Jak na výrobu domácího pracího prášku?

30 min
Snadné
Jak na výrobu domácího pracího prášku?
Prát levně, jednoduše, šetrně k přírodě a pomocí pracího prášku, který jste si sami vyrobili? Žádný problém!Více informací
Suroviny pro tento receptNastrouhané marseillské mýdloUhličitan sodnýPerkarbonát sodnýTAEDPomerančová siliceMandarinková silice
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Před časem jsme zde uvedli návod na mýdlový prací sliz a váš ohlas byl velice pozitivní. Děkujeme všem za vaše pochvalné zprávy. Jsme rádi, že si domácí prací prostředek rychle našel své uplatnění.

Jedna z reakcí je i od paní Petry, která nám zaslala svůj recept na suchou variantu pracího prášku. Protože je to velice zajímavá alternativa k mýdlovému slizu, rozhodli jsme se recept zveřejnit!

Komu se tedy nelíbil mýdlový sliz, zde je suchá varianta pracího prášku od paní Petry, která nám píše:

„Domácí prací prášek používám už delší dobu a kupodivu vše dopadlo nad mé očekávání. S práškem jsem moc spokojená, cena je neskutečná, vím, v čem peru a vím, co vypouštím do odpadu. :)

Nově jsem taky objevila kouzlo octa jako aviváže, v kombinaci s přidáním pár kapek voňavé silice mi prádlo krásně voní. Pro ty, které jsem snad právě zaujala a prášek by si chtěli vyrobit taky...

Co tedy budete potřebovat na výrobu domácího pracího prášku na BAREVNÉ prádlo?

Mýdlo - čas od času dostanu nějaké to dárkové balení olivového mýdla… a ejhle jeho chvíle přišla právě teď! Nastrouhám si ho na jemno (zhruba asi 150 gramů). Je tady i možnost jít do už nastrouhaného marseillského mýdla.

Pak k mýdlu přimíchám práškovou sodu na praní, uhličitan sodný (1kg).

A teď k dávkování: Já dávám zhruba tak 2-3 lžíce přímo do bubnu. Už se mi stalo, že jsem v zásobníku po ukončení pracího procesu našla sodovou kostku, takže raději sypu přímo do bubnu.

Na výrobu domácího pracího prášku na BÍLÉ prádlo budete potřebovat:            

To samé jako u prášku na barevné prádlo, jen k sodě s mýdlem přidáte perkarbonát sodný a TAED. TAED slouží jako aktivátor perkarbonátu sodného. Normálně funguje perkarbonát až nad 60°C. Když perete při nižších teplotách, přidá se aktivátor TAED a můžete prát na 40°C.

Smíchám si 1 kilo perkarbonátu sodného a 50 g TAEDU. A pak už jen k 2-3 lžícím uhličitanu sodného smíchaného s mýdlem (příprava podle verze na barevné prádlo) přidám 2 lžíce směsi perkarbonátu s taedem (pokud peru prádlo bílé)."

Takže si to shrňme:

Prací prášek na BAREVNÉ prádlo

- Uhličitan sodný

- Nastrouhané mýdlo (2-3 lžíce)

Prací prášek na BÍLÉ prádlo

- Uhličitan sodný

- Nastrouhané mýdlo (2-3 lžíce)

- Perkarbonát sodný

TAED (2 lžíce)

Aviváž

- 2 lžičky octa smíchané s vodou (tolik vody, kolik běžně dáváte aviváže)

- Pár kapek vůně, výborná je pomerančová silice nebo mandarinková silice

Sadu na výrobu tohoto pracího prášku a potřebné suroviny najdete zde.

Suroviny
Nastrouhané marseillské mýdlo
Perkarbonát sodný
Pomerančová silice
Mandarinková silice
Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše