Jak na výrobu domácího pracího prášku?

Prát levně, jednoduše, šetrně k přírodě a pomocí pracího prášku, který jste si sami vyrobili? Žádný problém!Více informací
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Před časem jsme zde uvedli návod na mýdlový prací sliz a váš ohlas byl velice pozitivní. Děkujeme všem za vaše pochvalné zprávy. Jsme rádi, že si domácí prací prostředek rychle našel své uplatnění.

Jedna z reakcí je i od paní Petry, která nám zaslala svůj recept na suchou variantu pracího prášku. Protože je to velice zajímavá alternativa k mýdlovému slizu, rozhodli jsme se recept zveřejnit!

Komu se tedy nelíbil mýdlový sliz, zde je suchá varianta pracího prášku od paní Petry, která nám píše:

"Domácí prací prášek používám už delší dobu a kupodivu vše dopadlo nad mé očekávání. S práškem jsem moc spokojená, cena je neskutečná, vím, v čem peru a vím, co vypouštím do odpadu:-)

Nově jsem taky objevila kouzlo octa jako aviváže, v kombinaci s přidáním pár kapek voňavé silice mi prádlo krásně voní. Pro ty, které jsem snad právě zaujala a prášek by si chtěli vyrobit taky...

Co tedy budete potřebovat na výrobu domácího pracího prášku na barevné prádlo:

Mýdlo - čas od času dostanu nějaké to dárkové balení olivového mýdla …  a ejhle jeho chvíle přišla právě teď! Nastrouhám si ho na jemno (zhruba asi 150g). Je tady i možnost jít do už nastrouhaného marseillského mýdla.

Pak k mýdlu přimíchám práškovou sodu na praní, uhličitan sodný (1kg)

A teď k dávkování: J dávám zhruba tak 2-3 lžíce přímo do bubnu. Už se mi stalo, že jsem v zásobníku po ukončení pracího procesu našla sodovou kostku, takže raději sypu přímo do bubnu.

Na výrobu domácího pracího prášku na bílé prádlo budete potřebovat:            

To samé jako u prášku na barevné prádlo, jen k sodě s mýdlem přidáte perkarbonát sodný a taed. Taed slouží jako aktivátor perkarbonátu sodného. Normálně funguje perkarbonát až nad 60 °C. Když perete při nižších teplotách, přidá se aktivátor taed a můžete prát na 40 °C.

Smíchám si 1 kilo perkarbonátu sodného a 50 g taedu. A pak už jen k 2-3 lžícím uhličitanu sodného smíchaného s mýdlem (příprava podle verze na barevné prádlo) přidám 2 lžíce směsi perkarbonátu s taedem (pokud peru prádlo bílé)."

Takže si to shrňme:

Prací prášek na barevné prádlo:

uhličitan sodný + nastrouhané mýdlo (2-3 lžíce)

Prací prášek na bílé prádlo:

uhličitan sodný + nastrouhané mýdlo (2-3 lžíce) a perkarbonát sodný + taed (2 lžíce)

Aviváž:

2 lžičky octa smíchané s vodou (tolik vody, kolik běžně dáváte aviváže) + pár kapek vůně, výborná je pomerančová silice nebo mandarinková silice.

Sadu na výrobu tohoto pracího prášku a potřebné suroviny najdete zde.

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše