Přírodní borůvkový kondicionér

30 min
Snadné
Přírodní borůvkový kondicionér
Sepsali jsme pro vás recept, který máme vyzkoušený a jednoduše ho zvládne každý doma!Více informací
Suroviny pro tento receptMandlový olejKeratinVitamín EBorůvkový esenciální olejModré barvivoExtrakt z červené řepyLahvička
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Když jsem hledala DIY přírodní kondicionér na vlasy, dostala jsem se povětšinou k doporučením na masky. Jogurtové, medové, majonézové, banánové atp. Vymíchat čerstvé suroviny, hodit na pár minut na vlasy a poté umýt šampónem. To je sice fajn, ale chtěla jsem si vyrobit "normální" kondiš. Takový ten opravdový, v lahvičce, který položím na poličku a je připraven do služby kdykoli. Zvláště poté, co většina přírodních kondicionérů, které jsem si koupila, selhala.

První alternativou je pracně si kondicionér "sestavit". Nakoupit složku po složce a mít základní přehled z oblasti chemie, jak tyto suroviny spolu reagují. V tomto bodě jsem student – laborant začátečník. Ale přijde ten čas! Druhým způsobem, výrazně méně náročným, je použití hotového základu. Ten vám ukážu dnes. Oficiálně se tento zázrak jmenuje "Základ pro výrobu vlasového kondicionéru, organic" a tudíž je, jak jinak, přírodního charakteru. Žádné silikony, parabeny, SLS, SLES, absolutně nic škodlivého v něm nenajdete, právě naopak.

Mňamka pro vlasy je to. Všechny ty olejíčky a aloe vera. Mýdlový základ má certifikovaný Soil Association jako BIO a 73% složek je organických. To další, velmi důležité zjištění přišlo až po jeho použití. Ano, ano! Má také skutečný výsledný efekt, jak má správný kondicionér v popisu práce! Vlasy šly lehce rozčesat, strukturu mých vlasů dokázal bez problémů uhladit, a výsledkem byl lesk a neelektrizování. A to všechno, ať se líbí, doslova za babku.

Dá se používat takový "raw", syrový, jak vám přijde. Je neparfémovaný a bílé barvy. Ale doporučuji si jej zdokonalit podle vlastních představ. Můžete do něj přidávat například:

– další přírodní oleje nebo jiné hydratační látky pro ještě lepší výživný účinek
– esenciální oleje pro vůni podle vašich představ
– barviva pro vizuální efekt

S oleji to raději nepřehánějte, protože základ kondicionéru jich obsahuje sám o sobě mnoho. Zároveň je takto vylepšený kondicionér (jako i každý jiný) dobré neaplikovat úplně těsně k pokožce hlavy, aby vlasy nebyly hned zplihlé a mastné. Ale vyřádit se dosyta můžete při parfemaci. :) Esenciální oleje a vůně již existují od výmyslu světa, a můžete si takto tento vlasový poklad pokaždé zcela originálně obměňovat. Kokosový, pomerančový, čokoládový, bylinkový? Nebo zapojte fantazii a podle chuti kombinujte. :)

RECEPT

Samotná výroba je vlastně taková milá hra s lahvičkami a pipetami. Potřebovat budete misku na vymíchání té dobroty, hůlku nebo malou vařečku na míchání (já používám dřevěné paličky), pipety a/nebo jakékoli odměrky pro mini objem a finální lahvičku, ve které budete svůj výtvor skladovat. Já si zvyknu namíchat vždy po 100 ml. Všechny nádobky a nástroje poctivě vydezinfikujte proti případným bacilům a může se experimentovat.

Cca 90 ml základu vyliji do misky a postupně, vždy čistou pipetou, přidávám: 5 ml mandlového oleje, 2 ml keratinu a 2 ml ovesného proteinu. Myslím, že můj výběr je pro vlásky hotová dokonalost. :) Mandlový olej je výrazně vyživuje a dodává jim lesk. Údajně je také přírodní stimulátor růstu vlasů. Keratin je tekuté zlato, jeho hlavní složkou je protein, ze kterého se skládají lidské vlasy, hloubkově regeneruje, dodává sílu a lesk, chrání vlas při tepelné úpravě. Ovesný protein má také podobnou chemickou strukturu jako naše vlasy, snižuje lámavost, chrání je a vyhlazuje.

Trošku zamíchám, vezmu jednu tobolku vitamínu E (to jsou ty červené průsvitné kuličky), nařežu želatinový tvrdý obal a obsah nakapám do misky. Je to silný antioxidant a přírodní konzervant. Pro vůni jsem si tentokrát zvolila borůvkový esenciální olej. Co se týče množství, ideální je dát 5 kapek na 100 ml, ale přizpůsobte citlivosti svých čichových buněk.

Jen tak pro radost jsem přidala také barvy. :) Jednu kapku tekuté modré a poprášila jsem to celé extraktem z červené řepy (tmavě růžový prášek na obrázku).

Na závěr zůstává suroviny pořádně zamíchat, až vznikne hmota rovnoměrné barvy, která voní tak borůvkově krásně a vypadá jako čerstvý ovocný jogurt.

Pak už jen pomocí nálevky propašuji hotový kondicionér do lahvičky, a Voilá, hotovo! Nejčastěji si ho namíchám s mátovým esenciálním olejem, zkoušela jsem i esenciální olej Červený pomeranč, a teď mám podruhé borůvkový. Tak to vidím, že litr kondicionéru mi při mé spotřebě (1x týdně) vydrží klidně i na rok. :)

Mějte krásný den!

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše