Jednoduchý vegan balzám na rty – čokoláda + oříšek

Jednoduchý vegan balzám na rty – čokoláda + oříšek
Balzám na rty vyrobený z pouhých pěti přírodních surovin, mezi nimiž hraje prim nádherně vonící kakaové máslo a zlatý makadamový olej. Hotovo za pár minut i s úklidem a skvělé pro začátečníky!Více informací
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Jednoduchý vegan balzám na rty – čokoláda + oříšek

Balzám na rty vyrobený z pouhých pěti přírodních surovin, mezi nimiž hraje prim nádherně vonící kakaové máslo a zlatý makadamový olej. Hotovo za pár minut i s úklidem a skvělé pro začátečníky!

Lahůdková záležitost

Mmmm… nebylo to by to krásné pochutnávat si celé dny na oříškové čokoládě bez toho, aby se to projevilo na našich postavách, zdraví nebo peněženkách? Jestli jste na otázku odpověděli, že bylo, tenhle balzám na rty bude přesně pro vás! :)

Doslova dekadentní kakaové máslo, jehož vůně vás okamžitě přenese do vyhlášených čokoládoven, jsme skamarádili s pečujícím zlatým olejem z makadamových oříšků, a vytvořili tak balzám, který nebude těžké zaměnit za sladkou dobrotu.

Hvězdy balzámu

Asi jste už pochopili, že hlavními hvězdami tohoto receptu jsou kakaové máslo a makadamový olej. Kakaové máslo kromě přenádherné vůně v balzámu zajistí požadovanou tvrdost a zároveň hebkost a měkkost po kontaktu s pokožkou. Jakmile se zahřeje na tělovou teplotu, začne tát přesně tak akorát, aby se na rty dostalo to pravé množství produktu a aby se s balzámem dalo jemně a nerušeně přejíždět po pokožce. Hedvábně hladký olej z makadamových oříšků je zase přeborník v rychlosti vstřebávání se. Okamžitě se vpije do vašich rtů a postará se o ně pěkně do hloubky.

Na rtu ani prasklinka

Ke kakaovému máslu a makadamovému oleji jsme přidali ještě babassu olej, dalšího šampiona v rychlosti vstřebávání se. Babassu olej je skvělý na popraskanou vysušenou pokožku. Do pečujícího balzámu na rty tedy surovina jako dělaná! Babassu olej se chová velmi podobně jako olej kokosový, při teplotách nižších než 20 ° Celsia je tuhý a vypadá jako máslo, takže pokud jste si zrovna říkali, že na fotkách máme jenom jeden tekutý olej, měli jste pravdu! Babassu olej v tomto receptu můžete s klidem nahradit právě kokosovým olejem nebo tukem, který poskytne podobnou funkci.

Zcela rostlinně

Tradičně se do balzámů na rty pro pevnost přidává vosk včelí, což někomu z různých důvodů nemusí vyhovovat. Sáhli jsme (nejen) proto tentokrát po vosku karnaubském. Karnaubský vosk je nejtvrdším rostlinným voskem, který na pokožce vytváří jemnou ochrannou vrstvu, odpuzuje vodu a produktům navíc dodá nádherný lesk!

Vůni jsme vynechali zcela záměrně, stačí nám ta, kterou vykouzlí suroviny samotné. Pokud máte ale rádi výraznější parfemace, kosmetické oleje do balzámů na rty s vůní vanilky, čokolády nebo karamelu (toffee), budou jistě trefou do černého.

Čokoládovo-makadamový veganský balzám na rty

Co je na to potřeba?

(množství na výrobu cca 5 klasických tubiček na balzám)

-          9 gramů makadamového oleje

-          7 gramů kakaového másla

-          4 gramy karnaubského vosku

-          4 gramy babassu oleje

-          kapka vitaminu E

Jak na to?

Nemůže to být jednodušší! Připravte si vodní lázeň. Do žáruvzdorné nádobky si odvažte všechny ingredience a tu pak vložte připravené vodní lázně. Nechte na mírné teplotě rozpouštět se (karnaubskému vosku to pro jeho tuhost potrvá malinko déle).

Asi po 20 až 30 minutách, když je vše rozpuštěno, směs promíchejte, pokud chce přidávat vonné látky, přidejte je, a tekutou směs přelijte di vybraných nádobek. Ať už jsou to tubičky na balzámky klasické či naše nové vysouvací, ale balzámu to moc sluší i v malých hliníkových či plastových nádobkách.

Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!

-          Místo karnaubského vosku lze použít kandelilový.

-          Makadamiový olej můžete nahradit jiným lehkým tekutým olejem, jako je například mandlovýsvětlicový nebo lísko-oříškový.

-          Babassu olej bude dobře zastoupen kokosovým olejem.

-          Vůně volte dle libosti, jen přihlédněte k intenzivní vůni kakaového másla.

Prezervativy či konzervanty tento produkt nepotřebuje, je čistě olejový. Žádná voda = žádné mikroby. Balzámky skladujte ideálně v chladu a suchu, tak vydrží minimálně rok. Jakmile ale zaznamenáte změnu ve vůni, šoupněte je do bioodpadu a vyhrajte si s výrobou nových, čerstvých produktů.

Pokud máte alergii na ořechy, rozhodně se vyvarujte všech oříškových olejů!

Papírové tubičky, co vidíte na fotkách, k prodeji bohužel zatím nejsou – přestože je u nás na skladě máme už nějaký ten pátek, nepřesvědčily nás, bohužel často protékají či propouští mastnotu, jak je patrno i z některých obrázků :( Hledání ale nevzdáváme a snad brzy objevíme spolehlivou variantu!

 

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše