Trocha lásky a péče pro naše nožky
Nohy a chodidla. Spoléháme na ně od rána do večera, ale častokrát jim nevěnujeme tolik pozornosti, kolik by si zasloužily. Tomu je konec! Pojďte trošku rozmazlit sebe a svá chodidla, a vyrobte si s námi tuhle jednoduchou, ale nesmírně účinnou mast pro pěkné nožky. Teď, po létě, kdy jsme spoustu času trávili bosky, v žabkách a sandálkách, si nohy lásku a péči zaslouží mnohonásobně. :)
Spokojená chodidla jednou pro vždy
Plíseň, praskliny, ztvrdlá kůže, nepěkné nehty… to všechno už asi nejednou potrápilo většinu z nás. Návštěvy bazénů a koupališť, chůze v neprodyšných botách nebo celodenní túry a výšlapy jsou jako dělané pro vypěstování si různých kožních problémů.
Tahle mast je skvělou prevencí, ale i hojivou pomocnicí proti všem nepříjemnostem sužujícím naše chodidla.
Základ masti tvoří bambucké máslo, kakaové máslo a včelí vosk. Všechny tři ingredience změkčují, hojí a chrání kůži, a dodávají jí potřebné živiny a vitamíny.
Zásadní roli tu pak hraje náš milovaný nimbový olej, na který jsme už pěli ódy mnohokrát (nimbě jsme věnovali i celý jeden článek). Je protiplísňový, antibakteriální i antivirový, a protizánětlivý. Skvěle regeneruje a hydratuje kůži, tlumí svědění a pomáhá s léčbou infekcí. Takže si dokáže poradit skoro se vším, co chodidla často trápí.
Šípkový olej je nabitý vitamínem A, C a E, což i z něj dělá skvělého bojovníka proti kožním infekcím. Obsahuje vysoké množství omega mastných kyselin 3 a 6, které jsou podstatné při procesu obnovy kožních buněk. Pro bolavou, poškozenou a popraskanou kůži tedy trefa do černého (nebo oranžového?)! :)
Další mimořádně účinnou složkou, která si poradí s plísněmi a bakteriemi, způsobujícími mimo jiné i nepříjemný odér nohou, je pak bentonit, jemný jíl, kterému se někdy přezdívá aztécká hlína. Bentonit do sebe umí natáhnout všechny mikroorganismy, které na zrohovatělé kůži často rádi hodují, a které my na svém těle nechceme a nepotřebujeme.
Rozmarýnový esenciální olej ve společnosti tea tree a eukalyptu nejenže zmírní velmi specifickou "vůni" oleje nimbového, ale hlavně ještě umocní hojivou a preventivní sílu masti. O těchto olejích bylo totiž už několikrát dokázáno, že působí antimykoticky, a jsou tak skvělým doplňkem nebo alternativou při léčbě plísní na nehtech a nohou.
Protože v masti není žádná voda, není potřeba přidávat konzervant. Pro delší výdrž a pro jeho skvělé regenerační vlastnosti jsme do složení přidali ještě vitamín E, který působí proti žluknutí olejů.
Co je na to potřeba?
- 50 gramů bambuckého másla
- 20 gramů kakaového másla
- 5 gramů včelího vosku (případně sójového pro zcela rostlinnou verzi)
- 15 gramů nimbového oleje
- 10 gramů šípkového oleje
- Čajová lžička bentonitu (pozor, bentonit nemá rád kovy, pracujeme tedy s plastovým, dřevěným nebo skleněným nářadím)
- Půl lžičky vitamínu E
- 20 kapek rozmarýnového esenciálního oleje
- 10 kapek tea tree esenciálního oleje
- 10 kapek eukalyptového esenciálního oleje
Jak na to?
Připravíme si vodní lázeň, takže trochu větší hrnec, do kterého napustíme tři až pět centimetrů vody. Ten postavíme na plotnu a začneme vodu ohřívat. Do hrnce ponoříme jakoukoli žáruvzdornou mísu. Do mísy dáme navážené bambucké máslo, kakaové máslo a včelí vosk, a necháme vše rozpouštět.
Zatímco se nám budou másla s voskem rozpouštět, připravíme si chladící mísu, která je dostatečně velká na to, aby se do ní vešla miska, ve které už zahříváme másla s voskem. Vhodnou chladící mísu zhruba do půlky naplníme studenou vodou a kostkami ledu – tenhle krok nevynecháváme, mast budeme při míchání ochlazovat, díky čemuž získáme nezaměnitelnou heboučkou texturu a jemnou konzistenci.
Když jsou másla s voskem rozpuštěná, vyjmeme misku s nimi z vodní lázně, a do tekutých másel přidáme nimbový a šípkový olej, a vložíme mísu do připravené studené vodní lázně. Přibližně minutu pěkně poctivě mícháme. Pak přidáme bentonit, vitamín E a esenciální oleje. Mícháme tak dlouho, dokud se nevytvoří "stopa" – mýdlaři vědí, nemýdlaři budou čekat, až za sebou vařečka či jiné míchátko začne zanechávat slabou cestičku – hmota je akorát tak tuhá, že po promíchání ve směsi bude na chvíli vidět stopa vařečky. Konzistence je podobná třeba medu nebo domácímu karamelu (který mast skoro až nápadně připomíná).
V této fázi už krém můžeme začít dávkovat do vhodné dózičky (z uvedeného množství umícháme asi 100ml masti).
Následně necháme aspoň 6 hodin ztuhnout (ale pozor, nespěcháme a do ledničky mast nedáváme). Pak už podle libosti mažeme nožky, ideálně každý večer před spaním.
Projevujete svým chodidlům zaslouženou péči a lásku? Nebo tuhle část těla maličko zanedbáváte? :)