Nosné oleje - základ kosmetické výbavy

Nosné oleje - základ kosmetické výbavy
Novinka
Které oleje by vám doma nikdy neměly chybět a na co je použít? To všechno se dozvíte v našem článku o nosným olejích!Více informací
Suroviny pro tento receptMeruňkový olejŠípkový olejMandlový olejJojobový olejHroznový olejRicinový olej
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Proč se nosným olejům říká nosné, není úplně těžké odůvodnit. Jsou to zkrátka ty oleje, které umí navázat a nést další přísady v našich kosmetických zázracích, a to třeba esenciální oleje, a pěkně je roznést po pokožce nebo vlasech. Pokud si tedy kosmetiku rádi vyrábíte doma, tyhle oleje mějte vždy po ruce.

Povinná výbava

Nosné oleje využijete nejen jako základ pro své výtvory, ale i jako plnohodnotné pomocníky v péči o tělo, pleť i vlasy. Pokud vás lákají rafinovanější produkty, milujete různé vůně nebo třeba rádi zkoušíte třpytky a hrajete si s barvičkami, nosné oleje budou pro vás to pravé. Můžete je ale používat i samotné a bohatě si s nimi vystačíte, tvoří totiž základ každé kosmetické výbavy. S těmito oleji se můžete opravdu vyřádit, jsou přírodní, šetrné k životnímu prostředí a navíc, nezruinují vaši peněženku!

Jaký vybrat

Nosné oleje se hojně používají v aromaterapii, při výrobě domácí kosmetiky, ale často jsou i skvělým pomocníkem v kuchyni. Mají mnoho skvělých vlastností, účinků a druhů využití. Je ale dobré si uvědomit, že ty se mohou lišit v závislosti na metodě jejich výroby a získávání. Tak se na to pojďme podívat!

Oleje lisované za studena – Ty můžete znát i jako oleje panenské. Při jejich výrobě se teplota udržuje na minimu, většinou nepřesáhne 40°C. Oleje se získávají mechanickou cestou, bez použití jakýchkoli chemikálií a rozpouštědel. Takový olej je tedy nejčistší a nejcennější. Tahle metoda ale není vhodná pro výrobu všech nosných a rostlinných olejů.

Expeller Pressed – Na některých olejích můžete najít, že se jedná o expeller pressed olej. Oleje lisované expellerem se získávají tak, že se surovina vystaví extrémnímu tlaku, a tím se z ní extrahuje požadovaný olej. V téhle metodě se teplota může mírně zvýšit.

Rafinovaný olej – Rafinace je proces, při kterém se určitá surovina očistí a zbaví se cizích příměsí. Rafinovaný olej je olej, při jehož výrobě se surovina nejprve zahřála, pak mechanicky lisovala, a aby se oleje získalo co největší množství, použila se rozpouštědla. A teprve potom se olej rafinoval, tedy zbavoval rozpouštědel a dalších nečistot – většinou i antioxidantů, části vitamínů a tak dál. Rafinovaný olej je tedy většinou čistý tuk bez výrazné chuti a vůně, mnohem světlejší, než jejich nerafinovaný sourozenec.

Nerafinovaný olej – To je logicky takový olej, který nebyl nijak chemicky čištěn. Nerafinované oleje jsou nejkvalitnější a dalo by se říct nejpřirozenější formou olejů. Jsou často tmavší, zachovávají si všechny prospěšné složky a vitamíny, i bohatou chuť a silnou vůni.

A teď se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu! Jaký olej si tedy pořídit?

Meruňkový olej

Meruňkový olej se získává z meruňkových jader, po kterých nádherně voní. Najdeme v něm velmi vysoký obsah nenasycených esenciálních kyselin, hlavně kyseliny olejové a linoleové, vitamín E i vitamín A. Meruňkový olej je lehoulinký, dokonale se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Velmi dobře proniká pokožkou, zvláčňuje ji, regeneruje, a dodává jí potřebné látky. Vyhovuje i té nejjemnější a nejcitlivější pleti, můžete jej tedy s klidem používat i pro miminka a děti, často se s ním ošetřuje pokožka novorozenců. Po meruňkovém oleji sáhněte, máte-li extrémně citlivou a suchou pleť. Namažte se jím i po slunění, podrážděnou nebo poškozenou pokožku ze sluníčka krásně zklidní a regeneruje. Právě pro jeho lehkou texturu se v tělových masážích používá k ředění olejů těžších, mastnějších. Ve směsi s jinými bioaktivními látkami se hodí i pro ošetření bolestivých revmatických stavů.

Šípkový olej

Šípkový olej si pořiďte, pokud vás pleť trochu zlobí. Je totiž nabitý vitamínem A, C a E, takže si skvěle poradí s nejrůznějšími kožními infekcemi. Používejte ho na mastnou pleť i pokud máte citlivou a nemocnou pokožku. O šípkovém oleji se také ví, že výborně bojuje proti stárnutí pleti, je tedy ideální pro zralou pleť, a to právě z toho důvodu, že vitamín A je silným přírodním antioxidantem. Jestli vám tedy různé omlazující krémy z nějakého důvodu nevyhovují, jednoduše je vyměňte za šípkový olej. Obsahuje vysoké množství omega mastných kyselin 3 a 6. Navíc nezanechává mastný pocit na pokožce, velice snadno se vstřebává, na pleti je moc příjemný. Budou z něj mít radost i vaše vlasy a pokud ho začnete užívat vnitřně, výrazně si posílíte celkovou obranyschopnost. Šípkový olej se lisuje za studena z šípkových semínek z divoké sklizně a je nerafinovaný.

Mandlový olej

Pokud bychom měli vybrat jeden kosmetický olej, který by se hodil opravdu na všechno a pro všechny, byl by to určitě mandlový olej. Stejně jako meruňkový, mandlový olej velmi dobře snáší i ta nejcitlivější pokožka, takže jej bez obav můžete používat pro ošetření pleti miminek. Hodí se i pro péči o zralou pleť, suchou až popraskanou pokožku, zředěný potom na pleť normální a smíšenou, ale i na tu se sklonem k akné nebo ekzémům. Mandlový olej má silné uklidňující a regenerační účinky, nezanechává pocit mastnoty. Vstřebává se velmi dobře, ale ne tak rychle jako olej meruňkový, takže ho můžete použít na tělové masáže i samotný, nejen pro zředění hutnějších olejů. Ne náhodou je nejpoužívanějším olejem v aromaterapii. Obsahuje množství vitamínů, kyselinu olejovou, která patří mezi nenasycené mastné kyseliny, a také přírodní antioxidant alfa-tokoferol.

Určitě zkuste i mandlové máslo, které se skvěle hodí na masáže, do mastí a krémů i pro výrobu mýdel. Výborně se vstřebává a je cenově výhodnější. Je bohaté na proteiny a vitamín D, může být použito ke změkčení a na suchou pokožku. Protože vykazuje dobrou separační schopnost, je ideální jako masážní máslo nebo do balzámů na tělo. A pokud máte zrovna hluboko do kapsy, skvělou variantu představuje i rafinovaný mandlový olej, který se výborně hodí do potravinových doplňků.

Jojobový olej

Jojoba je stálezelená rostlina, která žije v extrémně suchých oblastech Asie a Ameriky. K přežití nepotřebuje skoro žádnou vlhkost. Z jojobových semen se vyrábí velmi ceněný olej, který považujeme za tekutý vosk. Jojobový olej se může pyšnit unikátním poměrem vysoce nenasycených mastných kyselin, a je jedním z nejlepších kosmetických a nosných olejů, který se svým složením podobá kožnímu mazu.

