Recept na camembert

Recept na camembert
Taky si rádi pochutnáte na grilovaném camembertu? S námi si můžete vyrobit svůj vlastní! Domácí camembert je lahodný a jeho výroba je lehčí, než se může zdát.Více informací
Jednotlivé suroviny nakoupíte hned pod postupem
Popis

RECEPT NA VÝROBU CAMEMBERTU

Co je na domácí camembert potřeba:

syřidlo mikrobiální Chy-max

chlorid vápenatý

kultura Flora Danica

camembertská kultura

Mléko – kravské, kozí, ovčí, jaké máte k dispozici

A nebo si to celé usnadněte a sáhněte po připravené ekokozí sadě pro výrobu camembertu

Jak na domácí camembert:

Mléko nejdříve zpasterujeme. Tedy zahřejme na 64 °C, odstavíme a necháme půl hodiny stát.

Po třiceti minutách hrnec s mlékem zchladíme na teplotu 35-37 °C a přidáme mezofilní kulturu a kulturu na camembert.

Kulturu necháme prokysat cca 50 minut (minimálně však půl hodiny), poté přidáme chlorid vápenatý a syřidlo. Mléko by při sýření mělo mít mezi 28-33 stupni. Přidáme tedy chlorid a syřidlo a řádně promícháme.

Ustálíme hladinu mléka a necháme sýřit. Doba sýření se liší dle množství syřidla, u měkkého sýru budeme chtít sýřit cca 40 minut.

Sýříme tak dlouho, než se nám vytvoří lomová sýřenina. Poznáme to tak, že vpíchneme nuž do mléka a zlehka ho nadzdvihneme.  Vytvoří-li se tzv. pusinka (prostě zvládneme-li sýřeninu lehce nadzdvihnout), máme hotovo. Pokud ne, ještě počkáme.

Pokud je sýřenina pevná, nakrájíme ji svisle i vodorovně, na mřížku o velikosti cca 2x2 cm, necháme sýřinu chvilku zatáhnout, tedy odpočinout cca 10 minut.

Sýr ve formách pravidelně otáčíme. Po 20 hodinách vyndáme s forem, sýr nasolíme (solný nálev 18-20, 250g sýru ponecháme 30 minut). Sýr necháme okapat a po hodině ho uložíme na mřížku, aby plíseň mohla růst. Podmínky pro zrání: maximální teplota v místnosti 16 oC, minimální 9°C. Vysoká vlhkost. Po cca 7 dnech je sýr hotový.

Články
Na vašem soukromí nám záleží

Ekokoza má ráda sušenky! Cookies nám pomáhají nabíźet správné produkty, fajn slevy a další skvělé služby. Stačí nám dát souhlas k jejich používání.

Upravit moje volbyPovolit vše