Výstražné symboly a bezpečnostní upozornění

Výstražné symboly a bezpečnostní upozornění
Ptáte se, proč prodáváme suroviny, které jsou dle našeho popisu "toxické" nebo "nebezpečné pro životní prostředí"? Tento článek, který vysvětlí, že ne vše je vždy tak, jak se zdá, vám otázku zodpoví!Více informací
Suroviny pro tento receptMinerální filtryEsenciální oleje a siliceKonzervantyEmulgátory
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Nejedno nařízení Evropské unie bohužel vytváří zbytečné zmatky a paniku. A možná docela nečekaně i u nás, v Ekokoze! Není divu, křiklavě červené značky upozorňující na toxicitu éterických olejů, minerálních filtrů typu oxid zinečnatý a titaničitý, tenzidů či dokonce některých olejů, opravdu nejsou na první pohled zrovna příjemné. A jelikož se nám na toto téma rojí stále nové a nové dotazy, máme tu pro vás rovnou celý článek, který, jak doufáme, vše náležitě vysvětlí!

Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí

Tak tohle je ono. Stačilo pár odstavečků a výrobci se museli dát do předělávání etiket některých produktů a jejich popisků na stránkách e-shopu, aby bylo vše v souladu s tímto nařízením. Pokud ho chcete vidět v celé jeho kráse, kuk sem, ale my se vám to pokusíme shrnout tak, ať je to pro vás stravitelnější, a ať nemusíte před svými obrazovkami krčit čela.

Toto nařízení se týká všech produktů, které obsahují nějaké chemické látky, což jsou s mírnou nadsázkou v dnešní době takřka všechny. Skoro bychom se mohli divit, že tyto výstražné čtverečky nenechávají vytetovat i na rohlíky…

Naše produkty

U nás na Ekokoze se to týká především éterických a esenciálních olejů a silic, výše zmíněných minerálních filtrů, o kterých jsme v loňském roce hovořili velice často, dále pak aktivní látky jako tenzidy či emulgátory, a světe div se, i některé přírodní konzervanty nebo rostlinné oleje, jako je třeba sulfátový ricinový olej.

Je potom pochopitelné, že když si naplánujete, jak si vyrobíte nějakou tu úžasnou voňavou domácí kosmetiku, třeba nějaký skvělý krém na obličej, šumivky nebo opalovací olej, a oko vám padne na červený štítek s děsivým nápisem "vysoce toxické pro vodní organismy, s dlouhodobým účinkem", dokáže vás to dosti zmást či dokonce nadzvednout ze židle. Důvod, proč si chceme vyrábět vlastní přírodní kosmetiku, bývá přece často právě ten, abychom tím neškodili vodním organismům, tak co to má znamenat?!, ptáte se možná sami sebe…

Inu, tady pro vás máme odpověď!

Na prvním místě je množství

Pokud si do svého opalovacího krému nasypete pár gramů minerálního filtru, vůbec se nedá mluvit o žádné toxicitě. Tato látka je toxická v případě, že s ní budete operovat po kilech. Jak už jsme vám říkali před časem, kdyby vám do jezírka spadl pytel s 25 kg oxidu zinečnatého nebo titaničitého, rybičky vám rozhodně nepoděkují, ale když se z vás v moři odplaví trošku opalovacího krému s tímto minerálním filtrem, nikomu se nic nestane. V tomto směru jsou velkým problémem naopak chemické filtry, které hubí mořské korály, a o kterých už jsme tu psali v článku Proč říct ne běžným opalovacím krémům?.

Musí to tam být, přes to vlak nejede

Jelikož tedy minerální filtry, esenciální oleje a spol. jsou oficiálně podle tabulek chemické látky, spadají pod určitou legislativu, a proto u nich taky příslušná označení a varování musí být.

Navzdory tomu, že málokdo by jen tak z legrace sypal kila oxidu zinečnatého do jezírka s rybičkami, teoreticky se to stát může, takže i proto tam musí být takové označení. Je to vlastně i jakási záruka proti "hlouposti". Těžko by se dalo u soudu argumentovat s člověkem, který by hořekoval nad zničením celé své jezírkové mikroflóry, protože na obalu nebylo napsáno, že se to nesmí… :)

Jiné látky zase třeba obsahují složku, která je označena jako dráždivá, ale ať už je procento této dráždivé složky v celém produktu sebemenší, symbol a varování se na produktu uvést prostě musí.

Jak je to s éterickými oleji?

Velkou otázkou bývají právě i výše zmíněné éterické oleje, esenciální oleje či silice, které hojně a rádi využíváme v nepřeberné kupičce receptů na domácí kosmetiku. To je potom překvapení, když se zjistí, že jsou vlastně silně toxické. Až bychom se v prvotní panice chtěli ptát sami sebe, jak je vlastně možné, že jsme stále ještě naživu?

Ale ano, jsme naživu, protože i zde platí naše staré známé a milované úsloví "všeho s mírou". Pokud vás totiž nenapadne začít místo vody pít litry olejů či silic, budete v pořádku. Moc pěkně o tom hovoří pan Karel Hádek ve svém článku Bezpečnostní symboly a jejich význampokud vás problematika zajímá, doporučujeme všemi deseti!

Kdybychom se měli těchto symbolů zaleknout, museli bychom se spokojit s domácí kosmetikou bez vůně. Navíc aromaterapie je lékem pro duši i tělo, takže bychom si svět ochudili nejen o úžasné odstíny všech možných vůní, ale i o jejich skvělé terapeutické účinky.

Žádné strachy

Nemusíte se bát. Pokud vám předkládáme nějaký recept na přírodní kosmetiku či jiné produkty, jsme si plně vědomi všech přísad i jejich množství, a naše recepty jsou složeny tak, aby nikoho nezranili. Pokud nebudete oxid zinečnatý místo řádného vmíchání do směsi konzumovat, budete v pořádku. Nebo, když si budete chtít ovonět kosmetiku esenciálním olejíčkem, kápněte to tam, ne do oka!

A pokud experimentujete s vlastními recepty, nemůžeme zkrátka doporučit nic jiného, než používání zdravého selského rozumu při dávkování všech ingrediencí.

Křiklavě červených značek si buďte vědomi, rozhodně je neignorujte, ale zároveň mějte na vědomí, že je třeba nad jejich důvodem a významem vždy přemýšlet. Čemu ale pozornost věnujte vždy, jsou alergie na různé ingredience ve složkách receptů a kosmetiky, ty člověka dokážou potrápit mnohem víc, a zde je zvýšená opatrnost víc než oprávněná.

A jak jste na upozornění a varování reagovali vy? Letělo všechno ven z nákupního košíku, nebo jste se nedali zastrašit?

Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář!

Suroviny
Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše