Legislativní záležitosti ohledně výroby a prodeje kosmetických produktů

Popis

Kvalifikace výrobců a podmínky pro uvedení vlastních produktů na trh

Samotná výroba kosmetiky není podmíněna žádnou odbornou kvalifikací, protože příslušná živnost "Výroba chemických látek, vláken a přípravků a kosmetických prostředků" spadá do režimu živností volných. Specifické povinnosti vám však vzniknou v situaci, kdy se rozhodnete uvést své (či jakékoliv nové dosud neregistrované kosmetické výrobky) na trh.

Pro tento účel je totiž potřeba provést zhodnocení bezpečnosti daného kosmetického přípravku ve vztahu ke zdraví fyzických osob. Takové zhodnocení může provádět pouze fyzická osoba, která má ukončené vysokoškolské vzdělání v oblasti lékařství, farmacie, chemie nebo v příbuzných oborech se zaměřením na toxikologii, a to v rozsahu zkoušek stanovených v § 29 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Protože oficiální seznam těchto osob neexistuje, je možné se v této věci obrátit přímo na Národní referenční centrum pro kosmetiku.

Před prvním uvedením přípravku na trh pak bude potřeba provést registraci údajů vztahujících se k novému kosmetickému přípravku v evropském notifikačním portálu CPNP. Manuál včetně všech důležitých odkazů naleznete zde.

Označovací povinnost se na vás bude vztahovat i tehdy, pokud budete již registrované kosmetické přípravky či suroviny na jejich výrobu pouze balit do vlastních nádob. Vzhledem ke komplexnosti této problematiky však rozhodně doporučujeme konzultovat všechny konkrétní podmínky osobně na hygienické stanici příslušné podle místa vašeho podnikání.

Další kosmetické služby v rámci prodeje

Chcete-li, aby součástí vašeho obchodu mohl být např. i kosmetický salón či koutek určený k testování prodávaných přípravků, budete si muset rozsah svého živnostenského oprávnění rozšířit vedle maloobchodu ještě o další obor. Poskytování kosmetických služeb a poradenství bude z vaší strany vyžadovat živnostenské oprávnění v oboru kosmetické služby (a to i v případě, že se jedná pouze o líčení či testování kosmetiky v rámci prodeje). Tato činnost navíc již spadá do režimu vázaných živností, pro které budete povinni vykázat příslušnou kvalifikaci nebo praxi, příp. si pro ni zajistit odborného garanta.

S konkrétními dotazy ohledně Vaší živnosti nás můžete kdykoliv kontaktovat.

Živnostenské oprávnění můžete získat prostřednictvím portálu ZalozFirmu.cz on-line a zdarma. Více informací naleznete zde.

Zdroj www.zalozfirmu.cz

Legislativní záležitosti ohledně výroby a prodeje kosmetických produktů
Vytvořeno02.02.2023
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše