Není voda jako voda - květové a bylinné vody, a jejich využití

30 min
Snadné
Není voda jako voda - květové a bylinné vody, a jejich využití
Květových vod je celá řada, vedle sice nešlápnete s žádnou, přesto je ale dobré vědět, která pro vás bude ta pravá!Více informací
Suroviny pro tento receptHeřmánková květová vodaLevandulová květová vodaRůžová květová vodaMátová květová vodaChrpová květová vodaJasmínová květová vodaTea tree květová vodaNeroli květová vodaVerbenová květová vodaLahvičky s rozprašovačem
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Co to umí?

Pleťová voda se dá nahradit bylinnou nebo květovou vodou. Ideálním řešením může být použití suchých nebo čerstvých rostlin, z nich pak uvařit nálev, a tím si po vychladnutí omývat pokožku.

Praktické je použití připravených květových vod, které se dají využít i při výrobě kosmetiky. Rostlin, které se využívají pro tyto účely je mnoho a můžeme tak podle typu redukovat akné, prokrvit pokožku či přinést úlevu při podráždění.

Kterou vybrat?

Bylinná voda má tu výhodu, že poskytne pleti dostatek prospěšných látek. Při samotném výběru vycházíme z jednotlivých vlastností rostlin. Pro představu uvádím přehled nejpoužívanějších bylin:

Heřmánek zklidňuje podrážděnou pokožku a pomáhá mírnit záněty.

Levandule je první pomocnicí při spáleninách, ať už od slunce nebo horkých kamen.

Růže je považována za královnu květin v boji s vráskami.

Máta má prokrvující a osvěžující účinky.

Chrpa je spojována s oční péčí a voda z této rostliny se využívá především k obkladům na unavené oči.

Jasmín nádherně sladce voní a je velmi univerzální, hodí se totiž pro všechny druhy pleti.

Tea tree je přeborníkem v čištění pleti, používá se při podráždění, na akné, kožní infekce a plísňové infekce. Je také s oblibou používán pro ústní hygienu.

Pomeranč regeneruje pokožku, obnovuje lesk a svěžest pleti, uklidňuje a osvěžuje. Je vhodný na normální, suchou, citlivou i zralou pleť. S oblibou se používá i na jemnou pokožku kojenců. Nádherně voní, a lze jej použít i jako sprej na prádlo.

Verbena zlepšuje vzhled kůže a zpevňuje tkáně, proto se hodí do přípravků proti celulitidě. Změkčuje a uklidňuje pokožku,  a je vhodná i na citlivou pleť. Pro její nevtíravou citrusovou vůni je oblíbená i do aromatických koupelí, a pro osvěžení a stimulaci při nedostatku energie, únavě nebo splínu.

Jak to používat?

Pokud budeme bylinnou vodu uchovávat v chladu, příjemně nás osvěží, což oceníme zejména po ránu nebo v horkých letních dnech.

Když ji přelijeme do lahvičky s rozprašovačem můžeme ji nosit celý den v kabelce a mít kdykoli připravenou k praktickému použití.

Aplikovat však můžeme také na vatový tampon nebo papírový kapesníček, a využít ji třeba k dočištění pleti po použití pleťového mléka.

Uplatnění najde také v péči o miminko, kdy se mohou ošetřit podrážděné intimní partie právě květovou vodou. Po následném osušení nebo uschnutí místečko opět namažeme krémem, abychom pokožku lépe chránili před opruzeninami.

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše