Jaký knot vybrat při výrobě či koupi přírodních svíček? Dřevo vs. Bavlna

Jaký knot vybrat při výrobě či koupi přírodních svíček? Dřevo vs. Bavlna
Dřevěný, nebo bavlněný? To je, oč tu běží! Jaký druh knotu zvolit, ať už se jedná o svíčky hotové kupované nebo doma vyrobené?Více informací
Suroviny pro tento receptJednovrstvý plochý knotKřížový knotSpirálový trubičkový knot
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

To vám poví Evička, zkušená "svíčkařka" a majitelka svíčkového eshopu Vontree, která se podělí o tipy, strasti a důvody pro výběr knotů v přírodních svíčkách.

Dřevěný knot

V posledních pěti letech výrazně vzrostla obliba používání dřevěných knotů. Dřevěné knoty mohou být vyrobeny například z třešňového, dubového, březového, javorového, růžového nebo z balzovníkového dřeva. Nebo jejich kombinací. Jaké typy dřevěných knotů existují, jaké mají výhody oproti bavlně a kde je koupit? To vše se dočtete v našem článku.

Bavlněný vs. dřevěný knot

Dřevěné knoty fungují podobně jako bavlna, až na to, že dřevěné knoty mají větší průměr, který umožnuje vyšší průchod vosku k ohni, což vede k intenzivnější vůni. U dřevěných knotů nemusíte řešit typ dřeva, řešíte jen šířku a tvar. Kdežto bavlněných knotů je celá řada (s papírem, kovem, CD, ECO, HTP apod.), a tak máte při výběru bavlněného knotu mnohem více možností. Záleží ale na úhlu pohledu, zda se jedná o výhodu nebo nikoliv. 

Dřevěné knoty dokáží vykouzlit neodolatelnou atmosféru. Při hoření vydávají praskající zvuk rozpáleného dřeva. A právě z tohoto důvodu jsou dřevěné knoty často upřednostňovány před bavlnou. Málokdo však ví, že další velkou výhodou dřevěných knotů je horizontální hoření plamene (plamen je širší než vyšší). Díky této vlastnosti se vůně ze svíček uvolňuje intenzivněji, rychleji a je čistější a plnější.

Možná se teď ptáte, proč výrobci tedy stále používají knoty bavlněné? Ale není všechno zlato, co se třpytí. Dřevěné knoty mají i pár nevýhod.

- Dřevěné knoty jsou vzhledem k použitému materiálu a způsobu výroby dražší než knoty bavlněné.

- Jsou náročnější na údržbu.

- Delší čas zapalování. K zapálení dřevěného knotu je nutno cca 20 sekund, často se svíčka povede zapálit až na druhý nebo třetí pokus. Zapálené dřevěné knoty nejsou příliš odolné a sebemenší závan větru je může hravě uhasit. Proto jsou svíčky s dřevěným knotem určeny výhradně do interiéru.

- Bavlněné a dřevěné knoty se liší i ve způsobu upevnění ke dnu nádoby. Bavlněné knoty mají pouze malinký plíšek, který umožňuje svíčce hořet až téměř k úplnému dnu (doporučuje se svíčku uhasit, když je výška vosku 5 mm). Dřevěné knoty jsou širší a je nutné je adekvátně připevnit. K připevnění se využívají kovové stojánky. Dřevěné knoty mají stojánek vyšší, a tak se výška zbytkového vosku může pohybovat až okolo 10 mm.

- Velkou nevýhodou dřevěných knotů je jejich různorodost. Liší se tloušťkou i hustotou dřeva. Některé knoty vydávají intenzivní praskající zvuk, jiné jsou tišší. I přesto, že všechny svíčky jsou vždy výrobcem (měly by) řádně otestovány, mohou některé knoty u koncového uživatele hořet odlišně. A právě kvůli této variabilitě nedokáže prodejce odhadnout, jak bude konkrétní dřevěný knot hořet. Což následně může vést k nespokojenosti zákazníka.

A co svíčky VonTree Candle, hoří všechny dřevěné knoty ukázkově? I když bych si to moc přála, ani já nedokáži zázraky, a tak se čas od času najde svíčka, u které nehoří dřevěný knot tak, jak by měl. Což mě vždy velice mrzí, ale i přesto, že dřevěné knoty testuji pravidelně, nemohu otestovat každou svíčku, kterou vyrobím. To by zákazníkům přicházeli ohořelé svíčky. :) Nicméně moji zákazníci jsou skvělí a mají pro dřevěné knoty pochopení. :)

A který knot je teda ten nejlepší?

Dřevo i bavlna mají své výhody i nevýhody, a proto záleží čistě na vašich preferencích. Nejste příliš trpělivý a nechce se vám dělat těžkou hlavu s údržbou svíčky? Pak volte knoty bavlněné, které pouze před každým zapálením zkrátíte na 3-5 mm. Intenzivní prožitek, vůně a zvuk praskajícího dřeva u vás vyhrává, i přes vidinu náročnější údržby či možnosti, že svíčka nevyhoří úplně celá? Dřevo je ta správná volba. 

A co výrobci svíček? Já osobně raději pracuji s knoty dřevěnými, krásně drží ve sklenici a nemusí se nikterak přichycovat při tuhnutí vosku. Nicméně při balení každé svíčky s dřevěným knotem mě mírně mrazí v zádech, zda právě tato svíčka bude u zákazníka hořet tak, jak hořela při mém testování, a nebo nevyhoří celá a zákazník bude zklamán. Proto většina svíček VonTree Candle je tvořena právě s bavlněnými knoty.

Ať už dřevo nebo bavlna, každá svíčka potřebuje jisté množství pozornosti. Správnou údržbou prodloužíte životnost svíčky, zvýšíte intenzitu vůně a eliminujete tvorbu kouře a sazí. Avšak kvalitně vyrobená svíčka je pouze 50% úspěchem, zbylých 50% ovlivňuje koncový uživatel. Nezapomínejte svíčku nechat při prvním zapálení (a ideálně i při každém dalším) rozhořet až k okrajům.

Údržba

Na rozdíl od bavlněného knotu, se dřevěný knot zkracuje před každým hořením jen mírně. Ke zkrácení vám stačí pouze konečky Vašich prstů. Kdy uchopíte ohořelou část knotu mezi bříška prstů a jemně ji odlomíte. Nepoužívejte násilí, mohli byste odlomit příliš velkou část a svíčku by nešlo zapálit (řešením je pak odstranit vosk kolem knotu). Pokud se vám zdá, že knot hoří málo, zbytečně jej nezkracujte a nechte vše na hořícím plamenu.

Existují i křížové dřevěné knoty, které je nutné vzhledem k jejich pevnosti zkrátit nůžkami nebo cvikačkami. Křižové knoty se zkracuji více, protože hoří opravdu intenzivně. 

Rada pro vás!

Pokud vám dřevěný knot během hoření uhasne a topí se v rozpuštěném vosku, nechte svíčku zatuhnout, a poté odstraňte (například nanukovým dřívkem, špejlí) část ztuhlého vosku kolem knotu tak, aby se vytvořil prostor a knot mohl opět volně hořet.

Typy dřevěných knotů

Pokud jste již v obchodě narazily na svíčky s dřevěným knotem, určitě si vybavíte jeho tvar. Jedná se o tenký plátek dřeva, který může mít různou barvu závisející na typu dřeva ze kterého je vyroben. Existuji, ale i jiné typy dřevěných knotů a my se na ně teď společně podíváme. 

Untitled 4

Jednovrstvý plochý knot (single-ply)

- Základní varianta knotu, kterou milovníci svíček jistě dobře znají

- Mohou být různě široké, dlouhé a tlusté (0,5 - 1 mm)

- Vzhledem k použitému dřevu mohou některé praskat hlasitěji, jiné jsou tišší (tzv. whisper typ)

Křížový knot

- Dva plátky dřeva, které se do sebe vloží a vytvoří tvar kříže

- Tišší praskání

- Intenzivnější hoření

Spirálové trubičkové knoty (spiral)

- Plátek dřeva stočený do spirály

- Jsou duté (trubička)

- Vhodné pro větší svíčky (silný plamen)

- Každý knot hoří odlišně (problematické testování při výrobě svíček) - větší variabilita než u klasických dřevěných knotů

Posílené knoty (booster original)

- Jsou podobné klasickým dřevěný knotům, mají navíc další vrstvu dřeva

- Také se liší v šířce, tloušťce i délce

- Silnější plamen

Kde dřevěné knoty pořídit?

Rozhodli jste se zkusit dřevěný knot na vlastní kůži a vyrobit si svíčku svépomoci, ale nevíte, kde takový knot sehnat? Dřevěné knoty seženete v internetovém obchodě Ekokoza. Naleznete zde klasické knoty vyrobené ze dřeva ovocných stromů s certifikací Forest Stewardship Council (FSC), křížové knoty z tropického dřeva Cocobolo a dokonce i spirálové knoty s malým tipem, jak je ještě lépe využít. 

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše