Víte, co je hlavním zdrojem znečištění ovzduší v budovách a domácnostech? Jsou to čisticí prostředky! Trochu paradox, že? Vezmeme-li v potaz, že je kupujeme převážně proto, abychom měli domácnost čistší a bezpečnější. Místo toho si doma ale budujeme malou soukromou chemickou skládku. :)
Mnoho chemikálií, které často najdeme ve většině běžných čisticích prostředků, mohou způsobovat různé zdravotní komplikace (zejména pokud je používáme ve velkém množství), a to třeba bolesti hlavy, vyrážky nebo alergie. O některých se dokonce tvrdí, že mohou zvyšovat riziko rakoviny…
Ale nezoufejte! Existuje dostatek bezpečných možností, jak se postarat o to, aby váš domov zel čistotou. A je skoro až neuvěřitelně jednoduché si čisticí prostředky šetrné k přírodě i našemu zdraví vyrobit doma! Celou domácnost zvládnete vypulírovat s minimem základních ingrediencí, jsou jimi:
- Tymián
- Pomeranč
- Rozmarýn
- Vinný ocet (destilovaný ocet nebo i obyčejný lihový)
- Sůl
- Citron
A budou se hodit i:
- Lahvičky, skleničky, vzduchotěsné obaly
- 2 hrnky jedlé sody
- 2/3 hrnku kyseliny citrónové
- Oblíbené esenciální oleje (klidně až 60 kapek, záchod si to zaslouží! :)
- Rozprašovač s vodou nebo vanilkovým extraktem, pokud chcete záchod pořádně vyvonět
- Silikonové formičky
Ve skleněné míse smíchejte jedlou sodu a kyselinu citrónovou. Při práci s kyselinou buďte opatrní a raději pracujte v rukavicích, pokud jste citliví, uděláte dobře, když si při míchání dáte přes nos a ústa šátek nebo kapesník. Suché ingredience postupně vlhčete rozstřikovačem. Budou Vám stačit jedno nebo dvě zmáčknutí pumpičky, směs by měla být skoro suchá. Míchejte. Přidejte esenciální oleje a znovu promíchejte. Směs napěchujte do formiček a nechte minimálně přes noc uschnout. (Šumivky do záchodu nemusí být úplné krasavice, můžete je tedy jen umačkat v ruce nebo pomocí lžíce a nechat je ztvrdnout na pergamenovém papíře). Až uschnou, přemístěte je do vzduchotěsné nádoby a použijte, až bude potřeba.
POZNÁMKA: Při použití šumivky raději nespěchejte a záchod nesplachujte, dokud opravdu nedošumí. (Nevím, co by na šumivku říkalo potrubí a nechci si vaše vodovody vzít na svědomí. :)
- 1 díl soli
- 1 díl jedlé sody
- Ocet
- Vroucí voda
V míse smíchejte stejný díl soli a jedlé sody. Směs nasypte do ucpaného odpadu. Zalijte octem a nechte vše pár minut odstát. Nakonec do odpadu nalijte horkou vodu.
TIP: Směsi soli a jedlé sody si rovnou namíchejte víc a šoupněte ji do vzduchotěsného obalu. A až se vám zase něco ucpe, budete připraveni!
- 1 hrnek jedlé sody
- 1 hrnek prací sody
- 1 hrnek soli
- 1/4 hrnku kyseliny citrónové
- 1 hrnek vody
- 1/2 hrnku vinného octa (při každém mytí)
- Silikonovou formu (na led, čokoládu) nebo silikonové formičku na muffiny
Ve velké míse dobře promíchejte jedlou sodu, prací sodu, sůl a kyselinu citronóvou. Do suchých ingrediencí přilijte hrnek vody. Před promícháním počkejte, než se ve směsi přestanou tvořit bublinky – to bude trvat asi minutku. Směsí naplňte formu a každý dílek důkladně upěchujte. Takhle nechte alespoň přes noc odpočívat. Po vyklepnutí z formiček tablety přemístěte do vzduchotěsné sklenice nebo krabičky, aby nezvlhly. Před každým spuštěním myčky nalijte do otvoru pro leštidlo asi půl hrnku octa, zamezí skvrnám na nádobí.
- 1 hrnek vody
- 1/2 hrnku octa
- 2 lžíce jedlé sody
- 20 kapek esenciálního oleje
Všechno jednoduše smíchejte v lahvičce a před každým použitím pořádně protřepejte.
- 1 hrnek jedlé sody
- 1 hrnek prací sody
- 20 kapek esenciálního oleje
Vše smíchejte, přemístěte do vzduchotěsné nádoby a při úklidu podle potřeby použijte.
- 1 hrnek kastilského mýdla
- 1 hrnek vody
- 15 kapek esenciálního oleje
Mýdlo, vodu a esenciální olej nalijte do vhodné lahvičky nebo nádobky a dejte se do umývání.
- 1 hrnek jedlé sody
- 1 hrnek prací sody
- 1 hrnek soli
Vše smíchejte a pro každé mytí použijte vrchovatou lžíci prášku. Místo leštidla použijte ocet.
- 1 hrnek vody
- 2 lžíce octa
- 15 kapek esenciálního oleje
Všechno nalijte do lahvičky s rozstřikovačem a před použitím dobře protřepejte.
- 1 část olivového oleje
- 1 část citrónové šťávy
Oboje naneste na hadřík a jemně zapracujte do povrchu nábytku.
- 370 gramů vloček marseillského mýdla
- 6 hrnků prací sody
- Esenciální oleje – výborný je citrónový, funguje jako odmašťovač, do každého praní stačí asi 5 kapek
- Vinný ocet – volitelně pro změkčení prádla, 1/2 hrnku při každém praní
- Peroxid vodíku – volitelně při praní bílého prádla, 1/2 hrnku do každého pracího cyklu
Ve velké míse smíchejte prací sodu a marseillské mýdlo. Pokud máte, použijte food processor, sekáček nebo mixér, vytvoříte tak krásně jemný prášek. Esenciální olej můžete přidat buď rovnou do směsi, nebo si jej nechat v blízkosti pračky a při každém praní použít (my dáváme přednost druhé variantě). Dávka na jeden prací cyklus je 2-3 lžíce směsi. Pokud perete ve studené vodě, je lepší si prášek dopředu rozpustit ve trošce horké vody. Perete-li bílé, můžete do prostoru pro bělidlo nalít tak půl hrnku peroxidu vodíku.
A pokud si na vlastní výrobu prášku úplně netroufáte nebo se nechcete zdržovat nákupem několika ingrediencí a následného odměřování, není nic jednoduššího, než si pořídit ekokozí sadu na výrobu pracího prášku, ve které budete mít všechno, co potřebujete. Navíc s ní vyrobíte prášek jak na bílé, tak barevné prádlo. V sadě najdete:
- 300g marseillského mýdla (již nastrouhané vločky)
- 2kg uhličitanu sodného (prací sody)
- 50ml silice
- 1kg perkarbonátu sodného
- 50g TAEDu
- Podrobný návod pro výrobu
A že používáte raději gel než prášek? Nebojte, i pro vás máme v Ekokoze řešení. Sada na výrobu pracího gelu, jak na barevné, tak bílé prádlo bude přesně pro vás! Vyrobíte s ní 10 litrů gelu, přičemž dávkování je 250 – 500ml na pračku a v sadě najdete:
- 250g marseillského mýdla (již nastrouhané vločky)
- 250g uhličitanu sodného (prací sody)
- 50ml pomerančové silice
- 1kg perkarbonátu sodného
- 50g TAEDu
- 10 litrový plastový kýbl s víčkem (na uchování pracího gelu)
- Podrobný návod pro výrobu
Při praní v ruce není nic jednoduššího než použít tuhé mýdlo, zkuste třeba tohle mýdlo na praní "PARFAIT" se sírou. Obsahuje kokosový olej, olivový olej, lanolín, mořskou sůl, síru a vysoce kvalitní tuky a oleje, a postará se o absolutní čistotu vašeho prádla. Nebo sáhněte po marseillském mýdle, které se ve Francii používá na mytí a čištění čehokoli, od praní prádla po mytí citlivé dětské pokožky. Vyzkoušejte tohle, které je prvním marseillským mýdlem s certifikátem COSMÉBIO nebo citronové mýdlo na praní vhodné na skvrny, které jako všechna přírodní mýdla neobsahuje složky na bázi ropy ani živočišné tuky.
A pomocí čeho doma rádi uklízíte vy?
Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.