Jak vyrobit semínkové koule pro ptáčky – domácí vegan varianta i klasika z loje

45 min
Snadné
Jak vyrobit semínkové koule pro ptáčky – domácí vegan varianta i klasika z loje
Jednoduchý návod na výrobu domácích lojových i čistě rostlinných koulí pro ptáky a další zvířectvo bez plastových sítěk, za použití formy na svíčky nebo šumivky. Smysluplná zábava pro velké i malé!Více informací
Suroviny pro tento receptKokosový tukOřechyDatle bez jaderForma na svíčky
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Opět přišel čas, kdy je třeba vzpomenout na ptáčky v zahradách a snad i v lesích a potěšit je trochou výživy navíc. Semínkové koule nebo jiné závěsné dobroty na bázi tuku, semen, obilovin a sušeného ovoce ptáčci milují. A my zase milujeme tu příjemnou podívanou na létavého kamaráda pochutnávajícího si na dobrotách a hřejivý pocit sounáležitosti s přírodou.

Semínkové koule, často bohužel v plastové síťce, dnes můžeme koupit skoro v každém supermarketu. Nás ale baví vyrábět je doma. Práce s tukem a semínky je barevná, zábavná a voňavá a poskytuje smysluplnou hravou činnost malým i velkým dětem a dospělým. Obzvlášť když výrobu doplní i společná procházka do přírody s cílem zavěšení potravy na stromy a vyprávění si o lese, zvířátkách a vzájemné pomoci. Tvoření semínkových dobrot pak zvládne být i několikadenním programem. :)

Zejména jste-li osobami preferující produkty rostlinného původu, jistě oceníte i naši veganskou verzi semínkové výživy pro zvířectvo.

Klasické ptačí koule vyrobené z loje – živočišného tuku – určitě znáte. My jsme ale hledali alternativu rostlinnou. A našli! Lůj výtečně nahradí kokosový tuk. Výborně se s ním pracuje, parádně funguje a dle odborníků je pro ptáčky zcela bezpečný a velmi prospěšný.

Jako forma přepychově poslouží forma na výrobu svíček, se kterou se díky otvoru pro knot pracuje nejlépe, ale tvoření zvládnete i s formou na šumivky či s jinými silikonovými formičkami. Pokud nemáte ani jedno, určitě vymyslíte i další způsob – my jsme vyzkoušeli i plastový obal od sušenek, který před vyhozením do žlutého kontejneru alespoň dostal další využití.

Připravte si mísy, přírodní provázky a formičky. Jdeme míchat!

Co je na to potřeba?

Kokosový tuk (nebo lůj)

- Arašídové máslo (křupavé) 

- Ovesné vločky a další obiloviny

- Směs semen a zrní = loupaná i neloupaná slunečnice, dyně, jáhly, otruby, pohanka, krupky atd.

- Směs ořechů: vlašské ořechy, mandle, kešu

- Sušené ovoce: datle bez jader, rozinky atd. (spíše méně než více)

- Forma na svíčky (Modré formy na svíčku, koule nebo Plastová forma na svíčku, vajíčko), forma na šumivky (Nerezová forma na šumivky či Silikonová forma, donut)

Jak na to?

Tuk a arašídové máslo (používáte-li ho) na nižší teplotě rozpusťte v kastrůlku a přimíchejte zbytek suchých dobrot. Nám se osvědčil poměr 1,5 dílu tuku na 2 díly sypké směsi. Promíchejte a chvíli počkejte, až suché suroviny absorbují část tekutého tuku a vše se hezky spojí a začne "lepit“.

Mezitím si připravte formy, do kterých otvorem na knot provlékněte provázky (při použití forem na svíčky), případně si provázky pouze připravte (při použití jiných forem).

Lepivou směsí naplňte obě poloviny formy (na svíčky a na šumivky) a poté poloviny spojte k sobě. Pokud jste vybrali formu jiných tvarů, naplňte celou formu. Záleží na vás, zda chcete provázek ukotvit dovnitř nebo zda provázkem obvážete hotové kusy.

Směs nechte ve formách v chladu ztuhnout – v mrazáku, v lednici nebo jednoduše za oknem při chladném počasí.

Až bude směs tvrdá, vyjměte nebo vyloupněte hotové semínkové dobroty z forem, je-li třeba, obvažte provázkem a zavěste na stromy.

Ať se vám vše spojené s výrobou líbí!

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše