a dal na parapet odpočívat. Po dobu 24 hodin má být mýdlo uloženo na teplém místě. Druhý den jsem mýdlo z forem vyklopil, což šlo kupodivu perfektně, a nařezal si ho na plátky. Velikost jsem volil tak, aby se mi mýdlo dobře drželo v ruce a vyskládal jsem si ho opět na pečicí papír na tácek. Mýdla je necelé kilo a půl. Tácek s mýdlem jsem dal nahoru na skříň a teď nastala nejhořší fáze výroby, měsíc čekání. Po čtyřech týdnech jsem vzal jednu kostku vyrobeného mýdla a vyrazil do koupelny.
No a jak to dopadlo? Vyrobit mýdlo se mi podařilo, všechna kupovaná mýdla jsem vyházel a nahradil je pouze tímto. Pění tak akorát a zanechává na kůži příjemný pocit. Pupínky pomaličku ustupují, možná i proto, že jsem přestal používat jeden nejmenovaný krém a vyházel všechna kupovaná mýdla. Jsem spokojený.“
Martin
Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.