Že je šípkový olej zázrak asi nemusíme připomínat, povídali jsme si o něm už ve článku o olejích, které by neměly chybět v žádné kosmetické výbavě. Protože ale víme, že každé pleti vyhovuje něco jiného a každý používáme (a vyrábíme) :) kosmetické přípravky, které dobře poslouží našemu typu pokožky, máme tu dnes pro vás hned tři různé recepty, ve kterých hlavní roli hraje právě šípkový olej. Vyberete si, ať už máte pleť suchou, zralou, poškozenou nebo mastnou se sklonem k akné!
Krém pro mastnou pleť se sklonem k akné s šípkovým olejem
Říkáte si, že přece nebudete mastit něco, co mastné mít nechcete a bojíte se, že si tak navíc zanesete póry? Opak je pravdou! Některé oleje na pleti nezanechají mastný film, ani nezpůsobí zvýšenou tvorbu akné. Naopak umí optimalizovat produkci kožního mazu, a skvěle se proto hodí na ošetření pleti mastné nebo smíšené. Krém s těmito oleji je ideální k ošetření mastné aknózní pokožky.
Co do toho - kromě šípkového oleje?
Konopný olej – Pro pleť se sklonem k akné představuje konopný olej svatý grál. Je nekomedogenní, optimalizuje produkci kožního mazu a výrazně pomáhá v boji proti pupínkům i černým tečkám. Navíc omezuje tvorbu suchých míst po akné, zmírňuje záněty, začervenání, a dokonce si poradí s jemnými vráskami.
Arganový olej – Ne nadarmo se mu přezdívá tekuté zlato. Je skvělý jak pro péči o vlasy, tak na pleť. Možná vás ale překvapí, že je také nekomedogenní a perfektní pro ošetření mastné pleti. Hydratuje, výborně působí i na podrážděnou nebo suchou až popraskanou pleť. Pokud vás trápí citlivá pleť a vyrážky, argan pomůže.
Slunečnicový olej – Do teď vám volba olejů vhodných na aknózní pleť přišla smysluplná, ale slunečnicový olej na akné, opravdu? Ano, je skvělý! Slunečnicový olej je nekomedogenní, plný vitamínu E a také kyseliny linolové, která (mimo jiné) výrazně usnadňuje hojení kůže. A to se hodí, pokud vás trápí pupínky!
Bambucké máslo – Možná další překvapení. Bambucké máslo je, stejně jako výše zmíněné oleje, nekomedogenní, a navíc pokožku mírně chrání před UVB zářením, takže je ideální do denního krému.
Růžová voda – Nejen, že nádherně voní a hydratuje, ale také omezuje tvorbu akné, ekzémů, a pomáhá při hojení jizviček a ranek.
Tea Tree olej – Protože růžová voda krému dodá krásnou jemnou vůni, není už potřeba do něj přidávat esenciální oleje. Pokud vás ale trápí středně těžké až těžké akné, rozhodně do krému přidejte i tea tree esenciální olej, dokáže s aknózní pletí zázraky!
Olivem – Olivem je emulgátor na přírodní bázi odvozený z olivového oleje esterifikací sorbitolem. Funguje skvěle při výrobě pleťových krémů, které jsou pak krémové, velmi výživné. Na kůži zanechává ochranný film. Je vhodný do krémů pro aknózní pleť.
Leucidal – Leucidal je přírodní konzervant, který se vyrábí fermentací ředkviček. Obsahuje peptidy s vysoce antibakteriálními vlastnostmi, je nedráždivý, antibakteriální a antifungální, a tedy vhodný do výrobků pro citlivou pokožku. Krém s ním vydrží až 3 měsíce.
Jak na to?
- 40 gramů destilované vody
- 25 gramů růžové vody
- 10 gramů slunečnicového oleje
- 5 gramů arganového oleje
- 5 gramů konopného oleje
- 5 gramů bambuckého másla
- 5 gramů šípkového oleje
- 5 gramů Olivem 1000
- 4 gramů Leucidalu
Připravte si vodní lázeň, a zahřejte v ní destilovanou vodu a růžovou vodu. Mezitím si navažte máslo, oleje (kromě esenciálního, pokud používáte) a emulgátor Olivem 1000. Važte rovnou v mističce, kterou můžete šoupnout do vodní lázně. Misku s oleji a emulgátorem pak ve vodní lázní zahřívejte, dokud se vše nerozpustí a hezky nesmísí. Poté smíchejte zahřáté vody se zahřátými oleji. Dobře míchejte. Jak směs bude chladnout, bude tuhnout a bělat. (Pokud se vám nevytvoří hezký krém, zkuste vše smíchat přímo ve vodní lázní, většinou za to může nedostatečná teplota). Vymíchanou směs nechte zchladnout. Pak přidejte konzervant a esenciální olej. Krém přemístěte do vybraného obalu o objemu 100 ml. Třeba do téhle airless lahvičky, díky které se do něj nedostanou bakterie a jiné potvůrky.
Šípkové sérum proti vráskám na zralou pleť
Za minutku je hotové a s pletí dokáže zázraky!
Co do toho - kromě šípkového oleje?
Vitamín E – Vitamií E je nejvýznamnějším antioxidantem v těle. Chrání před působením škodlivých radikálů, posiluje regeneraci buněk a omlazuje kůži. Díky jeho vlastnostem je skvělý pro použití na zralou a namáhanou pleť. Hraje klíčovou roli při ochraně kožních buněk a membrán. Pokožce poskytuje hlubokou hydrataci a pomáhá snížit výskyt vrásek. Navíc působí jako konzervant, zabraňuje žluknutí olejů a másel, a prodlužuje životnost produktů.
Mrkvový olej – V tom najdeme beta karoten, vitamíny A, B, C, D i E, což z něj dělá elixír pro zralou pleť. Skvěle vyživuje, pomáhá udržovat pružnost pokožky a regeneruje kožní buňky. Blahodárně působí na unavenou pleť. Kartenoidy v něm obsažené navíc chrání pleť před poškozením od sluníčka i volnými radikály.
Levandulový esenciální olej – Působí antisepticky a regeneruje buňky pokožky. Skvěle se hodí na pleť sušší, zralou a citlivou. A nádherně voní!
Citrónová přírodní silice – Výborně se doplňuje s levandulí, osvěžuje, pleť čistí a zvyšuje účinky séra. Pamatujte ale, že byste se po jeho použití na kůži neměli slunit. Proto sérum na pleť nanášejte jen večer, nebo citrónovou silici vynechte.
Jak na to?
- 60 ml šípkového oleje
- 1 lžičku vitamínu E
- 4 kapky mrkvového oleje
- 2 kapky levandulového esenciálního oleje
- 2 kapky citrónové přírodní silice
A tady to je opravdu jednoduché! Všechny ingredience smíchejte ve vyhovující lahvičce. Na olejové sérum se skvěle hodí roll-on lahvičky nebo obaly s pipetou. Nevyteče vám víc, než je potřeba a aplikace je moc příjemná (jen nezapomeňte upravit množství, pokud budete používat lahvičky s menším objemem).
Výživný krém pro suchou pleť s šípkovým olejem
Pokud máte pleť suchou, loupete se nebo se vám tvoří na tváři šupinky, tenhle hutný krém pro vás bude to pravé. Výborně vyživuje a jeho složení bude vyhovovat jak pleti zralejší, tak mladší. A hotový je hned!
Co do toho - kromě šípkového oleje?
Včelí vosk – Pokožku zjemňuje, zvláčňuje a chrání. Má skvělé antioxidační vlastnosti a je bohatý na vitamín A. V našem krému mimo jiné zajistí tu správnou konzistenci a nádhernou vůni.
Mango máslo – Skvělé přírodní změkčovadlo s vynikajícími hydratačními a zvláčňující vlastnostmi. Pokožku krásně vyživí a poskytne ji ochranu proti dalšímu vysušení a poškození.
Mandlový olej – Hodí se i pro péči o zralou pleť, suchou až popraskanou pokožku, na pleť normální a smíšenou, ale i na tu se sklonem k akné nebo ekzémům. Má silné uklidňující a regenerační účinky, nezanechává pocit mastnoty.
Patchouli esenciální olej – Výborně působí na suchou, zralou a popraskanou pokožku i na některé druhy suchých ekzémů. Podporuje hojení a napomáhá k zamezení tvorby jizev. Obnovuje tkáň a regeneruje kožní buňky.
Jak na to?
- 2 lžíce šípkového oleje
- 1 lžíci včelího vosku
- 1 lžíci mango másla
- 60 ml mandlového oleje
- 1 lžičky vitamínu E
- 10 kapek Patchouli
Ve vodní lázni rozpusťte včelí vosk, mango máslo a mandlový olej. Když je vše tekuté, sundejte z plotny a nechte chvilku vychladnout. Poté přidejte šípkový olej, vitamín E a esenciální olej. Šoupněte do lednice asi na 20 minut, aby směs vychladla a trochu ztuhla (hlídejte, ať vám neztuhne úplně, pořád do ní musí jít zabořit prst). Pak šlehačem nebo tyčovým mixérem vyšlehejte do krémové konzistence. Skladujte ve skleněném nebo kovovém obalu.