Přírodně barvené vánoční mýdlo se švestkovou vůní – jak vyrobit mýdlo z mýdlové hmoty

45 min
Pro pokročilé
Přírodně barvené vánoční mýdlo se švestkovou vůní – jak vyrobit mýdlo z mýdlové hmoty
Jednoduchá, přesto velmi působivá vánoční mýdla z mýdlové hmoty barvená přírodním práškem alkanna, černým uhlím a rozložitelnými glittery, vonící po švestce a kapce vanilky.Více informací
Suroviny pro tento recept400g mýdlové hmoty s bambuckým máslem350g transparentní mýdlové hmoty1-2 polévkové lžíce alkanna prášku1 čajová lžička aktivního uhlí6g kosmetické vůně Japonská švestka2g kosmetické vůně VanilkaBioglitter modráZáklad pro výrobu parfémuSilikonová forma na mýdlo KytičkyLahvička s rozprašovačem
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Kouzelný čas Vánoc je zase tady, jupí! Láká na tvoření, odpočívání, užívání si společného času s rodinou a vymýšlení smysluplných dárků, které naše milé potěší pod stromečkem. Výroba mýdélek z mýdlové hmoty v sobě umí spojit vše výše zmíněné, a proto je máme všichni tak rádi!

Jejich výroba je jednoduchá, přesto zábavná a výsledek velmi elegantní až sofistikovaný. Okouzlí každého, komu spočinou v dlani. Nádherná tmavě vínová až černá mýdla v sobě schovávají pouze přírodní barvy a zcela rozložitelné glittery. Připomínají zimní půlnoční oblohu a voní po sladkých švestkách s jemně kouřovým nádechem vanilky.

Na fotkách se vzory poněkud schovávají, ale ve skutečnosti v každém mýdélku uvidíte dvě různé barvy jemně mezi sebou proplouvající a tvořící krásné struktury a víry.

Používáme totiž dvě různé mýdlové hmoty – mýdlovou hmotu s bambuckým máslem, která je bílá a krémová, a transparentní mýdlovou hmotu bez SLS, která je bez barvy a průhledná. Zabarvíme je zcela přírodní. Bílou hmotu vínově fialovým alkanna práškem, což je rozemletý kořen kamejníku barvířského, který se k barvení kosmetiky používá již od starověku, a vyrobíme si tak temně fialovou krémovou. Z průhledné transparentní hmoty vytvoříme černou pomocí aktivního uhlí, které navíc přispěje také svými exfoliačními účinky. Aby se mýdélka třpytila, do hmot s klidným svědomím přisypeme bioglittery, které se v odpadu úplně rozloží a nezůstane po nich ani stopa. Do vínové hmoty se parádně hodí fialové a modré bioglittery, do tmavé hmoty jsou fantastické bioglittery černé.

Barvu mýdélek i slavnostní atmosféru zimních dnů skvěle podtrhne vůně svěže sladké japonské švestky a kouřové nasládlé vanilky. Jaký budou mít hotová mýdla tvar a velikost, je zcela na vás, my jsme sáhli po květinové silikonové formě, a jsme nadšeni. Květinová mýdla výborně padnou do ruky a reliéf je úchvatný.

Elegantní mýdla Půlnoční švestka budou skvělým dárkem a jejich výroba vás jistě potěší a zpestří adventní období. Velmi si ji užijte!

Vánoční mýdla z mýdlové hmoty – Půlnoční švestka

Na 6 mýdel v květinové formě (750 gramů mýdla)

Co je k tomu zapotřebí?

- 400 gramů mýdlové hmoty s bambuckým máslem

- 350 gramů transparentní mýdlové hmoty

- 1-2 polévkové lžíce alkanna prášku

- 1 čajová lžička aktivního uhlí

- 6 gramů kosmetické vůně Japonská švestka

- 2 gramy kosmetické vůně Vanilka

- Bioglittery černá, fialová, modrá

- Základ pro výrobu parfému

- Silikonová forma na mýdlo Kytičky

- Lahvička s rozprašovačem

Jak na to?

Na tác si připravte formu na mýdlo. Do lahvičky s rozprašovačem si nalijte trochu základu pro výrobu parfému.

Mýdlové hmoty si rozkrájejte na asi centimetrové kostičky. Rozkrájenou bílou mýdlovou hmotu nasypte do jedné žáruvzdorné nádoby. Kostky transparentní mýdlové hmoty nasypte do druhé žáruvzdorné nádoby. Nádoby volte ideálně takové, ze kterých se vám tekutá hmota bude dobře vylévat do forem.

Potom si připravte barviva. V jedné misce rozmíchejte alkanna prášek a fialový a/nebo modrý bioglitter přibližně s jednou až dvěma polévkovými lžícemi základu pro výrobu parfému (=vysokoprocentní alkohol). Ve druhé mističce rozmíchejte černé uhlí a černý bioglitter se základem pro výrobu parfému. Vzniknou hutnější pigmentované pasty, které použijete za chvíli.

Vrátíme se k mýdlovým hmotám. Nádoby s mýdlovými hmotami vložte do mikrovlnky a na menší výkon po krátkých intervalech (cca 30 sekund) ohřívejte. Důkladně kontrolujte, že se hmota nezačne vařit. Pokud mikrovlnou troubu nemáte nebo nechcete používat, nechte mýdlové hmoty rozpouštět ve vodní lázni. Proces bude delší, ale klidnější.

Když jsou hmoty tekuté, vyjměte nádoby z mikrovlnky a do bílé hmoty vmíchejte připravené vínové barvivo, do transparentní hmoty vmíchejte černé barvivo.

S oběma hmotami se snažte stále alespoň jemně míchat, aby se na povrchu nevytvořil škraloup. Pokud by hmota ztuhla, šupněte ji zpět do mikrovlnky.

Až budou obě hmoty zabarveny, do jedné zamíchejte vůni japonské švestky, do druhé vůni vanilkovou.

Připravenou formu rychle postříkejte základem pro výrobu parfému v rozprašovači. Do každé formičky střídavě nalévejte jednu a druhou barvu mýdlových hmot. Čím rychleji za sebou budete hmoty lít, tím dříve se vám barvy smíchají, čím větší budou zpoždění mezi naléváním barev do forem, tím více bude jednotlivé barvy odděleny. Obě techniky tvoří krásné struktury, ani s jednou neuděláte chybu. Pokud byste chtěli barvy promíchat více, sáhněte po špejli a hmoty zamíchejte do sebe, jako když pečete mramorovou bábovku.

Jakmile budete mít formičku naplněnou a budete spokojeni se vzhledem mýdel, ihned jejich povrch přestříkejte základem pro výrobu parfému – zajistí, že na mýdle nebudou bublinky a povrch bude krásně lesklý a hladký.

Mýdlo nechte tuhnout asi hodinu (v zimě u okna stačí asi 20 minut).

Až budou mýdla tvrdá, vyloupněte je z formy a vložte do vzduchotěsných obalů. Ideální je každé mýdlo zabalit do potravinářské fólie tak, aby k němu nemohl vzduch a vlhkost. A je to!

Suroviny
400g mýdlové hmoty s bambuckým máslem
350g transparentní mýdlové hmoty
1-2 polévkové lžíce alkanna prášku
Alkanna prášek, 100 g

Alkanna prášek, 100 g

148 Kč
Tento produkt nelze zakoupit
1 čajová lžička aktivního uhlí
6g kosmetické vůně Japonská švestka
2g kosmetické vůně Vanilka
Základ pro výrobu parfému
Silikonová forma na mýdlo Kytičky
Lahvička s rozprašovačem
Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše