Milované mango
Než se pustíme do výroby této lahůdky pro vaši pokožku, musíme prohodit několik slov o mango máslu.
Předností číslo jedna bude samozřejmě jeho úžasná vstřebatelnost – jednak nezanechává na pokožce nepříjemnou mastnotu, jednak nedusí naše póry. A to je jedna z těch nejdůležitějších věcí, které všichni při výrobě přírodních domácích krémů zohledňujeme. Je úžasné mít přírodní kosmetiku, ale nikdo přece nechceme, aby po nás někde třeba zůstala mastná skvrna. Ale právě s mango máslem se takové mastnoty vůbec nemusíme bát.
To samozřejmě není všechno, protože mangové máslo je vskutku univerzální produkt. Můžete ho používat i samotné – je to skvělý, přírodní anti-age produkt – obsahuje spoustu antioxidantů, ale také vitamín A, který působí proti vráskám, ale funguje taky jako jejich skvělá prevence. Úžasně hydratuje suchou pokožku a můžete jej použít i jako jemnou péči o ekzematickou pokožku. V létě na něho nezapomínejte už vůbec – poskytne vám ochranu před UV zářením, ale uklidní i sluncem podrážděnou pokožku po opalování. Sáhnout po něm mohou i nastávající maminky – pravidelné mazání bříška vám pomůže s bojem proti striím. Mango máslo v tomto případě funguje jako prevence, ale stejně tak přispívá i k hojení již vzniklých strií.
Po mango máslu potom můžeme sáhnout i jako po hojivé mastičce na odřeniny a drobné ranky. Hojení urychlí a bude působit i antisepticky.
Další do party
Mango máslo je úžasné samo o sobě, ale aby tohle mlsání pro naši pokožku bylo dokonalé, musíme ho vyšperkovat dalšími báječnými přísadami. A které, že to jsou?
Mango aromatický extrakt
Když se řekne mango, lidem se hned vybaví ta lahodná chuť a vůně… A proto, když se řekne mango máslo, každý bude ihned počítat s tou úžasnou vůní. Jenže! Mango máslo se vyrábí ze semen manga, nikoli z jeho voňavé dužniny, takže samotné máslo nemá onu osvěžující, slaďoučkou vůni. Trochu zklamání, co? Mango máslo je totiž bez vůně – což je trochu škoda. Ale všechno má své řešení, žádné strachy… Jsme tu, abychom to napravili! A je to úplně jednoduché – stačí prostě přikápnout trochu mango aromatického extraktu!
Když už jsme u těch vůní, můžeme si rovnou vyložit, jaký je rozdíl mezi extraktem, silicí a kosmetickou vůní, a proč použijeme do tohoto receptu zrovna aromatický extrakt.
Co se 100% přírodních extraktů (do kosmetiky i potravin) týče, tak ty jsou vhodné jak do kosmetiky, tak i do různých pochoutek - například ovocných dezertů, aby jim dodaly potřebné aroma, protože jak známo, vůně jde ruku v ruce s chutí. 100% přírodní esenciální oleje a silice se využívají ve výrobě kosmetiky, léčitelství či aromaterapii, ale do jídla bychom si je dát nemohli. I do kosmetiky je potřeba je mírně zředit. V kosmetických vůních jsou zase takové silice, ve kterých je nějaká složka syntetická, navíc se povětšinou jedná o vonnou kompozici či složení více vůní.
Do mangového tělového másla se nám ale nejlépe hodí právě mangový aromatický extrakt, který našemu máslu dodá na autentičnosti.
Olej z kamélie japonské – čajovníkový olej
Získává ze semen kamélie olejné, přesněji řečeno jejich lisováním za studena, a přestože není mezi oleji úplně nejznámější, je velice oblíbený v kosmetickém průmyslu. Pro naši pokožku je to balzám – tenhle olej se totiž moc dobře vstřebává, proniká hodně hluboko do naší pokožky a podporuje růst našich buněk. Také neucpává póry a dobře hydratuje, hodí se pro suchou pokožku.
Jojobový olej
Jojobový olej je jeden z nejvíce ceněných kosmetických olejů. Funguje jako nosný i masážní olej, je velice dobře vstřebatelný a najdeme u něj i regenerační schopnosti. Má přirozený ochranný faktor, a s jeho pravidelným používáním se můžeme “promazat” k odolnější pokožce.
Šípkový olej
Aromatický extrakt z manga dodal našemu krému požadovanou vůni a tenhle kamarád mu zase dodá pěknou barvičku, aby nám mango připomínal i vzhledově. A nemusíte se bát, tenhle supr olejíček potom na kůži barvit nebude. Šípkový olej je navíc v péči o pleť také velice proslulý. Na akné je jako pes, ale pečuje i o jizvy, které po sobě akné občas zanechává, popřípadě i o strie. Navíc se skvěle vstřebává a nezanechává na pokožce mastnotu, proto si také zasloužil přezdívku “suchý olej”.
Vitamín E
Je důležité mít vždy správnou dávku všech vitamínů, s vitamínem E to však platí i zevně. Na naši pokožku má zpevňující účinky, stejně jako šípkový olej působí i proti jizvám, je to přírodní anti-age prostředek, a může nám pomoci k zářivé pokožce.
Složky oranžového krasavce už známe, tak ho pojďme umíchat!
Co je na to potřeba?
- 30 gramů (1/8 hrnku) mango másla
- 15 gramů (1 polévková lžíce) čajovníkového oleje
- 10 gramů (2 čajové lžičky) jojobového oleje
- 5 gramů (1 čajová lžička) šípkového oleje
- 1,25 gramů (1 čajové lžičky) vitamínu E (v oleji)
- Několik kapek (podle libosti) mango aromatického extraktu
- Nádobka o obsahu alespoň 60 ml (třeba tahle elegantní)
Jak na to?
Připravíme si vodní lázeň, takže trochu větší hrnec, do kterého napustíme tři až pět centimetrů vody. Ten postavíme na plotnu a dovnitř hrnce ponoříme nějakou žáruvzdornou mísu. Do mísy dáme navážené mango máslo, a zatímco se bude rozpouštět, připravíme si chladící mísu, která je dostatečně velká na to, aby se do ní vešla ohnivzdorná miska s rozpuštěným mango máslem. Zhruba do půlky ji potom naplníme studenou vodou a kostkami ledu – tenhle krok nevynechávejte, přípravek budeme při míchání ochlazovat, díky čemuž si získá nezaměnitelnou heboučkou texturu a jemnou konzistenci.
Když se mango máslo rozpustí, vyjmeme žáruvzdornou misku z vodní lázně, a do tekutého mango másla přidáme čajovníkový a jojobový olej, a vložíme mísu do studené vodní lázně. Přibližně minutu pěkně mícháme, a pak přikápneme šípkový olej, vitamín E a mango aromatický extrakt. Mícháme tak dlouho, dokud se nevytvoří "stopa“ – mýdlaři vědí, nemýdlaři budou čekat, až za sebou naše vařečka či jiné míchátko začne zanechávat slabou cestičku – hmota tak je akorát tak tuhá, že po promíchání ve směsi bude na chvíli vidět stopa vařečky. Hledáme konzistenci třeba medu nebo kondenzovaného mléka. V této fázi už krém můžeme začít dávkovat do nádobky. Následně necháme alespoň 6 hodin uležet, ale pozor, nespěchat a do ledničky krém nedávat!
Po trpělivém čekání už si můžeme užívat svůj nový, přírodní a lahodný mango krém. Využít ho potom můžete i při masáži, konzistence je pro to jak stvořená, máslo se po kontaktu s vlahou pokožkou začne hned rozpouštět, výborně se roztírá, vstřebává se tak akorát rychle a úžasná vůně k relaxaci jenom napomůže! No a nebojte, i když je máslo takhle zářivě oranžové, vy takovou barvu mít nebudete. My si jej s libostí dáváme na noc i na navlhčený obličej, a to je pošušňáníčko.
Závislí na mangu!
Není těžké stát se na mangu závislými, jeho úžasné účinky jsme určitě osvětlili dostatečně na to, aby bylo jasné, že mango je prostě láska. Tahle závislost je ale úplně v pořádku! Takže se tomu vůbec nebraňte a nemějte strach vyzkoušet i jiné parádní recepty s mangem.
Vlasům dodá výživu tahle mangová vlasová kúra. A pokud nechcete podvádět oblíbené bambucké či kakaové máslo, v tomhle receptu si je můžete vyšlehat všechny dohromady v krásně jemný tělový krém. Skvělou přísadu v podobě mangového másla najdete i v tomto receptu na voňavý čokoládový balzám na rty, či dokonce i v receptu na přírodní oční stíny, anebo tady, v receptu na voňavoučký opalovací krém, který už bude brzy také potřeba každý den, protože sluníčko konečně zase přichází na scénu!
Mango prášek se potom hodí jako koření, popřípadě též k dochucení určitých pokrmů… Manga prostě není nikdy dost, ani na Ekokoze! :)
Jaké jsou vaše zkušenosti s mango máslem? Na co ho používáte vy a jak jste s ním spokojení?
Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář!