Pro milovníky kávy dárek jako dělaný
Káva, vanilka a oříšky v jednom? Mmmm, to je sen, který se právě splnil. Tenhle sprchový peeling voní jako ta nejlepší káva ve vyhlášené kavárně… Ale v koupelně. U vás doma. :) A tím to rozhodně nekončí, tenhle zázrak toho dokáže mnohem víc! Umí spláchnout nečistoty, jemně a příjemně odstranit hrubou odumřelou kůži, a zároveň pleť krásně vyživit a promastit.
Jestli máte ve svém okolí milovníka kávy, který si zaslouží trochu rozmazlování, vyrobte mu jednoduchý sprchový peeling plný kávy a vanilky. No, a nezapomeňte myslet ani na sebe a rozhodně si doma nechte alespoň jednu skleničku!
Smývání jedna radost
My víme… Tyhle domácí peelingy sice krásně vypadají na obrázku, ale jejich použití, to už tak idylické není – hrubá omaštěná složka peelingu není jen na vás, ale i v celé koupelně, a po použití máte co dělat, abyste bez úhony opustili kluzkou naolejovanou vanu… Tak s tím je konec. Při míchání tohohle přípravku jsme totiž mysleli i na tohle!
Ke kávě, máslu a oleji jsme proto přidali kastilské mýdlo, tekutý mýdlový základ bez parfemace, který si s ostatními složkami náramně rozumí. Jemně odstraní nečistoty z pokožky, usnadní smývání kávy a zajistí, že se mastnota neusadí na vaně. Navíc ho využijete i jinde, je skvělý na mytí nádobí i podlahy, nebo na výrobu domácího tekutého mýdla či sprchového gelu, který si můžete vyladit podle svých představ. Už ho máte v košíku? :)
Sbohem celulitidě, akné, ucpaným pórům i špatné náladě
Že káva jemně "obrousí" odumřelou pokožku jsme už říkali, ale víte, co ještě tenhle zázrak dokáže? Potrápit celulitidu. A to, pokud jste příslušnice ženského pohlaví, jistě oceníte. I mužům ale prospěje, že mletá káva nanášená krouživými pohyby, spolu s kofeinem v ní obsaženým, dokáže výborně podpořit a stimulovat cirkulaci krve a lymfy, působí protizánětlivě a rozjasňuje pokožku.
Makadamiový olej a makadamiové máslo se postarají o hydrataci, výživu a potřebné promaštění pokožky bez toho, aby zanášely póry nebo způsobovaly akné. Tuk z makadamiových oříšků je totiž velmi dobře snášen pokožkou a (oproti kokosovému oleji, který se do sprchových peelingů často používá, a mnoha lidem na pokožce dělá neplechu) je prakticky nekomedogenní. Příznivá je tady i cena. Přece jen je třeba myslet na to, že velkou část peelingových složek z pokožky ve sprše spláchneme… No, a vylít drahé oleje a másla, jako je třeba olej ze zelené kávy či kávové máslo (přestože by se nám do receptury náramně hodily), je opravdu zbytečné.
Vanilka a káva si krásně rozumí. Vanilková vůně navíc působí doslova blahodárně na naši mysl a smysly. Navozuje klid a uvolnění, umí si poradit se špatnou náladou i úzkostmi, a dokonce působí jako afrodisiakum. Pro večerní rituály je tedy vanilka jako dělaná!
Co se kávové vůně týče, o tu se postará samotná mletá káva. Pokud ale na kafíčku ujíždíte stejně jako my, mrkněte na 100% kávový esenciální olej, který se parní destilací vyrábí z kvalitní pražené kávy. Taky se rozplýváte, jen to čtete? Tak to si ho určitě pořiďte, využijete ho nejen do peelingu, ale i do balzámů na rty, tělových krémů, mýdel, i do produktů proti celulitidě i vráskám.
Přesně podle gusta
Hrubost, jemnost či drsnost peelingu si namíchejte sami podle svého gusta. Pokud sáhnete pouze po mleté kávě, peeling bude jemný a jednou za čas s ním můžete přejet i svůj obličej. Chcete-li větší hrubost, a tedy silnější exfoliační účinek, přidejte třeba ořechový či šípkový prášek. Ještě větší drsnost pak zaručí třtinový cukr nebo himalájská sůl. Himalájskou sůl použijte taky v případě, kdy si přejete, aby byl peeling spíše gelový než tekutý. Kastilské mýdlo totiž po přidání soli nádherně zhoustne! Pokud chcete peeling tekutý, olejový, sůl vynechte a použijte cukr, zmíněné exfoliační prášky nebo prostě nic.
A teď už jdeme na výrobu!
Co je na to potřeba?
Na 2 asi 120ml dózičky, recept není třeba dodržovat přesně, fantazii se zde meze nekladou :)
- 100 gramů mleté kávy
- 15 gramů makadamiového másla
- 40 mililitrů makadamiového oleje
- 30 mililitrů tekutého kastilského mýdla
- Pár kapek vanilkové vůně
- Pár kapek kávového esenciálního oleje
- Pár kapek vitamínu E
- Pár kapek konzervantu (není nutné, ale vzhledem k tomu, že se do produktu velmi pravděpodobně dostane voda, doporučujeme konzervant použít)
- 2 lžičky himalájské soli (nemusí být)
- 2 lžičky epsomské soli (nemusí být)
- Podle libosti ořechového exfoliačního prášku (nemusí být)
Jak na to?
Tenhle produkt je jako dělaný do hektického předvánočního období. Je vyrobený opravdu za několik minut (a to i s ozdobnou cedulkou), a přesto je naprosto přepychovou záležitostí.
Nejprve si smíchejte sypké suroviny (kromě soli, tu přidávejte až ve finále, ať máte možnost rozhodnout si o hustotě peelingu). Pak si rozehřejte makadamiové máslo, ideálně ve vodní lázni, ale pokud jste na tom s časem špatně, tohle máslíčko zvládne i mikrovlnku (určitě ho ale hlídejte a mikrovlňte vždy jen pár vteřin). Do rozpuštěného a lehce zchladlého másla pak přidejte makadamiový olej a kastilské mýdlo. Tekuté ingredience přilijte do těch sypkých a dobře promíchejte. Omrkněte hustotu a pokud si přejete, aby byl peeling gelovější, přidejte himalájskou sůl, pokud naopak toužíte po produktu tekutějším, přidejte olej a kastilské mýdlo. Vyzkoušejte i hrubost a podle libosti dosypávejte cukr, sůl nebo exfoliační prášky.
Posledním krokem je přidání vitamínu E, vůně, esenciálního oleje a konzervantu. Tyhle suroviny vždy přidávejte teprve tehdy, když máte umícháno a výrobek je zchladlý.
Očuchejte, pokochejte se nádherou, kterou jste za pár minut vytvořili a šoupněte peeling do připravených dóziček (moc mu to sluší ve skleněných dózách transparentních i tmavých). A je hotovo! Teď už stačí jen napustit vanu nebo vyrobit cedulku, a peeling schovat na Vánoce.