Vosková vonítka jsou výbornou alternativou k vonným svíčkám. Jen se s nimi nikdy nemusíte bát požáru nebo třeba skvrn od kouře. Prozáří a provoní celý domov, a každému místu hned dodají slavnostní náladu. Stačí je jen vyrobit a pověsit kamkoli si přejete nebo třeba tam, kde je třeba trochu provonět vzduch. Obývací pokoj rázem zútulní, koupelnu promění na vonné lázně, vyžene moli z šatníku, na verandě si poradí s občas nelibým zápachem bot a půda s nimi hned bude méně strašidelná. My s nimi tradičně zdobíme všechny pokoje, visí nám v předsíni, a po celý rok je máme v šatních skříních a šuplících s prádlem.
Pro děti i na večírky
Milujeme svíčky, doma okamžitě vykouzlí hřejivou atmosféru a Vánoce si bez nich rozhodně neumíme představit. Jenže si moc nerozumí s malými dětmi, rozdováděnými zvířátky, bujarými večírky a obecně se všemi situacemi, kdy se věci lehce vymknou kontrole. Právě pro chvíle, kdy je hořící svíčka tak trochu nebezpečná, jsou vánoční vonítka jako dělaná. Mají se svíčkami hodně společného, nádherně provoní domov a báječně vypadají, jen je není potřeba zapalovat. A jestli jste jedním z těch lidí, kteří se musí po odchodu z domu dvakrát vrátit, aby se ujistili, že je plamínek opravdu uhašený, budou tihle krasavci přesně pro vás.
Dárek na poslední chvíli, co potěší každého
Jestliže se do výroby voskových vonítek pustíte, určitě si je udělejte do zásoby. Výborně se totiž hodí jako originální vánoční dárky. Stačí je šoupnout do pěkného pytlíčku, ovázat provázkem, přidat jmenovku a supr dárek je na světě! Navíc jsou hotové za pár minut, takže pokud dostanete pozvánku na vánoční večírek na poslední chvíli, pusťte se do nich. Potěší všechny kolegy v práci, sousedy, kamarádky, maminku, babičku i tchýni. My si je vyrábíme v menší velikosti i jako neokoukané voňavé vánoční ozdobičky. Na chvojí nebo stromečku vypadají parádně!
Netřeba nic shánět
Skoro bychom se vsadili, že suroviny potřebné na výrobu téhle voňavé dekorace už máte doma! S trochou vosku, ať už sójového, včelího, palmového nebo třeba vonného květového, oblíbeným esenciálním olejem, kousky hřejivého vánočního koření, nebo sušeným ovocem či bylinkami tvoření zvládnete levou zadní. A pokud doma nemáte silikonové formičky (o které si určitě napište Ježíškovi, hodí se na spoustu receptů), vystačíte si s plechem vyloženým pečicím nebo pergamenovým papírem, nožem a vykrajovátky na vánoční cukroví. Pak už je potřeba jen najít špejli nebo kovovou jehlici na vytvoření dírky a sehnat si pár kousků provázku nebo mašličky, a je to.
Zdobení tuhnoucího vosku kořením či sušeným ovocem, vybírání vůní a vykrajování různých tvarů moc baví i děti, takže si přichystejte něco dobrého (třeba horkou čokoládu s domácími maršmelouny), nalaďte vánoční koledy a užijte si předvánoční odpoledne.
Vůně Vánoc
O tom, že nás vůně dokážou vracet v čase, rozsvěcovat vzpomínky, harmonizovat a naladit nás na správnou vlnu jsme mluvili už v našem voňavém podzimním článku. Vánoce voní po skořici, pomeranči, hřebíčku a badyánu, čerstvě upečených vanilkových rohlíčcích, jehličí, čokoládě i balicím papíru. Provoněný domov dodá jiskru všem svátečním činnostem, od vytváření adventního kalendáře, zdobení stromečku nebo chystání slavnostních dobrot. Milujeme kombinaci libavky, pomeranče, skořice a taky máty, mandarinky, badyánu, santalového dřeva nebo bergamotu s hřebíčkem a skořicí. Dokud doma nemáme vánoční stromeček, vůni jehličí a lesa si evokujeme borovicí, cypřišem a cedrem. Bois de siam si skvěle rozumí s limetkou a geraniem, a kafrovník s eukalyptem a rozmarýnem.
Nejvíce si vůni užijete, pokud vonítka pověsíte na místa, kam svítí sluníčko, kam jde teplo z kamen nebo topení, a v koupelně poblíž vany či sprchy. Pokud se totiž vonítka zahřejí, uvolní mnohem více aromatu.
Co je na to potřeba?
Množství záměrně neuvádíme, záleží na tom, kolik vonítek chcete vyrábět, jak moc je budete zdobit a jak intenzivní vůni si přejete
- Vosk
- Oblíbené esenciální oleje (na 400 gramů rozehřátého vosku stačí asi 20-30 kapek) nebo vůně do svíček
- Barvy do svíček (nemusí být)
- Celé koření (skořicová kůra, badyán, hřebíček, …)
- Sušené bylinky (jasmín, levandule, měsíček, heřmánek, růžové okvětní plátky, …)
- Sušené ovoce (pomeranč, citron, jablíčko, …)
- Výborně vypadá i sušená pryskyřice, kůra a jiné plody (myrha, kadidlo, mydlice nebo santalové dřevo či včelí pyl)
… a hodit se bude i
- Silikonová formička dle fantazie (nebo plech vyložený pečicím papírem)
- Vykrajovátka, špejle, nožík
- Provázek, mašle a pytlíčky na ozdobení
Jak na to?
Ve vodní lázni si za občasné promíchnutí rozpusťte vosk. Připravte si formičky nebo plech s pečicím papírem. Tekutý vosk sejměte z plotny a ovoňte vybranými esenciálními oleji (zkuste třeba po 3 kapkách citronu, bergamotu, muškátového oříšku, skořice a hřebíčku) nebo vůněmi. Promíchejte a nalijte jej do formiček nebo na plech. Nechte chvilku zatuhnout a vosk odzdobte kořením, bylinkami a ovocem, vše do něj jemně zamáčkněte. Koření a ovoce můžete ještě pomocí štětečku přetřít roztopeným voskem, vytvoříte tak pěkný lesklý efekt. Do ne úplně ztuhnutého vosku udělejte pomocí špejle dírky na provléknutí provázku a, pokud nepoužíváte silikonové formičky, nahřátým vykrajovátkem nebo nožem z vosku vytvořte požadované tvary. A máte (skoro) hotovo! Teď už stačí připravená vonítka nechat ztvrdnout, poté dírkami provléknout provázky, a rozvěsit je po domově nebo s nimi potěšit blízké.
Jaké jsou vaše oblíbené vánoční vůně?
Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář!