Některé potvůrky přitahuje pot a bakterie, jiné zase oxid uhličitý nebo třeba specifický zápach rukou. Co většinu protivného hmyzu, zejména komárů, spolehlivě odradí, je látka DEET a repelenty, které jej obsahují. Nicméně o DEETu víme, že může působit zdravotní obtíže a životnímu prostředí také zrovna neprospívá.
Pokud cestujete do oblastí se zvýšeným rizikem výskytu komárů (či jiného hmyzu), kteří mohou přenášet nebezpečné nemoci, je jistě na místě "chemický" repelent s DEETem použít. Jestliže ale zůstáváte v tom našem rybníčku, chodíte po horách, pracujete na zahradě nebo běháte po louce, stojí za to vyzkoušet přírodní alternativy konvenčních repelentů, které si s komáry a hmyzem zvládnou hravě poradit.
Přírodní odpuzovače hmyzu jsou skvělé zejména pro osoby s citlivou pokožkou, pro děti, a také jistě potěší domácí mazlíčky, kterým klasické repelenty většinou nedělají dobře.
Je ale třeba myslet na to, že výdrž přírodních repelentů je mnohem kratší, než na kterou jsme zvyklí u těch běžných. Proto, rozhodnete-li se přírodní odpuzovače hmyzu vyzkoušet, buďte důslední a nezapomínejte zvolený repelent nanášet opakovaně, zejména pokud se budete potit, koupat nebo budete-li na přímém slunci, které způsobí, že se budou účinné látky rychle odpařovat.
Přírodními repelenty jsou z naprosté většiny esenciální oleje či silně aromatické za studena lisované oleje, které je vždy nutné naředit. Pokud byste je, s tím nejlepším úmyslem, nanesli na pokožku v jejich čisté formě, mohli byste si ublížit.
Chcete-li repelent ve spreji, účinné látky můžete zkombinovat s květovou vodě či hydrolátem, které mají samy o sobě specifické hmyz-odhánějící aroma (výborná je například vilínová voda), ale dobře poslouží i voda obyčejná.
Všichni ale víme, že olej a voda se spolu nekamarádí a nemísí, proto je rozumné použít látku, která pomůže esenciální olej ve vodě rovnoměrně rozptýlit, a zajistí tak, že si na pokožku neaplikujeme čistý esenciální olej, který by nás mohl popálit, nebo pouze čistou vodu, která by nás před ničím neochránila. Takovou látkou je například Solubol.
Solubol je naprosto parádní přírodní bezalkoholový solubilizátor, který má jen velmi mírné aroma, takže neovlivní vůni produktu, a který je vhodný i pro citlivou nebo dětskou pokožku. Doporučený poměr esenciálního oleje a Solubolu se různí, nám se nejvíce osvědčil poměr 1:4, tedy na 1 kapku esenciálního oleje použijeme 4 kapky Solubolu. Nejprve vždy mícháme esenciální olej se Solubolem, a až vzniklou směs lijeme do hydrolátu nebo vody.
Pokud toužíte spíš po olejové nebo máslové konzistenci repelentu, který do pleti vetřete či vmasírujete, není nic jednoduššího než rozmíchat zvolený přírodní odpuzovač v odpovídajícím množství oblíbeného nosného oleje (skvělý je třeba kokosový, slunečnicový nebo jojobový olej) či v rostlinném másle.
A teď už k tomu nejdůležitějšímu! Co jsou ty zázračné odháneče?
Esenciální olej z eukalyptu citrónového je asi nejznámějším přírodním repelentem, který se s oblibou používá už od 40. let. Rostlina Eucalyptus citridora, tedy eukalyptus citronový, je velmi unikátní díky vysokému množství látky citronellolu, která tomuto druhu eukalyptu dodává svěží, citrusovou vůni s tóny kafru a růže. No a citronellol je právě tím, co komáři a další potvůrky opravdu neradi.
5 ml esenciálního oleje z eukalyptu citronového rozmíchejte ve 100 ml slunečnicového oleje nebo pomocí solubilizéru dispergujte ve vodě či vilinovém hydrolátu. Aplikujte minimálně každé 2 hodiny a nepoužívejte pro děti mladší než 3 roky.
Rozemnutá kvítka levandule stejně jako levandulový esenciální olej díky obsahu linaloolu komárům vůbec nevoní. Že levandulový esenciální olej dospělé komáry odradí od náletu na kůži, potvrdili i vědci, kteří jeho účinnost zkoumali ve studii s nahatými myškami. Levandule navíc ulevuje od bolesti, působí antisepticky a antifungálně, takže se levandulový olej bude hodit nejen na odhánění hmyzu, ale také na zklidnění a hojení kůže, pokud by se do vás nějaký ten hmyzák přece jenom zakousl.
Levanduli si určitě zasaďte do květináče na okno i do záhonů kolem terasy nebo venkovního posezení. Kvítka pak rozdrťte a pomažte si jimi části těla, které komáry přitahují, jako jsou kotníky, krk a ruce. Levandulový olej, jako jeden z mála esenciálních olejů, můžete aplikovat přímo na kůži i neředěný, nebo jej můžete nakapat na čistý kapesník a s jeho pomocí olej vtírat do kůže.
Tymiánový olej, dle studie prováděné taktéž na nahatých myškách, je jedním z nejlepších přírodních repelentů proti maláriovým komárům. Pětiprocentní tymiánový roztok aplikovaný na myší kůži zajistil těmto malým hlodavcům 91% ochranu proti komárům! A to už stojí za to!
Až budete na zahradě dělat táborák nebo ohýnek, určitě si na tymián vzpomeňte a snítku tymiánu vhoďte do ohně. Zajistí vám ochranu na celých 60 až 90 minut!
Na domácí tymiánový repelent smíchejte 4 kapky tymiánového esenciálního oleje na každou čajovou lžičku nosného oleje, třeba olivového nebo jojobového. Pokud byste raději sprej, smíchejte 6 kapek tymiánového oleje s 24 kapkami Solubolu a rozřeďte v 60 ml hydrolátu nebo vody.
Citronelou vás v tomto seznamu pravděpodobně nepřekvapíme, že? :) Všichni známe citronelové svíce nebo zahradní olejové lampy či louče s vůní citronely. Citronelový esenciální olej je skvělým a velmi rozšířeným přírodním repelentem, proto jej najdete ve většině "hotových" přírodních repelentů.
Výzkumy ale zdůrazňují, že je třeba citronelu aplikovat pravidelně a ve správném množství, pak je dle některých studií dokonce podobně účinná jako DEET. Je také mít na paměti, že citronela se poměrně rychle odpařuje, takže, budete-li vyrábět citronelový repelent, opravdu nezapomínejte na jeho opakované nanášení alespoň jednou za hodinu.
Vyrobte si citronelové svíce a ozdobte si s nimi terasu nebo balkon. Citronelu kapejte do aromalamp, difuzérů nebo pokojových sprejů a určitě ji přidejte do svého přírodního repelentu, ať už je jeho základ jakýkoli.
Tea tree olej je pro svoje antibakteriální a antivirové účinky v těchto časech doslova miláčkem národa. A bude ještě větším, protože tea tree olej dle nových studií účinkuje také jako efektivní přírodní repelent. Repelenty obsahující tea tree olej jsou dle praktických testování účinné proti komárům, muškám, mouchám a kousavým pakomárům.
Esenciální olej z pelargonie čili gerania obsahuje skvělou kombinaci látek odpuzujících komáry. Najdeme v něm již zmiňovaný linalool, citronellol a geraniol. Přírodní repelenty s obsahem geraniolu vykazují ochranu proti komárům na dvě až čtyři hodiny (záleží na druhu komára).
Okenní rámy si vyzdobte truhlíky s muškáty, a esenciální olej z gerania používejte do aromalamp či difuzérů. Rozptylte ho do oblíbeného nosného oleje, třeba mandlového, a aplikujte na kůži. Nejen, že vás ochrání před nálety nenechavého hmyzu, ale navíc odežene nervozitu a stres. Pokud budete vyrábět přírodní repelent, určitě geranium nevynechávejte.
Podle vědců je hřebíček jednou z nejlepších rostlinek, co se odhánění komárů týče. Studie ukázala, že topicky aplikovaný hřebíčkový olej poskytuje stoprocentní ochranu na 120 až 250 minut. Nicméně je třeba brát na vědomí, že hřebíčkový olej je veeeeelmi silný a pokud jej chceme aplikovat na kůži bezpečně, je třeba jej rozředit, čímž se pravděpodobně procento účinnosti sníží nebo se zkrátí doba působení.
Hřebíčkový olej kapejte do aromalamp, vyrobte si z něj svíčky, nebo jej rozřeďte v oleji či ve vodě. Budete-li vyrábět přírodní repelent z více druhů olejů, hřebíček do něj rozhodně zařaďte!
Skořice je mnohem víc než koření na štrůdl! Taiwanská studie ukázala, že skořicový olej dokáže efektivně zabít komáří vajíčka a proti dospělým komárům působí jako účinný repelent.
Skořicový olej je velmi silný a koncentrovaný umí pěkně podráždit pokožku, proto je třeba jej dobře rozředit. Odborníci se shodují, že jednoprocentní skořicový roztok je dostatečně účinný. Čtvrt lžičky skořicového oleje (asi 25 kapek) smíchejte se lžičkou Solubolu a poté rozřeďte ve 120 ml květové vody (super bude verbenová) nebo obyčejné destilky. Přelijte do lahvičky s rozprašovačem a stříkejte dle libosti na oblečení (u dětí vždy, dospělí mohou aplikovat přímo na kůži), na čalouněný nábytek či povlečení, do prostoru v domácnosti a všude jinde, kde je komárům vstup zakázán.
Nimbový olej je zázrak (celý článek o něm najdete tady). Bohužel dost zapáchá, a to nejen komárům a hmyzu, ale i nám, lidem… :) Studie prováděná v Etiopii ale ukázala, že nimbový olej působí jako skvělý přírodní repelent (70% ochrana po dobu 3 hodin), proto radíme, překousněte jeho "vůni" a do olejového repelentu ho určitě přidejte. Pokud navíc přidáte esenciální oleje, možná si nelibého nimbového zápachu ani nevšimnete.
Nimbový olej je vynikající do domácí přírodní antiparazitní kapičky pro domácí mazlíčky (kterou můžete aplikovat i na sebe :). Nimbový olej také můžete smíchat se svým oblíbeným krémem nebo máslem a aplikovat na pleť, odradíte tak komáry, a navíc budete mít čistou pleť, protože nimba je nepřekonatelná v boji s akné.
Esenciální oleje (kromě levandulového) nikdy nenanášejte na pleť v neředěné formě! Vždy je rozptylte v nosném oleji. Doporučované orientační množství je 3-5 kapek esenciálního oleje na 30 ml nosného základového oleje.
Esenciální oleje nejsou FDA uznány jako "opravdové" repelenty. Proto, budete-li cestovat do krajin, kde se budete potkávat s hmyzem přenášejícím závažná onemocnění, vždy raději volte "chemické" repelenty.
Esenciální oleje (jako všechno ostatní) mohou způsobovat alergické reakce. Pokud tedy budete experimentovat a zkoušet nový druh esenciálního oleje nebo domácího produktu, vždy přípravek nejprve otestujte v malém množství na malé ploše kůže a počkejte hodinu až dvě, zda se neobjeví začervenání nebo pocity pálení či svědění.
Výzkumů zabývajících se přírodními surovinami, které účinně odpuzují komáry, stále přibývá. Což je skvělá zpráva pro všechny, kteří se snaží vyhýbat "zbytečným toxinům", ale hlavně pro těhotné a kojící ženy, osoby s citlivou pokožkou a pro malé děti. S přírodními repelenty se nebojte experimentovat (vždy ale dodržujte doporučená bezpečnostní opatření!), hledejte a zkoušejte, co jak působí, a co jak dobře funguje. Je to zábavná a naučná cesta, jak zůstat bez štípanců, otoků a svědění!
Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.