Zubní pasta s aktivním uhlím a remineralizující zubní pasta

30 min
Snadné
Zubní pasta s aktivním uhlím a remineralizující zubní pasta
Zkoumali jste někdy složení běžné kupované zubní pasty? Pokud ano, určitě jste si všimli, že obsahuje plno zbytečných ingrediencí, které v ústní dutině vlastně nemají vůbec co dělat (a pokud ne, jsme tu pro vás, abychom vám to pověděli)!Více informací
Suroviny pro tento receptLithothamniumKřemelinaJedlá sodaXylitolKokosový olejMátový esenciální olejSkořicová siliceHřebíčková silicePomerančová siliceEsenciální olej z myrhyHimalájská sůlAktivní uhlíTubaPřírodní zubní pasty
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

Pojďte si s námi proto zkusit vyrobit dvě skvělé zubní pasty, které obsahují pouze přírodní a zdravé ingredience, díky kterým budou vaše zuby krásně zářivé, dásně klidné a dech svěží. A to není všechno, postup je tak jednoduchý, že vám výroba zabere méně času, než návštěva obchodu, a domácí pasta rozhodně potěší váš rozpočet. Nevidíme důvod, proč tomu nedat šanci!

Proč přírodní zubní pasta?

Po přečtení pár odborných článku o dentální hygieně mi bylo jasné, co je lepší při čištění zubů vynechat. A protože není vůbec jednoduché v obchodě najít zubní pastu splňující podmínky, volba padla na domácí výrobu. Mnoho značek zubní kosmetiky totiž do receptur svých produktů zařazuje:

Sladila: sorbitol, sacharin a další umělá sladidla často najdete v zubní pastě proto, aby vám více chutnala. Bohužel ale neexistují důkazy, že by tyto ingredience byly pro ústní dutinu prospěšné (nebo dokonce bezpečné). Naopak o xylitolu bylo v některých studiích zjištěno, že působí na zuby a dásně dobře

Triklosan: chemikálie užívaná v antibakteriálních mýdlech a přípravcích, o které bylo zjištěno, že by mohla negativně ovlivňovat správnou funkci srdce. FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) momentálně triklosan testuje a zkouší, jestli je pro lidské užívání vůbec bezpečný

Povrchově aktivní látky: mnoho zubních past obsahuje povrchově aktivní látky, které v ústech vytváří pěnu. Tyto látky ale mohou ústní dutinu dráždit nebo dokonce způsobovat vředy

Fluorid: zaručeně nejdiskutovanější složka zubních past. Někdo na něj nedá dopustit, jiní se mu zásadově vyhýbají. Harvardská univerzita nedávno také přišla s tím, že fluorid může za snížené IQ u dětí (zdroj), další studie si stojí za tím, že konzumace fluoridu vede ke slábnutí kostí, snížení činnosti štítné žlázy, zhoršení metabolické funkce nebo dokonce demenci

Glycerin: surovina, o které se spekuluje stejně jako o fluoridu. Glycerin najdete ve většině zubních past. Jedná se o sladkou bezbarvou tekutinu, která, podle některých výzkumů, zůstává na zubech a vytváří na nich vrstvičku, přes kterou se k zubům pak nedostanou sliny, které zajišťují zubům minerály. Pokud tedy toužíte po reminalizaci zubů, zkuste glycerin vynechat

Zubní pasty navíc mnohdy obsahují umělá barviva, aromata a příchutě. Teorie ale bylo dost, pojďme se vrhnout na recepty.

Remineralizující zubní pasta

O remineralizaci zubní skloviny, tedy o procesu, o kterém si většina zubařů dříve myslela, že je nemožný, se začíná stále více mluvit, a narůstá i počet článku a různých studií, které se tomuto tématu věnují. Pojďme to ale vzít stručně.

Pokud to s remineralizací a regenerací ústní dutiny myslíte vážně, je nutné podstoupit dva zásadní kroky, a to zvýšit hladinu minerálů ve vašem těle a slinách přizpůsobením stravy a používáním zubní pasty, která dodá a zajistí minerály vaší zubní sklovině. První krok je na vás, s druhým vám dnes rádi pomůžeme! Přinásíme jednoduchý recept na zubní pastu bohatou na minerály, která je, protože neobsahuje žádný fluorid, vhodná pro děti i miminka a lidi s poruchou štítné žlázy.

Co bude potřeba?

- 5 dílů lithothamnia: lithothamnium je mletá mořská rasa, která obsahuje výjimečně vysoké množství minerálů, a to zejména vápníku, používá se pro mineralizaci organismu, do naší pasty tedy jako přísada jako stvořená

- 1 díl křemeliny (není nutné – obsahuje stopové minerály a křemen, je lehce abrazivní)

- 2 díly jedlé sody (můžete vynechat, někomu nedělá kvůli vyšší abrazivitě dobře!)

- 3 díly xylitolu: xylitol neboli březový cukr je vynikající prostředek pro boj se zubním kazem. Jak už bylo řečeno, v mnoha studiích se prokázalo, že xylitol reminalizuje zubní sklovinu, a dokonce i kosti samotné. Pokud ale nechcete žádné sladilo používat a nevadí vám hořká chuť pasty, s klidem jej vynechte

- 3-5 dílů kokosového oleje

- Další volitelné ingredience: oblíbené esenciální olejíčky pro dodání chuti (máta, skořice, hřebíček i pomeranč jsou skvělé), myrha, která se v lidovém léčitelství používá k hojení zánětů ústní dutiny nebo himalájská sůl

- Skleněná dóza nebo lahvička

- Mísa, lžíce

Jak na to?

Pokud je potřeba, ve vodní lázni rozehřejte kokosový olej, dokud není zcela tekutý. Požíváte-li suroviny, které nejsou najemno mleté, xylitol, myrhu nebo himalájskou sůl, rozemelte je na opravdu jemný prášek.

V míse důkladně promíchejte všechny sypké suroviny (mořskou řasu, křemelinu, xylitol, myrhu a ostatní suché ingredience).

Po částech do směsi přimíchávejte kokosový olej, dokud nedosáhnete požadované konzistence pasty.

Přidejte esenciální olejíčky a další volitelné ingredience, aby vám pasta chutnala.

Přemístěte do skleněné nádobky.

TIP: Množství zhotovené pasty záleží na vás, k odměřování dílů zvolte takové množství, které vám vyhovuje. Jeden díl tedy může být jak polévková lžíce, tak kávová lžička.

Bělící pasta s aktivním uhlím

Asi si říkáte, že jsme se zbláznili. Uhlí v zubní pastě? Víme, že to zní bláznivě, ale ano, opravdu tady hovoříme o děsivě vypadající černočerné zubní pastě s aktivním uhlím. Jestli toužíte po zářivých zubech, měli byste tuto pastu vyzkoušet, je zcela přírodní, bez toxických ingrediencí a hlavně, opravdu funguje!

Co je aktivní uhlí

Aktivní (dřevěné) uhlí je uhlí s extrémně vysokou pórovitostí, které je speciálně zpracováno tak, že je povrch molekul uhlíku v něm až stonásobně zvětšen. Zní to složitě? Tak tedy jednoduše, dřevěné uhlí přirozeně disponuje skvělými absorpčními schopnosti, aktivní uhlí je pak jeho vylepšená forma, která se může chlubit super, super, superskvělými absorpčními schopnosti.

A právě to z aktivního uhlí činí výjimečného pomocníka při bělení zubů, umí totiž zuby zbavit skvrn jako žádná jiná látka (doslova ze zubů nečistoty vytáhne). K tomu přidejte, že je aktivní uhlí velmi mírně abrazivní, umí tedy zuby velice jemně obrousit. Nic víc pro krásně bílé zuby nepotřebujete.

Co bude potřeba?

- 2 lžíce kvalitního aktivního uhlí

- 1 lžíce kokosového oleje

- 1 lžíce xylitolu

- 5 kapek mátového nebo jiného esenciálního oleje

- Sklenička, nádobka nebo jakýkoli obal

- Mísa, lžíce

Jak na to?

Postupujte stejně jako při výrobě předešlé zubní pasty.

Pokud je kokosový olej ztuhlý, pomalu ho rozehřívejte ve vodní lázni, dokud není úplně tekutý. Ujistěte se, že všechny ingredience jsou najemno namleté.

V míse nejprve smíchejte všechny suché suroviny a důkladně je promíchejte.

Do směsi pomalu vlijte rozehřátý kokosový olej a nakapejte potřebné množství esenciálního oleje.

Míchejte, dokud není pasta bez hrudek, pak jednoduše přemístěte do vámi vybraného obalu.

TIPY

Zkuste nejprve nanést pastu (množství o velikosti hrášku) čistým prstem na dásně a promasírovat je. Poté si vlhkým kartáčkem vyčistěte zuby jako obvykle. Vypláchněte si ústa a zuby znovu vyčistěte pomocí kartáčku s množstvím pasty o velikosti hrášku. Takto čistěte klasicky dvakrát denně nebo doplňkově například jednou týdně.

Pokud nemáte rádi mátu, použijte jakýkoli jiný esenciální olejíček, skvěle funguje a chutná i citrónový.

Hotové přírodní zubní pasty

Pokud se vám do výroby vlastní přírodní pasty nechce, nezoufejte, naštěstí existuje řada skvělých možností, jak o zuby pečovat zdravě, efektivně a bezpečně. Zde je náš přehled favoritů:

Nutrismile – přirozeně bělící zubní pasta bez fluoridů, umělých sladidel nebo ochucovadel. Ester-C účinně posiluje zubní sklovinu a chrání ji před zubním kazem. Obsahuje éterické oleje z pomeranče, skořice a máty.

Powersmile – přírodní pasta s příchutí máty, bez zbytečných složek, bezpečně bělí zuby. Výtažek ze zrnek grepu působí antibakteriálně, perilla brání vzniku kyselin a Aloe Vera má blahodárné účinky na dásně.

Sea Fresh – přírodní zubní pasta s příchutí, jakou má klasická pasta (nebo modré orbitky?). Bez fluoridů, umělých sladidel, ochucovadel. Účinná kombinace extraktů z máty a petržele zajistí svěží dech. Mořské řasy mají antibakteriální účinek a tři bělící složky (bambusový prášek, soda bicarbona a silika) brání tvorbě plaku. Nepoškozuje zubní sklovinu.

Bio zubní pasta s bílým a žlutým jílem – zubní pasta jejímž základem je bílý a žlutý jíl, s přídavkem citrónového éterického oleje. Remineralizuje, tonizuje, stimuluje díky obsahu bílého a žlutého jílu. Má posilující účinky na dásně. Citrónový BIO éterický olej osvěžuje dech a bělí zuby.

Healthy Mouth – zubní pasta bez fluoridů, umělých sladidel, ochucovadel. Éterický olej čajovníku brání tvorbě plaku a zubního kazu. Výtažek z grepu a perilly neutralizuje kyseliny a čajovník se skořicí dodávají svěží chuť.

Zubní pasta Jack n‘Jill – přírodní jahodová zubní pasta s extraktem z měsíčku. Vhodná pro děti.

Používáte přírodní zubní pasty nebo jste zastánci těch běžných s fluoridem? Který z receptů se vám líbí víc? Pokud vyzkoušíte, dejte nám vědět, zda se vše povedlo! Přejeme krásný den a těšíme se u dalšího článku!

Suroviny
Mátový esenciální olej
Skořicová silice
Hřebíčková silice
Pomerančová silice
Esenciální olej z myrhy
Aktivní uhlí
Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše