Smrkový sirup na rýmu a kašel, a tinktura na bolavé nohy od Zdeničky

30 min
Snadné
Smrkový sirup na rýmu a kašel, a tinktura na bolavé nohy od Zdeničky
Jednoduchý domácí smrkový sirup na rýmu a kašel, a jako bonus smrková tinktura skvělá na úlevu od unavených a bolavých nohou. To všechno zvládnete cobydup se Zdeničkou z Přímo od včelařky. Mladé smrkové výhonky na nás teď koukají ze všech stran, tak pro ně utíkejte, je nejvyšší čas!Více informací
Suroviny pro tento receptSkleněná lahvičkaCukr
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Venku je nádherně, letos si užíváme obzvlášť teplé jaro a bohužel i suché. Jistě málokoho z nás napadne, že by potřeboval smrkový sirup na kašel nebo rýmu. A přitom takový perfektní sirup z mladých smrkových výhonů jde dělat jen v tuto dobu. V zimě už bude pozdě. :) Tak šup šup na zahradu pro mladé smrčí. :)

Poprvé jsem tento sirup měla na střední. Vzpomínám si, jak mě tímhle sirupem léčila spolužačka na intru, dělala ho její babička a byl úžasný. Včera, když jsem byla na včelnici, kde mám živý plot ze smrků, jsem si na tuto dobrotu vzpomněla. První mě napadlo: “Proč si ho vlastně neudělat? Proč mě to nenapadlo dřív?”

Dřív jsme měla asi jiné starosti a priority. K některým věcem musí člověk holt dospět. Takže jsem dneska vzala košík a vydala se na výhonky. Jelikož je živý plot jen tři metry před úly, měla jsem obavu, jestli mě holky nevyženou. Naštěstí je venku docela chladno a dopoledne včely moc nelítaly. V klidu jsem si mohla natrhat tolik, kolik jsme potřebovala.

Smrkovy_sirup4.jpg

Pokud trháte výhonky v lesích, myslete i na to, že trochu poškozujete stromek. Není moc dobré trhat výhonky úplně mladým smrkům, a také jich neotrhat z jednoho stromu/z jedné větvě moc. Sem tam si utrhnout, poděkovat a jít dál. :) Nejlepší je sbírat výhony na vlastní zahradě nebo u známých a opět s citem.

Co budeme potřebovat?

- Smrkové výhony (ty světle zelené, neměly by být delší než 5 cm)

- Čistou a vydezinfikovanou sklenici

- Cukr (doporučuji klasický krystal, sirupy s třtinovým či jiným cukrem se mi hodně kazily)

smrkovy_sirup3.jpg

Sirup lze vyrobit za tepla nebo za studena. Já si vybrala variantu za studena. Myslím, že v něm zůstane více cenných látek a při vhodném zacházení se nebude kazit.

První si připravíme čistou a vydezinfikovanou sklenici. Na dno nasypeme vrstvu cukru (asi 1 cm) a dáme vrstvu smrčí (3-5 cm) a zase cukr. Vrstvy střídáme, dokud sklenici nenaplníme, dobře napěchujeme, aby se nám do ní vešlo co nejvíce.

Někdo dává ještě citron, já jej doma neměla, tak mám bez citronu. Jestli si vzpomenu, tak koupím a zkusím i variantu s citronem. 

Poslední vrstva ve sklenici musí být cukr. Uzavřeme čistým víčkem – já dávám mezi víčko a hrdlo ještě folii, abych zamezila přístupu vzduchu.

Takto necháme na teplém a slunném místě louhovat, dokud se nám nevytvoří hustý sirup. Jak dlouho to trvá? Dočetla jsem se, že 3-6 týdnů v závislosti na teplotě. Prostě až se rozpustí cukr. :) Poté sirup slijeme přes sítko nebo plátýnko do čistých a vydezinfikovaných sklenic, dobře uzavřeme (já na sirupy ještě liju pod víčko trochu slivovice, ať nezplesniví). Uchováváme v chladu a temnu, nejlépe v lednici.

Původně jsem chtěla použít náš med, ale zkušenější bylinkářky mě odradily, že se sirupy s ním často kazí. Stejně asi malou skleničku zkusím. Takový sirup by byl teprve síla.

smrkov-25C3-25BD_sirup5.jpg

A k čemu je vůbec takový sirup dobrý?

Sirup ze smrkových výhonků rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání. Hodí se při rýmě a nachlazení. Obsahuje také vitamín C, který zvyšuje obranyschopnost organismu. Prostě ideální na zimní měsíce, kdy nám bude ouvej. 

Tinktura ze smrkových výhonků

Kromě sirupu lze vyrobit i tinkturu. Stačí zalít smrčí vysokoprocentním alkoholem a nechat několik týdnů louhovat. Tinktura se používá při léčbě revmatismu, bolesti svalů a kloubů, ulevuje při zánětech šlach. 

Protože mi zbylo malinko výhonků, tak jsem je naložila do alkoholu a budu používat k potírání unavených nohou, nebo ji zužitkuji do kostivalové masti na klouby a svaly, nebo do mýdla. Určitě najde využití. :)

 smrkovy_sirup.jpg

Těším se na sirup, a hlavně jsem si užila to trhání a výrobu. Poslední dobou jsem trochu v jednom kole z toho, co musím stihnout a udělat, a tohle bylo něco, co nemusím, ale jen chci. :) Takové věci jsou v životě velmi, velmi důležité.  

Už jste tuhle parádu zkoušeli?

Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář!

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše