Proč vyrobené tělové máslo není hladké, ale plné "krupičky“?

Proč vyrobené tělové máslo není hladké, ale plné "krupičky“?
Vyrobili jste bezvadné tělové máslo, umíchali si hlaďounkou mast nebo se těšili z balzámu na rty. Všechno je skvělé, pokožka se raduje! ALE… po pár dnech zjišťujete, že hladký přípravek už není hladký, jako měl být, ale naopak je plný jakési hrubé krupičky nebo dokonce vypadá jako ovesná kaše?Více informací
Suroviny pro tento receptKosmetické máslo
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Nejste sami. Je to běžné, stává se to výrobcům začátečníkům i zkušeným pardálům. Proč se to děje, jak tomu předejít a jak to případně spravit?

Co to je ta krupice a jak poznám, že je někde chyba?

Pokud si tuhle otázku pokládáte, pravděpodobně vždy šlo všechno podle plánu! Krupičku nebo dokonce hrudky v máslech, balzámech či mastích totiž většinou zpozorujeme pouhým okem – připomíná malé bílé korálky nebo v některých případech taky plíseň (která v bezvodém produktu ale vyrůst nemohla). A když takový produkt použijeme, tak už rozhodně víme, že se něco nevyvedlo. Místo hladivého hedvábného pocitu na pokožce můžeme cítit písek, mouku nebo zmíněnou krupici, která se sice po zahřátí a důkladném rozetření ztrácí, přesto ale nanášení není nic příjemného.

Pozor: Pozorujete-li viditelné matné tuhé neprůhledné kousky v tekuté olejové směsi místo tuhého produktu (másla, balzámu, masti), problém bude spíš v nepřiměřeně vysoké teplotě rozpouštění másel při výrobě. Krupice, o které v tomto článku hovoříme, je v tuhých kompaktních výrobcích.

Čí je to chyba?

Rozhodně ne vaše. Viníkem je v 95 procentech případů bambucké máslo. A pozor, občas se bambucké máslo schovává i v jiných surovinách, kde ho člověk nečeká – třeba v máslu olivovém, avokádovém máslu nebo v tom ořechovém – a problém může způsobit i při použití těchto másel.

Bambucké máslo toho umí mnoho, a proto tvoří základ spousty výrobků. Ty, které nejčastěji podléhají krupičkování nebo moučnatosti, jsou již zmiňovaná tělová másla (šlehaná i nešlehaná), masti, balzámy na rty nebo další bezvodé výrobky obsahující bambucké či jiné měkké máslo (co je měkké máslo?) v jakékoli podobě.

Proč se to stalo?

Výrobek je moučnatý, protože při výrobě nestydnul správným způsobem nebo protože v teplém prostředí (třeba v létě na slunci nebo v kabelce položené blízko topení) změknul či dokonce úplně roztál a poté zatuhnul v podmínkách velmi vzdálených ideálu.

Tuky, se kterými pracujeme při výrobě domácí kosmetiky, jsou tvořeny různými mastnými kyselinami, které mají různé vlastnosti, schopnosti a účinky na pleť. Tekuté tuky, tedy oleje, jsou tvořeny převážně mastnými kyselinami s nízkým bodem tání – proto jsou oleje běžně v pokojové teplotě tekuté. Tuhé tuky, tedy másla, tvoří zejména mastné kyseliny s vyšším bodem tání – proto jsou másla za normální teploty tuhá.

Při míchání kosmetiky většinou mícháme právě másla s oleji, tuky tvořené mastnými kyselinami s odlišnými teplotami tání. Naráz je zahřejeme a poté ochladíme, čímž vytvoříme jednolitou směs.

Někdy se, bohužel, tuky s vyšším bodem tání rozhodnou, že se spojí jen s "kamarády" podobných vlastností a ztuhnou si prostě dřív než další tuky ze směsi, které potřebují pro ztvrdnutí nižší teplotu. V našem výrobku se to projeví tvrdými, pískovými, moučnými nebo krupicovými kousky či hrudkami a jinou než předpokládanou konzistencí – protože všechno není spojeno a sjednoceno a nefunguje, jak má.

Co tedy s tím?

Nejjednodušší a vcelku spolehlivou záchranou je opatrné a velmi něžné znovu-zahřátí směsi. Ve vodní lázni. Za nízké teploty. To je důležité.

Zahříváme velmi jemně – pro odkrupicování to stačí, a navíc tak žárem neznehodnotíme vitamín E, esenciální oleje nebo vůně či jiné použité látky, co nemají rády horko.

Takže! Připravte si vodní lázeň, do žáruvzdorné mističky se silnějšími stěnami vyškrábněte všechnu (krupicovou) směs a nechte za nízké teploty ohřívat tak, aby voda ve vodní lázni nebublala, pouze tvořila páru. Pokud budete šlehat, dobře zvolte nádobu. Směs v misce míchejte a snažte se rozbít všechny hrudky. Celý proces zahřívání netrvá dlouho, protože vše bude tát rychleji než při původní výrobě.

Jakmile je rozpuštěno asi 90% směsi, misku vyjměte a stále míchejte (zbytek "dojde"). Když je vše tekuté, nechte směs vychladnout správným způsobem tak, aby se nám krupice či hrudky nevytvořily znovu.

Správný způsob chladnutí (při výrobě prvotní i záchranné)

Záleží na tom, co vyrábíme, ale jestli si něco troufneme zobecnit, tak to, že správné chladnutí probíhá při alespoň částečném pohybu (= míchání, šlehání, mixování). Tím, že směs budeme při chladnutí udržovat v pohybu, mastným kyselinám velmi zjednodušíme spojení se se všemi kamarády.

Nejosvědčenější způsob chladnutí a vhodná doba přelití do obalu (při výrobě prvotní i záchranné)

Kdy směs nalít do obalu? Když vytvoříme tzv. stopu. To je pro většinu formulací parádní doba pro přemísťování do nádobek, ve kterých chceme výrobek uchovávat.

Ještě když se směs na plotně zahřívá ve vodní lázni, připravte si LÁZEŇ LEDOVOU = do hrnce nebo velké mísy vhoďte několik kostek ledu a zalijte je studenou vodou.

Když je ohřívaná směs tekutá, vyjměte misku z horké vodní lázně a nechte – za stálého míchání – pár minut vychladnout tak, aby teplotní šok nezpůsobil prasknutí misky, poté misku přesuňte do ledové lázně. Směsí pořád míchejte a pravidelně stírejte rychleji tuhnoucí směs kolem stěn mísy. Velice dobře se na to hodí silikonová stěrka. Pokud byste měli pocit, že směs tuhne moc rychle, z ledové lázně ji vytáhněte, chvíli míchejte na lince, a poté opět šoupněte do ledové lázně.

Stále míchejte, dokud není směs dostatečně tuhá a netvoří stopu – to poznáte tak, že když zvednete stěrku a z ní steče část másla na povrch směsi, zanechá to na něm na chvíli jakousi viditelnou cestičku – je to podobné, jako když děláme puding a lijeme ho do misky.

Jakmile vidíme stopu, můžeme přelévat do vybraných obalů.

TIP

Pokud do produktu přidáváte mica prášky nebo jiná sypká aditiva, nasypejte je do směsi až po vytvoření stopy – mnohem lépe se vám budou rovnoměrně rozmíchávat a nevytvoří hrudky!

Přelité a připravené na kompletní ztuhnutí necháme buď na lince, nebo šoupneme do lednice – to záleží na formulaci, kterou vyrábíme a je třeba to zkusit. Ve většině případů ale platí, že tělová másla raději lednici, mastičky zase lépe chladnou při pokojové teplotě.

Pokud vyrábíte nebo zachraňujete máslo šlehané, šlehejte podle návodu TADY nebo nechte směs v lednici úplně ztuhnout a šlehejte opět v ledové vodní lázni.

Jak zabránit krupici v máslech, mastích, balzámech v budoucnu?

Dodržujte správné způsoby chladnutí a přelévání, jak je popsáno výše. A nevzdávejte se, naopak! Žádný učený z nebe nespadl a čím víc domácích produktů vyrobíte, tím lepší budete mít oko na odhadnutí ideální stopy a teploty tuhnutí. Dobré je taky dodržovat poměry, postupy a návody tak, jak jsou uvedeny – jsou totiž prověřeny. :)

Dbejte na správné způsoby skladování. O svoje výrobky pečujte – nenechávejte je na přímém slunci, v rozpáleném autě nebo v tašce u topení. Když je necháte rozpustit, oplatí vám to tím, že zatuhnou, jak se jim zachce… což většinou není tak, jak chcete vy.

Přeformulujte formulaci. Měkká másla, a zejména to bambucké, jsou ke krupicovatění náchylná. Pokud se vám s nimi nedaří, zkuste je vyměnit. Občas také může pomoci do receptury přidat vosk!

Přejeme co nejméně krupice ve výrobcích!

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše