Citron, rozmarýn, levandule, borovice… Jaký esenciální olej si vybrat? Nejlepší radu dá vlastní nos. Přirozeně nám bude příjemná ta vůně, jakou naše tělo potřebuje cítit. Když jsme roztěkaní, může nás uklidnit vůně levandule. Když nemáme dobrou náladu, potěší nás příjemná, svěží vůně pomeranče. Při únavě můžete tíhnout k rozmarýnu…
Rostlinné silice se dají kromě notoricky známého nakapání do aromalampy použít jako aktivní přísada do kosmetiky. Například rozmarýn, podporuje růst vlasů, máta prokrvuje, muškát pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu. Za pomoci tuku či alkoholu můžeme také vyrábět okouzlující parfémy.
Osobně esenciální oleje ráda využívám tím způsobem, že nakapu pár kapek na vatu, vložím do skříně nebo zavřu do kapsičky v kabelce, výsledkem je pak krásná několika denní vůně při každém otevření skříně nebo kabelky.
Ani silice nevoní nekonečně
Citrusové vůně jsou obecně považovány za rychle se odpařující, mezi ty, které dokáží vonět intenzivně dlouho patří například pačuli, ylang ylang, nebo cedrové dřevo.
Vše má svůj čas
Zejména pokud máte zkušenosti s výrobou parfémů víte, že výsledná směs voní jinak ihned po výrobě a jinak po několika týdnech. Esenciální oleje jednoduše potřebují dozrát, po několika týdnech pak dokáží změnit svoji původní vůni k lepšímu.
Tip na výrobu svěžího parfému:
10 ml základu pro výrobu parfému
10 kapek citronelly
4 kapky meduňky
3 kapky růžového dřeva
Do skleněné lahvičky dejte 10 ml základu na parfém, postupně přidávejte výše uvedené rostlinné silice. Výslednou směs nechte alespoň měsíc uležet, aby se všechny složky dobře propojily.
Pro web Ekokoza.cz
Jana Burešová