Bio jojobový olej je vysoce kvalitní, lisovaný za studena a nerafinovaný. Hodí se pro všechny typy pletí, jak na pleť suchou a normální, tak smíšenou nebo pleť mastnou se sklonem k akné, u které ve zředěné formě pomáhá optimalizovat produkci mazu. Využijete ho i na pleť velmi citlivou. Dobře se roztírá, vstřebává a reguluje vlhkost pokožky. Zabraňuje také tvorbě vrásek. Pravidelnou masáží pokožku posílíte proti vnějším vlivům. Hodí se tedy jako ochrana pleti v nepříznivém počasí, a díky jeho přirozenému ochrannému UV faktoru 3-4 jemně chrání před slunečním zářením. Využijete ho ale i v péči o vlasy! Vmasírujete několik kapek jojobového oleje do vlhkých vlasů. Budou pak jemné, hebké a přirozeně lesklé. A protože jojobový olej projde trávícím ústrojím beze změny, je celkem zbytečné ho jíst. :)

Na masáže je výborný ve vodě rozpustný jojobový olej, který se lehce smývá, ale přitom zanechá pleť jemnou a hedvábnou.

Hroznový olej

Hroznový olej je jeden z těch olejů, který použijete při výrobě kosmetiky, v kuchyni, ale i jako doplněk stravy. Obsahuje vysoký podíl mastných kyselin důležitých pro zdraví kůže a buněčné membrány, betakaroten a vitamíny E a C. Hroznový olej je výjimečným zdrojem nejsilnějšího antioxidantu, procyanidinu, který zevnitř i z venku pomáhá ochránit buňky těla proti předčasnému stárnutí a dobře podporuje jejich vlastní imunitu. Pokožku krásně regeneruje a hydratuje, rychle a dobře se vstřebává, a nezanechává pocit mastnoty. Proto ho můžete použít pro ošetření normální i mastné pleti. Skvěle se hodí i pro péči o zralou pokožku se ztrátou elasticity. Protože je lehký a řídký, při masážích se s ním ředí hustší oleje, v aromaterapii je velmi oblíbený. Pokud vás trápí akné, rozšířené póry, mastná pleť nebo potřebujete pokožku rozjasnit, hroznový olej bude tím pravým.

V kuchyni se používá jako kořenící a ochucovací složka, výborný je do salátů, k sýrům a ořechům, pro marinování masa a ryb, ale i do omáček a pest. Chuť jídla podpoří a sám se stane jeho výraznou součástí.

Pokud potřebujete podpořit metabolismus, pomoci s hubnutím, rozproudit lymfatický systém a krevní oběh, začněte si hroznový olej dávkovat vnitřně jako doplněk stravy. Užívejte jednoduše dvě čajové lžičky oleje dvakrát denně, ráno a odpoledne. Hroznový olej svými účinky navíc nahradí kofein, takže pokud zrovna procházíte detoxikací a vynecháváte kávu, dejte si olej z vinných hroznů.

V ekokozí nabídce můžete vybírat mezi hroznovým olejem lisovaným za studena, který vyrábí česká firma Bohemia oleje, nebo olejem z vinných hroznů, který je z hroznového vína extrahovaný.

Ricinový olej

Ricinový olej je téměř bezbarvý, hustý, zvláčňující olej, o kterém jste už možná slyšeli jako o zázračném přípravku na podporu růstu řas. Řasy i vlasy ricinový olej totiž zpevní, pomůže omezit jejich vypadávání, a navíc při pravidelném používání neuvěřitelně urychlí jejich růst (dokonce dvakrát až třikrát!). Proto je ricinový olej podstatnou složkou našeho oleje na podporu růstu vlasů. Využijete ho ale i při výrobě balzámů na rty, produktů pro péči o pleť, mýdla, krémů nebo pleťové vody. Použijte ho i pro stabilizaci pěny. Nikdy ho ale nejezte, mohl by vás pořádně prohnat, má totiž silně projímavé účinky. Náš ricinový olej je lisovaný za studena a samozřejmě neobsahuje žádné chemikálie ani rozpouštědla. Mrkněte i na sulfátový ricinový olej, ten rozpouští éterické a rostlinné oleje ve vodě, a používá se zejména při výrobě koupelových olejů.

Nosných olejů je celá řada, určitě vyzkoušejte i olej avokádový, slunečnicový, olivový a kokosový, o kterých jsme psali v tomhle článku! A na jaký kosmetický olej nedáte dopustit vy? 

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše